The Capitals: EU řeší, jak dlouho chrání třetí dávka před těžkým průběhem nemoci covid-19

© Shutterstock

Co zajímavého se odehrává v Evropě? Přečtěte si dnešní The Capitals!


BRUSEL

EU řeší, jak dlouho chrání třetí dávka před těžkým průběhem nemoci. Evropská komise v současné době diskutuje s experty o tom, jak dlouho může třetí dávka vakcíny proti covid-19 chránit občany před těžkým průběhem onemocnění. Vyplývá to ze zjištění serveru EURACTIV.com.

Řada evropských zemí svým občanům již nabízí aplikaci třetí dávky očkování. Příkladem je Česko, Francie, Maďarsko, Řecko nebo Bulharsko. Na jak dlouho se tím prodlouží platnost jejich mezinárodně uznávaných očkovacích certifikátů však zatím není jasné.

Evropský očkovací certifikát je podle aktuálních pravidel platný 12 měsíců od aplikace druhé dávky. Itálie však zvažuje, že by platnost covidového certifikátu zkrátila. K podobnému kroku se schyluje i v Řecku, které by však preferovalo jednotné celoevropské řešení.

Italský zdravotnický institut má za to, že efektivita vakcíny v ochraně před nákazou po šesti měsících od aplikace druhé dávky klesá, a to ze 75,5 % na 50 %. Nadále však silně chrání před hospitalizací, i po šesti měsících by měla efektivita vakcíny dosahovat 82,1 %. (Sarantis Michalopoulos | EURACTIV.com, Eleonora Vasques | EURACTIV.it)


BERLÍN

Ověřte si fakta, vzkazuje Berlín migrantům. Německé ministerstvo zahraničí aktualizovalo svou komunikační kampaň zaměřenou na migranty, kteří se chtějí dostat do země. Skrze internetovou platformu #RumoursAboutGermany se snaží v mnohých jazycích nabourávat nepravdy šířené běloruským režimem. Ten například migrantům tvrdí, že pro ně Německo vysílá na polsko-běloruské hranice autobusy. Berlín však na webových stránkách uvádí věci na pravou míru. (Nikolaus J. Kurmayer  | EURACTIV.de)


VÍDEŇ

Rakousko vyhlásil lockdown pro neočkované. Nenaočkovaní Rakušané, kteří tvoří zhruba čtvrtinu populace, jsou od pondělí v lockdownu. Mohou se tak pouze pohybovat mezi svým domovem, prací a obchody s nezbytným vybavením. Zapovězeny jsou jim bary, služby i kulturní, sociální či sportovní události.

Experti jsou však přesvědčeni o tom, že ke snížení míry nákazy v zemi bude nutné přijmout jiná opatření. Populistická strana FPÖ již vyzvala k masové demonstraci a chce restrikce zpochybnit před soudem.

Některé spolkové země včetně Vídně již zavádějí přísnější pravidla. Pro vstup do barů, klubů či na kulturní akce s více než 25 účastníky bude nutné mít negativní PCR test, což bude platit i pro očkované. (Oliver Noyan | EURACTIV.de)


DUBLIN

Irsko má 90 % očkovaných, přesto zvažuje další opatření. Nemůžeme vyloučit opětovné zavedení restriktivních opatření, potvrdil irský taoiseach Micheál Martin v souvislosti s rostoucím počtem případů covidu-19 v zemi. Přestože 89 % obyvatel je kompletně naočkovaných, situace se podle šéfa irské zdravotní služby Paula Reida začíná projevovat i v nemocnicích. (Molly Killeen | EURACTIV.com)


ATHÉNY

Řecké tajné služby monitorují odpůrce očkování. Řecký premiér nařídil zpravodajským službám, aby monitorovaly aktivity hlasitých odpůrců očkování. Informaci přinesl deník Efimerida Syntakton, podle kterého jsou cílem sledování také organizace, novináři a aktivisté věnující se uprchlíkům. (Matthaios Tsimitakis | EURACTIV.gr)


Další porci zpráv z celé Evropy naleznete na našem partnerském webu EURACTIV.com.


Chcete dostávat The Capitals pravidelně do e-mailové schránky? Přihlaste se k odběru.