The Capitals: Evropa sleduje izraelsko-palestinský konflikt, Rakousko se vzdalo neutrality

© EPA-EFE/ALAA BADARNEH

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 


HLAVNÍ ZPRÁVA

Izraelsko-palestinský konflikt sleduje celá Evropa. Zatímco řada států již vyjádřila silnou podporu Izraeli, Evropská unie jako celek se zatím na žádnou stanu sporu nepřiklonila. Ministři zahraničí zemí EU budou o situaci jednat na úterním mimořádném jednání, kde se pokusí najít jednotnou pozici.

Německo, Rakousko a Slovinsko stojí za tím, že Izrael má plné právo bránit se před útoky Palestinců. Silná podpora zaznívá i z Česka, nad jehož prezidentským palácem zavlála izraelská vlajka.

Ke stejnému kroku přistoupilo i rakouské federální kancléřství a ministerstvo zahraničí. „Rakousko stojí za Izraelem,“ prohlásil ministr zahraničí Alexander Schallenberg s tím, že při aktech terorismu nebude nikdy hrát roli rakouská neutralita.

Někteří komentátoři se nicméně domnívají, že takový posun může do budoucna ohrozit rakouskou reputaci coby neutrální země a mediátora při řešení konfliktu. Mezinárodní odezva na sebe nenechala dlouho čekat. Například Iránský ministr zahraničí Mohammed Javad Zarif v reakci na rakouské vyjádření odvolal svou návštěvu Vídně plánovanou na uplynulý víkend, během něhož měl s rakouskými představiteli diskutovat iránskou jadernou dohodu. (Oliver Noyan, Sarantis Michalopoulos and Zeljko Trkanjec | EURACTIV.com, EURACTIV.de a EURACTIV.hr)


NOVINKY Z BRUSELU

Turecko se hlásí do projektu v rámci PESCO. Turecko se chce zapojit do evropského obranného projektu v rámci stále strukturované spolupráce (PESCO). Cílem projektu, v jehož čele stojí Nizozemsko, je zlepšit přeshraniční mobilitu evropských vojenských jednotek. Turecký zájem o spolupráci v rámci PESCO však budí napříč evropskými diplomaty kontroverze, a to kvůli jeho sporu s Řeckem a Kyprem, které jej viní z nelegálních vrtů ve Středomoří. Tureckou přihlášku nyní musí posoudit Nizozemsko spolu s dalšími členy projektu. (Alexandra Brzozowski, EURACTIV.com)


ZÁPAD

BERLÍN

Chybná kalkulace odchodu od uhlí. Vzorec, podle kterého mají být energetickým společnostem vypláceny kompenzace za odklon od uhlí, je špatně nastaven. Alespoň to tvrdí ekologická organizace Greenpeace. Kalkulace kompenzací byla představena v lednu 2020 a je založena na cenách emisních povolenek, které byly vyčísleny na 17 eur za tunu CO2. Jenže jejich cena byla už na konci roku 2018 na úrovni 22 eur a aktuálně se šplhá až k více než 50 eurům za tunu. (Nikolaus J. Kurmayer | EURACTIV.de)

PAŘÍŽ

Francie plánuje „evropské občanské mise“. Francouzský ministr pro EU Clément Beaune spolu se státní tajemnicí pro mládež Sarah El Haïryovou 6. května oznámili, že ve Francii vznikne 1 000 evropských občanských misí a dalších 1 000 pak jinde v Evropě. Mise by měly trvat do roku 2022 a budou se soustředit na propagaci evropských hodnot, francouzské předsednictví v Radě EU či evropský sport. (Anne Damiani & Mathieu Pollet | EURACTIV.fr).

LONDÝN

Restaurace a bary se chystají na otevření vnitřních prostor. Restaurace a bary ve Velké Británii se již dnes otevřou hostům, a to i ve vnitřních prostorách. Británie tak vešla do poslední fáze rozvolňování koronavirových restrikcí. (Benjamin Fox | EURACTIV.com)


SEVER

Fanoušci, zůstaňte prosím doma. Finský zdravotnický insitut žádá fotbalové fanoušky, aby nejezdili podporovat tým Eagle-Owls na zahraniční turnaje, ale raději zůstali doma. Finský tým se přitom letos poprvé dostal na evropský šampionát UEFA. (Pekka Vanttinen | EURACTIV.com)


VISEGRÁD

VARŠAVA

Polská „nová dohoda“. Vláda o víkendu představila plán na post-pandemickou obnovu, který nese název „Nová dohoda“. Ta obsahuje například reformu zdravotnictví, v němž by se měly zvýšit výdaje až na 7 % HDP, přičemž již v roce 2023 by měly dosáhnout 6% úrovně. A to rozhodně není vše – změn se dočkají i daně, sociální politika, kultura či vzdělání. Reformy budou financovány zejména z unijních peněz, kterých by v následujících pěti letech mělo do země z rozpočtu EU a evropského fondu obnovy přitéct zhruba 170 miliard eur. (Mateusz Kucharczyk | EURACTIV.pl)

BUDAPEŠŤ

Primátor Budapešti se bude ucházet o premiérské křeslo. Šéf maďarské metropole Gergely Karácsony v sobotu oznámil, že bude v rámci „primárek“ opozičních stran usilovat o post kandidáta opozice na premiérský post. (Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com with Telex)

BRATISLAVA

Dekarbonizace ocelářství za 1,5 miliardy eur. Bývalý slovenský premiér a nynější ministr financí Igor Matovič odhalil svůj drahý plán dekarbonizace ocelárny U.S. Steel Košice. Projekt za 1,5 miliardy eur by měl snížit emise oceláren o 80 procent. (Barbara Zmušková | EURACTIV.sk)


JIH

ŘÍM

Polovina Italů do 35 let žije stále u rodičů. Většina lidí v Itálii pod 35 let vydělává méně než 10 000 eur za rok, polovina z nich je tak nucena žít se svými rodiči. Vyplývá to z průzkumu EURES a Národní rady pro mládež. (Daniele Lettig | EURACTIV.it)

MADRID

Španělsko sčítá pandemické chyby. Španělská vláda připustila, že během první vlny koronavirové pandemie udělala několik chyb. Vyplývá to z nedávné zprávy Národního bezpečnostního orgánu, o které informovala španělská média.

V březnu a dubnu loňského roku přijímala španělská socialistická vláda rozhodnutí, která nebyla vždy založena na přesných a aktuálních informacích, uvádí zpráva. (EUROEFE)

NIKÓSIE

Turecko vs. FRONTEX. Europoslanec Costas Mavrides (S&D – DIKO, Cyprus) v urgentní interpelaci Evropské komise upozornil na další znepokojující jednání Turecka v Egejském moři. Turecké lodě měly 26. a 27. dubna dorážet na lodě Evropské pohraniční a pobřežní stráže (Frontex). Mavrides přitom připomněl, že to měly být lodě, které Turecko získalo díky evropským dotacím. (Sarantis Michalopoulos | EURACTIV.com)


BALKÁN

SOFIE

Šéf policie končí kvůli násilí proti demonstrantům. Hlavní tajemník na ministerstvu vnitra Ivaylo Ivanov v pátek přišel o své místo, odmítl totiž převzít odpovědnost za násilí, kterého se policie na letních protivládních protestech dopustila na demonstrantech. (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

ZÁHŘEB

Záhřeb na zelené vlně. Koalice levice a zelených složená ze stran Můžeme!, Záhřeb je náš, Nová levice, ORaH a Pro město vyhrála nedělní komunální volby. Vyplývá to z předběžných výsledků, podle kterých získal koaliční kandidát na starostu Tomislav Tomašević 48,6 % hlasů. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

LUBLAŇ

Znepokojená Komise. Evropskou komisi znepokojuje současná situace ve Slovinsku, zejména vládní tlak na místní média. Eurokomisař pro řešení krizových situací Janez Lenarčič to uvedl v rozhovoru pro Dnevnik. (Sebastijan R. Maček | STA)


K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.