The Capitals: EU ponižuje Bosnu a Hercegovinu, říká bývalá chorvatská premiérka

@ EPA/FACUNDO ARRIZABALAGA

The Capitals přináší jedinečný přehled událostí z evropských zemí.


ZÁHŘEB

EU ponižuje Bosnu a Hercegovinu, říká bývalá chorvatská premiérka. Zatímco Ukrajině se při cestě do EU dostává z Bruselu podpory, západní Balkán čelí zanedbávání a ponižování. Myslí si to bývalá chorvatská premiérka Jadranka Kosorová.

„Řeknu to naprosto jasně, plná podpora Ukrajině, ale… Tím, že dala EU zelenou Ukrajině, zcela zanedbala a ponížila další region. Zde mám na mysli především Bosnu a Hercegovinu, která také vedla krvavou válku,“ řekla Kosorová.

Šest zemí západního Balkánu – Albánie, Bosna a Hercegovina, Severní Makedonie, Černá Hora, Kosovo a Srbsko – se snaží vstoupit do EU již více než dekádu, zatím ale bez úspěchu.

Chorvatsko není jedinou zemí, která zdůrazňuje potřebu udržet západní Balkán na evropské palubě. Slovinsko například prosazuje, aby Bosna a Hercegovina získala status kandidátské země EU, a navzdory malým šancím na úspěch to hodlá tento týden oficiálně navrhnout na summitu lídrů EU v Bruselu. (Zoran Radosavljević | EURACTIV.com, STA.si)


PAŘÍŽ

Macron ztrácí většinu v parlamentu. Francouzští voliči v nedělním druhém kole parlamentních voleb připravili prezidenta Emmanuela Macrona o parlamentní většinu, zatímco levice a krajní pravice výrazně postoupily.

Macronova strana zůstane největší parlamentní skupinou, ale oproti předešlému stavu ztratila více než stovku poslanců. V 577členém parlamentu tak bude mít jen 230 zástupců.

Levicové koalici (NUPES) se podařilo získat asi 150 křesel. Pravicové Národní shromáždění bude mít zhruba 80 poslanců, což je desetkrát více než nyní. (Davide Basso, Théo Bourgery | EURACTIV.fr)


BERLÍN

Německo bolestivě šetří plyn, aby se připravilo na další zimu. Tváří v tvář nízkým dodávkám plynu z Ruska zavádí německá vláda nová úsporná opatření.

„Situace je vážná. Proto dále posilujeme preventivní opatření a přijímáme další kroky ke snížení spotřeby plynu,“ uvedl v neděli ministr hospodářství a ochrany klimatu Robert Habeck.

Vláda plánuje v létě spalovat více uhlí a platit průmyslu za to, že nebude používat plyn. Obchodníkům s energiemi chce pak poskytnout miliardové půjčky na nákup plynu.

„Spotřeba plynu musí i nadále klesat, ale do zásobníků je třeba umístit více plynu. Jinak to bude v zimě opravdu těsné,“ dodal Habeck. (Nikolaus J. Kurmayer | EURACTIV.com)


VÍDEŇ

Gazprom dodává do Rakouska jen polovinu plynu. Rakousko již čtvrtý den v řadě odebírá z Ruska jen polovinu množství zemního plynu oproti předchozímu stavu. Stojí za tím politické rozhodnutí ruských autorit, nikoliv technické omezení, tvrdí vláda.

Rakouská ropná a plynárenská společnost OMV nyní nakupuje plyn na spotovém trhu. (Laura Kabelka| EURACTIV.de)


BRATISLAVA

Slovensko zvažuje přestavbu ropovodu Družba, chce dodávat energie Ukrajině. Ropovod Družba, kterým na Slovensko proudí ruská ropa, by mohl být přestavěn na produktovod schopný dodávat pohonné hmoty na Ukrajinu. Informoval o tom slovenský ministr hospodářství Richard Sulík.

„Na Ukrajině je většina rafinerii zničených. Hlavní roura Družby se používá na dovoz ropy, druhou rouru lze za poměrně rozumný peníz přizpůsobit tomu, aby zpětným tokem proudil hotový produkt – nafta nebo benzin. Takovýto produktovod je i v Maďarsku,“ řekl Sulík.

Slovenský provozovatel ropovodů Transpetrol nyní připravuje studii proveditelnosti, dodal ministr. (Michal Hudec | EURACTIV.sk)


Další porci zpráv z celé Evropy naleznete na našem partnerském webu EURACTIV.com.


Chcete dostávat The Capitals pravidelně do e-mailové schránky? Přihlaste se k odběru.