The Capitals: EU jako strážkyně vlády práva ztratila důvěryhodnost, říká německý ministr

© EPA-EFE/VIRGINIA MAYO

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 


HLAVNÍ ZPRÁVA

EU jako strážkyně vlády práva ztratila důvěryhodnost, říká německý ministr. „Chci být velmi upřímný, EU nebyla dostatečně silná při ochraně a posilování vlády práva. Ztratili jsme naši důvěryhodnost, a to zejména v těch členských státech, kde je vláda práva pod tlakem. Pro Radu je to poměrně těžké břímě,“ prohlásil německý ministr pro evropské záležitosti Michael Roth na včerejším jednání v portugalské Coimbře. (LUSA.pt)


NOVINKY Z BRUSELU

Andrej Babiš tématem zasedání Evropského parlamentu. Poslanci Evropského parlamentu budou na dnešním plenárním zasedání diskutovat o střetu zájmů premiéra Andreje Babiše. O usnesení však budou hlasovat až při červnové schůzi. (EURACTIV.cz)


ZÁPAD

BERLÍN

Německo věnuje obyvatelům pásma Gazy 40 milionů eur. Ministři zahraničních věcí EU včera jednali o současné situaci v Izraeli. Ještě před samotnou videokonferencí přislíbil šéf německé diplomacie Heiko Maas finanční podporu civilnímu obyvatelstvu pásma Gazy.

Jednomyslné usnesení Rady, které dle nastavení společné zahraniční politiky EU vyžaduje souhlas všech 27 členských států, zablokovalo Maďarsko. (Nikolaus J. Kurmayer)

PAŘÍŽ

Francie nadále rozvolňuje protipandemická opatření.  Dnešním dnem (19. května) dojde v celé zemi k částečnému uvolnění některých omezení veřejného života. Prezident Emmanuel Macron to označil za druhý krok směrem k návratu k normálu.

Zákaz vycházení, který v současné době platí od 19 hodin večer do 6 hodin ráno, bude ode dneška platit až od 21 hodin. Bary a restaurace mohou znovu otevřít zahrádky, u stolu však nesmí být více než šest osob a maximální kapacita těchto prostor je limitována na 50 %. (Magdalena Pistorius | EURACTIV.fr)

LONDÝN

Britští zemědělci se obávají obchodní dohody s Austrálií. Britská ministryně pro mezinárodní obchod Liz Trussová je již blízko uzavření obchodní dohody s Austrálií, tedy první obchodní dohody po odchodu z Evropské unie. Britští zemědělci však mají strach z „prázdných regálů“ pokud by dohoda zrušila tarify a kvóty na dovoz hovězího a jehněčího masa a dalšího zboží. (Benjamin Fox | EURACTIV.com)


SEVER

HELSINKY

Parlament pohodlně schválil unijní fond obnovy. Po téměř týdenním odkladu finský parlament v úterý (18. května) schválil fond obnovy EU poměrem hlasů 134-57, dva poslanci se zdrželi hlasování a šest chybělo. Dle rozhodnutí ústavního výboru bylo pro přijetí fondu nutné získat podporu minimálně dvou třetin hlasů zákonodárců.

Krizový fond musí odsouhlasit všechny členské státy, doposud tak učinilo 21 z nich. Na rozhodnutí Rakouska, Maďarska, Nizozemska, Polska a Rumunska se stále čeká. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)


VISEGRÁD

VARŠAVA

„Covidové pasy“ se blíží. Mluvčí polského ministerstva zdravotnictví Wojciech Andrusiewicz oznámil, že se Polsko od 1. června zapojí do pilotního programu očkovacích certifikátů. (Monika Mojak | EURACTIV.pl)

BUDAPEŠŤ

Náhrada zákona o neziskovkách sklízí kritiku. Maďarský parlament, ve kterém má většinu vládní strana Fidesz, schválil nový zákon o neziskových organizacích. Jeho původní verzi Maďarsko zrušilo poté, co Soudní dvůr EU rozhodl, že je v rozporu s právem EU. Občansko-právní skupiny však varují, že právní základ nové verze zákona je rovněž sporný.

O zákoně rozhodl unijní soud loni v červnu. Podle „Lex NGO“ z roku 2017, jak se legislativě přezdívá, se musely organizace, které získávají podporu ze zahraničí, registrovat. Vláda trvá na tom, že hlavním záměrem je transparentnost a dohledatelnost kapitálových toků takových organizací. (Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com with Telex)

BRATISLAVA

Slovensko se chystá na vydávání dočasných certifikátů o očkování. Ani po pěti měsících od začátku očkování nemohou Slováci, kteří již obdrželi vakcínu proti koronaviru, bez problému cestovat do sousedních států. Země totiž doposud nedisponuje jednotným certifikátem potvrzujícím absolvování očkování.

Očkovaní lidé dnes dostávají na Slovensku různé formy potvrzení v závislosti na tom, zda vakcínu dostali v očkovacím centru či nemocnici. Lékaři zatím vypisují tyto formuláře ručně. Slovensko se tak prozatím nemůže účastnit mezinárodních dohod o uznávání vakcinace. (Marián Koreň | EURACTIV.sk)


JIH

ŘÍM

Premiér: Evropa by měla bojovat s pandemií v Africe. „Dnes jsme začali organizovat opatření pro Afriku, stejně jako jsme to udělali pro Evropu a Spojené státy,“ řekl v úterý na pařížském summitu o financování afrických ekonomik italský premiér Mario Draghi. Podle něj je velmi důležité, aby se spolupráce s Afrikou obnovila. Jednání se účastnili afričtí prezidenti, zástupci Mezinárodního měnového fondu i dalších globálních organizací. (Daniele Lettig | EURACTIV.it)

MADRID

Napětí na španělsko-marockých hranicích. Španělský předseda vlády Pedro Sánchez (PSOE) se dle svých slov zavázal k ochraně „územní celistvosti“ španělských enkláv Ceuta a Melilla poté, co se předchozí den večer podařilo nelegálním migrantům z Maroka vstoupit na území jedné z nich.

Vláda vyslala do oblasti další armádní jednotky, civilní gardy a speciální policejní složky, aby hranici s Marokem v Ceutě zajistila. Jedná se o nejzávažnější migrační a diplomatickou krizi těchto sousedů v posledních letech. (EUROEFE)


BALKÁN

SOFIE

Bulharský a severomakedonský prezident navštíví Řím. Prezident Bulharska Rumen Radev a jeho protějšek ze Severní Makedonie Stevo Pendarovski plánují příští týden vycestovat do Říma, aby uctili památku a dílo křesťanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje, jež se zasloužili o vznik první slovanské abecedy (hlaholice). (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

BUKUREŠŤ

Bývalá premiérka má místo v národní bance. Bývalá premiérka Rumunska a šéfka socialistů (PSD) Viorica Dancilová získala post konzultantky pro zelenou energii v rumunské národní bance. To vyvolalo vlnu pobouření, Dancilová totiž bývá považována za „loutku“ v rukou bývalého lídra PSD Livia Dragnea, který skončil ve vězení za korupci. (Bogdan Neagu | EURACTIV.ro)


K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.