The Capitals: EU je zodpovědná za třetí vlnu pandemie, tvrdí polský ministr zdravotnictví

© EPA/EFE-Marcin Obara

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 


HLAVNÍ ZPRÁVA

VARŠAVA

EU je zodpovědná za třetí vlnu pandemie. Evropská unie je částečně zodpovědná za třetí vlnu pandemie covid-19. Myslí si to polský ministr zdravotnictví Adam Niedzielski, který se do EU opřel během sobotního rozhovoru pro polské Radio Zet. Niedzielski kritizoval zejména opožděné dodávky vakcín. Evropská komise podle něj měla s farmaceutickými firmami jednat razantněji a plně využít svou váhu. (Mateusz Kucharczyk | EURACTIV.pl)


NOVINKY Z BRUSELU

Sankce proti Rusku opět visí ve vzduchu. Ministři zahraničí zemí EU by se na dnešním setkání v Bruselu mohli dohodnout na nových sankcích vůči představitelům ruského režimu. „Očekávám, že dosáhnou politické dohody. Experti členských států pak začnou pracovat na konkrétních jménech,“ prozradil výše postavený unijní diplomat serveru EURACTIV.cz.

EU je odhodlána postupovat vůči Rusku přísněji po nepovedené návštěvě šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella v Moskvě. Zatímco Borrell jel do Moskvy ve snaze navázat dialog a žádat o propuštění opozičního lídra Alexeje Navalného, Rusko mezitím vyhostilo tři evropské diplomaty. Z řady členských zemí tak zazněla kritika a Borrell nyní musí ukázat, že EU umí být vůči Rusku asertivnější. K jednání se vzdáleně připojí i americký ministr zahraničních věcí Antony Blinken. (EURACTIV.com, EURACTIV.cz)


ZÁPAD

BERLÍN

Změna očkovacího plánu? Německo by mohlo začít očkovat učitele základních škol a sociální pracovníky denní péče už od března. Změnu očkovacího plánu během víkendu podpořil jak ministr zdravotnictví Jens Spahn (CDU), tak ministryně školství Anja Karliczeková (CDU). Formální rozhodnutí by mělo padnout dnes na konferenci ministrů zdravotnictví jednotlivých spolkových zemí. (Sarah Lawton | EURACTIV.de)

PAŘÍŽ

Bezmasé menu v lyonských školních jídelnách způsobilo poprask. Starosta města Lyon Grégory Doucet (za Zelené) oznámil, že hodlá v místních školách zavést jednotné bezmasé menu. Kritika na sebe nenechala dlouho čekat. „Přestaňte šířit ideologii na talíře našich dětí,“ reagoval francouzský ministr zemědělství Julien Denormandie na Twitteru. Kritiku si neodpustil ani ministr vnitra Gérald Darmanin, který prohlásil, že to je „neakceptovatelná urážka francouzských farmářů a řezníků“. (Mathieu Pollet | EURACTIV.fr)

VÍDEŇ

Rakušané nejsou spokojeni s řešením koronakrize. Rakušané čím dál tím více kritizují postup vlády v řešení koronavirové krize. Ukázal to průzkum institutu Paula Lazarsfelda. V dubnu loňského roku, kdy v zemi platil totální lockdown, uvedlo 78 % dotázaných, že Rakousko zvládá pandemii lépe než jiné státy. Nyní si to myslí pouze 7 % respondentů. (Philipp Grüll | EURACTIV.de)

LUCEMBURK

Koronavirová omezení až do 14. března. Lucemburský parlament v pátek schválil rozšíření protikoronavirových omezení o další měsíc. Znamená to, že restaurace a bary zůstanou nadále zavřené, lidé také budou muset nadále nosit roušky v obchodech. (Anne Damiani | EURACTIV.com)

LONDÝN

Severoirské strany chtějí zpochybnit brexitovou dohodu u soudu. Členové dvou severoirských politických partají – Demokratické unionistické strany (DUP) a Ulsterské unionistické strany (UUP) – chtějí soudně napadnout brexitovou dohodu. (EURACTIV.com)

DUBLIN

Ambiciózní vakcinační program. Irské orgány plánují tento týden zintenzivnit očkování. Cílem bude naočkovat až 100 tisíc dávek vakcín během následujících sedmi dní. (Samuel Stolton | EURACTIV.com)


SEVER

HELSINKY

Rusku se nelíbí prodej amerického raketového systému. Americký kongres rozhodl, že tamní Agentura pro obranu a spolupráci (DSCA) může prodat systém raket s rozšířeným dosahem a související vybavení Finsku. To se však nelíbí Rusku, jehož ambasáda ve Washingtonu kvůli tomu na Twitteru varovala před zvýšením napětí na finsko-ruské hranici. Informovala o tom finská média. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)


VISEGRÁD

BUDAPEŠŤ

Situace v Maďarsku se zhoršuje. Testování v hlavním městě podle zdrojů portálu Telex odhalilo vysoký počet nakažených, kterých je v Budapešti asi 1,78 %. Stejné testování v prosinci přitom odhalilo pouze 0,62 % nakažených. Epidemiologická situace se podle šéfky Národního zdravotního úřadu (NNK) Cecílie Müllerové v Maďarsku zhoršuje. Müllerová v neděli uvedla, že se obává exponenciálního nárůstu nových případů. (Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com with Telex)

BRATISLAVA

Tři roky od vraždy novináře Kuciaka a jeho snoubenky. V neděli si Slovensko připomnělo tři roky od vraždy investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové.

Iniciativa Za slušné Slovensko zorganizovala vzpomínkové shromáždění na internetu, lidé si jej mohli pustit na Facebooku. Na stejné platformě se při příležitosti smutného výročí premiér Igor Matovič pustil do kritiky slovenských novinářů. „Je čas čelit pravdě o slovenské novinařině,“ napsal Matovič s tím, že pouze několik málo novinářů má stejné kvality, jako měl Kuciak. (Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)


JIH

ŘÍM

Dodávky vakcín se opět sníží. Britská společnost AstraZeneca oznámila, že tento týden dodá do Itálie o 10 až 15 % méně vakcín, než původně plánovala. Odůvodnila to „komplexním produkčním procesem“, za což si vysloužila kritiku guvernérů italských regionů.

Italské úřady mezitím zahájily vyšetřování překupníků, kteří v minulých týdnech nabízeli některým guvernérům zprostředkování dodávek vakcín mimo unijní dohody. (Daniele Lettig | EURACTIV.it)

MADRID

Pátá noc nepokojů. Barcelona a několik dalších španělských měst mají za sebou již pět nocí protestů doprovázených rabováním obchodů a ničením majetku. Demonstranti požadují propuštění uvězněného rappera Pabla Hasela. Ten byl zadržen v úterý kvůli tomu, že oslavoval dnes již zaniklou baskickou teroristickou skupinu ETA. Také se provinil pomluvami královské rodiny. (EUROEFE with EPA)

ATHÉNY

Bývalý ředitel Národního divadla byl obviněn ze znásilnění. Umělecký ředitel řeckého Národního divadla Dimitris Lignadis byl v sobotu zatčen kvůli obvinění z několika znásilnění. Ve vazbě zůstane do středy, do té doby má čas vypovídat. (Alexandros Fotiadis, Theodore Karaoulanis | EURACTIV.gr)


BALKÁN

SOFIE

Konec očkovací strategie? Bulharský premiér Bojko Borisov pohřbil dlouho zvažovaný pětistupňový očkovací plán a vsadil na jinou strategii, podle které se může naočkovat každý, a to v případě, že prioritní skupiny s očkováním váhají. Před nemocnicemi se tak začaly okamžitě tvořit dlouhé fronty zájemců o očkování vakcínou AstraZeneca. (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

BUKUREŠŤ

Rumunsko se stalo prvním členem NATO, který obdržel raketový systém HIMARS. První várka zařízení dorazila do Rumunska v sobotu, následně bude převezena na vojenskou základnu na východě Rumunska ve městě Focsani. (Bogdan Neagu | EURACTIV.ro)

LUBLAŇ

Slovinská vláda kritizuje zahraniční média. Podle slovinské vlády v zemi neexistuje cenzura ani zde nedochází k útokům na novináře. Veřejnému prostoru údajně dominují „protivládní“ média, která jsou ve spárech magnátů a levice. Vláda to uvedla poté, co požádala Süddeutsche Zeitung o opravu článku, ve kterém noviny přímo citovaly premiéra Janeze Janšu a informovaly o jeho útocích na novináře a o problémech spojených s financováním tiskové agentury STA. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

BĚLEHRAD

150 000 dávek vakcíny AstraZeneca z Indie. První várka 150 000 dávek vakcín proti covid-19, které britsko-švédská farmaceutická společnost AstraZeneca vyrobila v Indii, dorazila v neděli do cílové stanice – do Srbska. (EURACTIV.rs | betabriefing.com)


K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.