The Capitals: Evropská prokuratura odmítla 7 z 10 bulharských kandidátů na posty žalobců

© EPA-EFE/ROBERT GHEMENT

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 


HLAVNÍ ZPRÁVA

SOFIE

Evropská prokuratura odmítla 7 z 10 bulharských kandidátů na posty žalobců. Úřad evropského veřejného žalobce (EPPO) odmítl sedm z deseti bulharských kandidátů na funkci evropských pověřených žalobců, sdělil bulharské redakci EURACTIV zdroj přímo z EPPO. Úřad, jehož úkolem bude vyšetřovat a trestně stíhat přeshraniční trestnou činnost, vede Rumunka Laura Kövesiová. (Georgi Gotev | EURACTIV.bg)


NOVINKY Z BRUSELU

Získají evropský očkovací pas lidé očkovaní Sputnikem V? Právě o tom se teď vedou diskuse nejen v České republice, která zvažuje očkování ruskou vakcínou i čínským Sinopharmem, ale i na evropské úrovni. Východní vakcíny sice nemají licenci od Evropské lékové agentury, podle portugalské státní tajemnice pro evropské záležitosti Any Pauly Zacariasové by to ale nemuselo být překážkou.

Portugalsko nyní předsedá Radě EU a o podobě evropských očkovacích pasů se bude jednat právě pod jeho vedením. Očkovací pasy by mohly umožnit Evropanům volně cestovat po kontinentu, jejich zavedení již posvětili předsedové vlád zemí EU. Nyní se čeká na návrh Evropské komise, který by se měl na stole objevit do konce března. (EURACTIV.cz, EURACTIV.com)


ZÁPAD

BERLÍN

AfD je potenciální hrozbou německé demokracie. Německá pravicová strana Alternativa pro Německo (AfD) byla oficiálně označena za potenciální hrozbu demokracie. Začne ji tak kontrolovat národní zpravodajská služba (BfV), což média avizovala již v lednu. Proti straně už bylo od té doby zahájeno několik kroků. (Sarah Lawton | EURACTIV.de)

PAŘÍŽ

Konec krajně nacionalistické skupiny. Francouzský ministr vnitra na středečním zasedání vlády oznámil, že krajně pravicová „paramilitární“ skupina, která si říká Génération Identitaire (Generace identity), bude muset být rozpuštěna. Skupina byla ve spojení s teroristou z novozélandského Christchurchu (Mathieu Pollet | EURACTIV.fr)

VÍDEŇ

Tyrolsko obdrží mimořádnou dávku vakcín. Tyrolsko je silně zasaženou jihoafrickou mutací covid-19. Evropská unie proto regionu pomůže s očkováním. Evropská komise již potvrdila, že rakouský stát – podobně jako ČR – obdrží mimořádnou pomoc v podobě 100 000 dávek vakcíny. Právě Tyrolsko se loni stalo hlavním evropským ohniskem pandemie covid-19. (Philipp Grüll, EURACTIV.com)

LONDÝN

Další porušení dohodnutých závazků. EU kritizuje britskou vládu za to, že jednostranně prodloužila ochrannou lhůtu pro omezené celní kontroly některého zboží v irském moři. Tím totiž Londýn porušil závazky dohodnuté v brexitové dohodě z října 2019. (EURACTIV.com)


SEVER

HELSINKY / ROTTERDAM

Investice do nové rafinérie. Finská ropná společnost Neste plánuje vybudovat svou další rafinérii v nizozemském Rotterdamu za zhruba 1,5 miliardy eur, čímž by ukončila svou činnost ve finském Porvoo. Informoval o tom deník Kauppalehti. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)


VISEGRÁD

VARŠAVA

Polská vláda reaguje na rozhodnutí unijního soudu o justiční reformě. Předseda vlády Mateusz Morawiecki požádá Ústavní tribunál, aby prověřil kolizi unijního práva a polské Ústavy a potvrdil existující judikaturu v této oblasti, uvedl mluvčí polské vlády Piotr Müller. (Anna Wolska | EURACTIV.pl)

BUDAPEŠŤ

Koaliční partner Fideszu zůstává součástí lidovecké skupiny. „Lidová strana křesťanských demokratů (KDNP) bude i nadále součástí poslaneckého klubu Evropské lidové strany v Evropském parlamentu“, řekl europoslanec z KDNP György Hölvényi tiskové agentuře MTI.

KDNP je koaličním partnerem strany Fidesz a má 16 z celkového počtu 199 křesel v maďarském parlamentu. Koaliční strany velmi úzce spolupracují a dosud se mezi nimi neobjevily žádné vážnější politické neshody. (Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com a Telex)


JIH

ŘÍM

Draghi apeluje na Komisi. EU musí zrychlit nákup a distribuci vakcín proti covid-19. Ve středečním telefonátu k tomu vyzval předsedkyni Evropské komise Ursulu von der Leyenovou italský premiér Mario Draghi.

Salvini volá po nákupu ruské vakcíny. Lídr krajně pravicového hnutí Liga Matteo Salvini vyzval italskou vládu, aby začala uvažovat nad nákupem ruské vakcíny Sputnik V. Ta přitom ještě nebyla schválena Evropskou lékovou agenturou (EMA). (Daniele Lettig | EURACTIV.it)

MADRID

Protikoronavirová omezení i během Velikonoc. Téměř všechny španělské regiony se shodují na zachování protikoronavirových opatření i během Velikonoc. Chtějí tím zabránit zvýšené mobilitě mezi provinciemi a potenciálnímu zhoršení epidemiologické situace. (Euroefe)

LISABON

Neuspokojivé vyhlídky. Jen jeden ze čtyřech portugalských hotelů má už nyní rezervace na letošní léto. Vyplývá to z průzkumu podpořeného portugalskou asociací hotelů (AHP), jehož výsledky byly představeny včera. (Maria João Pereira, Lusa.pt)

ATÉNY

Zemětřesení v blízkosti města Elassona. Centrální Řecko zasáhlo ve středu zemětřesení. Nejprve dosáhlo 5,9 stupně Richterovy škály s epicentrem jen 21 kilometrů jihovýchodně od města Elassona. O tři minuty později mělo sílu 4,4 stupně v sedmikilometrové blízkosti od Elassony. (Alexandros Fotiadis | EURACTIV.gr)


BALKÁN

BUKUREŠŤ

Rumunsko naočkovalo jeden milion obyvatel. Více než milion Rumunů již získalo alespoň jednu dávku vakcíny proti covid-19. Tento milník v Rumunsku překonala 86letá žena, kterou nenaočkoval nikdo jiný než národní koordinátor očkování Valeriu Gheorghiţă. (Bogdan Neagu | EURACTIV.ro)

LUBLAŇ

Další ostnatý drát kolem chorvatských hranic. Slovinský ministr vnitra Aleš Hojs uvedl, že Slovinsko na hranicích s Chorvatskem postaví dalších 50 kilometrů ostnatého plotu celkem za 6 milionů eur. Plot se staví již od roku 2015 a zatím neměl žádný vliv na omezení přeshraniční migrace. Jak ale podotkl lublaňský deník Dnevnik, výstavba plotu přinesla určitým jednotlivcům miliony eur ze státní kasy. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)


K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.