The Capitals: Evropa pátrá po teroristech z Vídně. Stopy vedou i do Švýcarska

© VP Brothers/Shutterstock

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 


VÍDEŇ / BRUSEL / ATHÉNY

Vyšetřování útoku vede do Švýcarska a Německa. Policie zadržela v souvislosti s vídeňským teroristickým útokem již 15 podezřelých. Informoval o tom ministr vnitra Karl Nehammer (ÖVP). Jeden z podezřelých byl zatknut v sousedním Švýcarsku, další indicie vedou do jiné země, kterou Nehammer odmítl jmenovat. Jeho německý protějšek Horst Seehofer (CSU) ovšem uvedl, že případ má možnou spojitost s osobami na území Německa.

Boj proti terorismu se tak v Evropě stává opět jedním z předních témat. Například belgické úřady zadržely o víkendu dva mladíky, kteří jsou podezřelí z plánování teroristického útoku. Portálu RTBF informaci potvrdila federální prokuratura. Podobná zpráva přichází i z Řecka, kde místní jednotky zatkly džihádistu původem z Tádžikistánu, kterému byl udělen v zemi azyl.

Francie s Německem v reakci na teroristické hrozby požadují bližší spolupráci EU v boji proti terorismu. Francouzský prezident Emmanuel Macron v úterý dokonce vyzval k reformě schengenského prostoru, která by měla zahrnovat robustnější ochranu vnějších hranic.


ZÁPAD

BERLÍN

Popírači koronaviru přitvrdili.  Členové německého online hnutí Querdenken, které se podílí na šíření konspiračních teorií, nyní výrazně hlasitěji a agresivněji bojují proti protikoronavirovým opatřením. Jedním z vyjádření nesouhlasu bylo zveřejnění adresy bydliště lídra spolkové země Durynska Boda Ramelowa.

Skupina také na sobotu (7. listopadu) plánuje početné demonstrace v Lipsku, největším městě sousední spolkové země Saska. (Sarah Lawton | EURACTIV.de)

PAŘÍŽ

Zákaz natáčení policistů. Francouzští poslanci projednávají zákon, jenž by měl omezit možnost pořizovat videozáznamy policistů. Mimo zákon by byly postaveny v případě, že by byly pořízeny za účelem poškození „fyzické a psychické integrity“ policistů. Za iniciativou stojí i ministr vnitra Gérald Darmanin, který che legislativu přijmout ve zrychleném procesu. Legislativní akt tak může být Národním shromážděním přijat již po prvním čtení. (Lucie Duboua-Lorsch | EURACTIV.FR)


SEVER

HELSINKY

Konec s kouřením díky koronaviru. 15 procent Finů, kteří za poslední rok skončili s kouřením, se k tomu rozhodlo kvůli koronaviru. Ukazuje to průzkum zadaný Finskou zdravotnickou organizaci, který se ptal lidí mezi 17 a 79 lety. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)


JIH

MADRID

Disciplinované Španělsko. Premiér Pedro Sánchez (PSOE) vyzval zemi ke kolektivnímu respektování protikoronavirových opatření a „sebekázni“ v období, jež pro zemi představuje prozatím nejhorší ekonomickou a epidemiologickou krizi. „Cestu, kterou je třeba se vydat pro obnovu země, již známe. Nyní je třeba vynaložit maximální společné úsilí,“ dodal. (Fernando Heller | EuroEFE.EURACTIV.es)

LISABON

Portugalci zvažují nouzový stav. Prezident Portugalska Marcelo Rebelo de Sousa ve čtvrtek navrhl vyhlášení nouzového stavu, který by trval od 9. do 23. listopadu. Tentokrát by nezahrnoval povinný lockdown, ale dovoloval by lidem s negativním testem na koronavirus přístup na určitá místa. (Inês Escobar de Lima e Pedro Morais Fonseca, Lusa.pt)

ŘÍM

Regiony odmítají barevnou klasifikaci. Italská vláda prohlásila za tzv. „červené zóny“ tři severoitalské regiony Piemont, Lombardii, Údolí Aosty a dále Kalábrii na jihu země. Jejich lídři nicméně označení odmítli a požádali vládu o objasnění tohoto kroku. (Alessandro Follis | EURACTIV.it)


VISEGRÁD

VARŠAVA

Nová opatření. V Polsku začnou od soboty platit nová omezení, která budou zahrnovat uzavření kin, divadel, galerií, stejně jako obchodních domů. Otevřené zůstanou pouze supermarkety, drogerie, lékárny a podobně. Všechny školy kromě mateřských přejdou na online výuku. (Karolina Zbytniewska | EURACTIV.pl)

BUDAPEŠŤ

Ruská vakcína na cestě. Maďarsko v prosinci obdrží menší zásilku protikoronavirových vakcín z Ruska, větší objem dorazí v lednu, potvrdil z karantény ministr zahraničí Péter Szijjártó. (Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)

BRATISLAVA

Očistec. Národní kriminální agentura (NAKA) provedla razii v domovech několika bývalých vysoce postavených policistů, včetně bývalého policejního prezidenta Tibora Gašpara, bývalého šéfa NAKA Petera Hraška a bývalého šéfa protikorupční jednotky NAKA Roberta Krajmera. Operace nese krycí název „Očistec“. Muži jsou obviněni z řízení a podpory organizovaného zločinu. (Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)


BALKÁN

SOFIE

Bulhaři neznají Green Deal. 74 procent Bulharů nezná cíle Evropské zelené dohody, zatímco 44 procent z nich si myslí, že zahrnují rozvoj jaderné energetiky a stavbu nových jaderných elektráren. Výsledky průzkumu publikovala sociologická agentura Trend na konferenci Bulharského atomového fóra (Bulatom). (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

BUKUREŠŤ

Téměř úplný lockdown. Školy po celém Rumunsku se zavřou, volný pohyb v noci se omezí a obchodům bude končit otevírací doba ve 21 hodin, oznámil prezident Klaus Iohannis po čtvrtečním jednání s vládou. Podle premiéra Ludovica Orbana začnou nová omezení platit od pondělí. (Bogdan Neagu | EURACTIV.ro)

ZÁHŘEB

Sociální demokraté chtějí vyjádřit nedůvěru ministru hospodářství. Chorvatští sociální demokraté (SDP) navrhli rezoluci, ve které vyjadřují nedůvěru vůči ministru hospodářství a udržitelného rozvoje Tomislavu Ćorićovi. Podle poslanců je ministr zapojený do korupční kauzy týkající se větrného parku Krš-Pađene. Ćorić jejich argumenty odmítá. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

LUBLAŇ

Vodní děla poprvé v akci. Slovinská policie poprvé v historii využila vodní děla, aby rozehnala davy demonstrantů. Ti se sešli v lublaňském centru, kde protestovali proti vládním koronavirovým opatřením. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

BĚLEHRAD

Srbsko bude čelit mírnému ekonomickému poklesu. Srbská ekonomika se letos propadne „jen“ o 1,8 %. Vyplývá to z podzimní hospodářské prognózy Evropské komise. (EURACTIV.rs  betabriefing.com)

SARAJEVO

Chorvati nesouhlasí se zprávou OSN. Chorvatské národní shromáždění zaštiťující chorvatské politické strany v Bosně a Hercegovině nesouhlasí se zprávou vysokého představitele OSN Valentina Inzka. Zpráva podle nich ignoruje problematiku týkající se změn volebního práva, kterou Chorvaté již dlouhodobě požadují. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

PODGORICA

Designovaný premiér představil ministerské kandidáty. Designovaný premiér Černé Hory Zdravko Krivokapić navrhl předsedům tří koaličních stran kandidáty na ministerské pozice. Nová vláda by měla mít 12 ministrů. Strany o návrhu rozhodnou v následujících dnech. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)


K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.