The Capitals: EU chce po Řecku objasnit, jak hodlá z národního plánu obnovy půjčovat firmám

© EPA-EFE/CLEMENS BILAN

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 


HLAVNÍ ZPRÁVA

ATÉNY

EU chce po Řecku objasnit, jak hodlá z národního plánu obnovy půjčovat firmám. Několik členských států EU požádalo řeckou vládu, aby jim objasnila, jak hodlá vybírat soukromé společnosti, které si budou moci výhodně půjčovat z národního plánu obnovy.

Již v úterý 13. července budou o plánech obnovy jednat ministři financí zemí EU. Očekává se, že dají zelenou prvním úspěšným plánům. „Řecký plán obnovy je jediným plánem, který bude muset být do úterý lehce pozměněn,“ uvedl nejmenovaný bruselský diplomat. (Sarantis Michalopoulos, EURACTIV.com)


ZÁPAD

BERLÍN

Turecký novinář v exilu v Berlíně zraněn třemi útočníky. Novinář kritizující současný režim v Turecku Erk Acarer byl ve středu v noci napaden před svým domem. Utrpěl poranění hlavy a je v péči lékařů.

Acar se přestěhoval do Německa v roce 2017 za pomoci organizace Reportéři bez hranic (RSF) poté, co byl spolu se třemi kolegy obviněn ze zveřejnění utajovaných informací o státní bezpečnosti a zpravodajských činnostech v reportáži o smrti vedoucího tureckých zpravodajských služeb v Libyi, sdělily Deutsche Welle. (Nikolaus J. Kurmayer | EURACTIV.de)

PAŘÍŽ

Francouzské top firmy se zavázaly bojovat proti změně klimatu. Francouzská asociace soukromých společností (AFEP) ve středu 7. července aktualizovala platformu Ambition 4 Climate, která sdružuje projekty 64 velkých společností s cílem dosáhnout uhlíkové neutrality.

Francouzské společnosti L’Oréal, Engie, Fnac Darty, Icade, Ipsen, General Electric a Sanofi se zavázaly omezit emise skleníkových plynů, a to právě prostřednictvím různých projektů platformy Ambition 4 Climate. (Clara Bauer-Babef | EURACTIV.fr)

VÍDEŇ

Rakousko chce mít do příštího roku uhlíkovou daň. Koalice ÖVP a Zelených v současné době pracuje na daňové reformě, která přinese zdanění CO2. V úterý to poslancům řekl ministr financí Gernot Blümel. Uhlíková daň by měla začít platit v roce 2022. (Oliver Noyan | EURACTIV.de)

BERN

Švýcarsko a EU si budou uznávat covid pasy. Od pátku budou unijní covidové certifikáty platit i pro cesty do Švýcarska, na oplátku bude EU uznávat ty švýcarské. Cestu do a po Unii tak budou mít Švýcaři snazší. Ve čtvrtek to oznámila Evropská komise. (EURACTIV.com)

DUBLIN | LONDÝN

Irský premiér se obává šíření varianty delta z Velké Británie. Irský premiér Micheál Martin vyjádřil znepokojení nad prudkým nárůstem výskytů varianty delta ve Velké Británii a hrozbou jejího rozšíření v Irsku, uvedly Irish Times. (Paula Kenny | EURACTIV.com)

LONDÝN | OSLO | REYKJAVÍK | VADUZ

Obchodní dohoda s Norskem, Lichtenštejnskem a Islandem. Britská vláda uzavřela další dohodu a volném obchodu, a to s Norskem, Lichtenštejnskem a Islandem. Státy se dohodly před měsícem a svým podpisem dohodu stvrdily ve čtvrtek. (Alexandra Brzozowski | EURACTIV.com)


SEVER

VILNIUS

Litva začne stavět plot na hranicích s Běloruskem. Na hranicích mezi Litvou a Běloruskem bude stát plot, potvrdil to ministr obrany Arvydas Anušauskas.

Bělorusko se totiž v reakci na sankce, které proti zemi uvalila EU po aféře s uzemněním letadla Ryanair, rozhodlo umožnit migrantům proudit do Litvy. Ta chce mít ale přehled o tom, kdo na její území vstupuje. (LRT.lt/en)


VISEGRÁD

VARŠAVA

Premiér je zklamaný z jednání s Českem o Turówu. Premiér Mateusz Morawiecki poslal svému českému protějšku Andreji Babišovi dopis, ve kterém české vyjednavače obviňuje, že nemají vůli k dosažení kompromisu ohledně budoucí těžby v hnědouhelném dole Turów. Ten leží jen několik kilometrů od hranic a má negativní dopady na české obyvatele, proto se stal předmětem soudního sporu mezi Českem a Polskem. (Aleksandra Krzysztoszek | EURACTIV.pl)

BUDAPEŠŤ

Orbán: EU chce poslat do maďarských škol LGBTQ aktivisty. „Brusel chce poslat do maďarských škol LGBTQ aktivisty. To nedopustíme,“ napsal maďarský premiér Viktor Orbán ve čtvrtek na svou facebookovou stránku. Reagoval tak na rozpravu europoslanců o situaci LGBTQ komunity v Maďarsku a novém zákonu, který zakazuje „vyobrazování a propagaci“ sexuálních menšin před mladšími 18 let. Informoval o tom Telex. (Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com with Telex)

BRATISLAVA

Polovina mladých a vzdělaných Slováků uvažuje o odchodu ze země. Každý druhý mladý a vzdělaný Slovák uvažuje o odchodu ze Slovenska. 14 % z nich uvažuje o trvalém odchodu a 36 % o odchodu na omezenou dobu, naznačuje studie provedená agenturou Focus. Průzkum byl proveden Institutem pro veřejné záležitosti (IVO) u lidí ve věku 18–29 let. (Marián Koreň | EURACTIV.sk)


JIH

LISABON

Ubytování s certifikátem nebo negativním testem. Turisté se v portugalských hotelech nebo krátkodobých pronájmech budou muset prokázat očkovacím certifikátem nebo negativním testem na covid-19. (Lucília Tiago, Célia Paulo, Lusa.pt)

ŘÍM

Itálie má v Evropě jeden z nejméně efektivních soudních systémů. Podle srovnávacího přehledu spravedlnosti EU 2021, který ve čtvrtek 8. července zveřejnila Evropská komise, zaujímá Itálie poslední místa žebříčku Evropy v oblasti účinnosti soudnictví. Přehled poskytuje srovnávací údaje o účinnosti, kvalitě a nezávislosti soudních systémů všech členských států. (Alessandro Follis a Daniele Lettig | EURACTIV.it)


BALKÁN

LUBLAŇ | SOFIE

Slovinsko a Bulharsko hledají kompromis v bulharsko-makedonském patu. Slovinský prezident Borut Pahor se ve čtvrtek setkal se svým bulharským protějškem Rumenem Radevem, aby prodiskutovali bulharské veto k zahájení přístupových rozhovorů se Severní Makedonií. Podle Pahorovy kanceláře jsou oba státníci připraveni hledat kompromis, který by patovou situaci rozseknul. (EURACTIV.com)


K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.