The Capitals: EU by měla zapracovat na bezpečnosti východního sousedství, zní z Litvy

Co zajímavého se odehrává v Evropě? Přečtěte si dnešní The Capitals!


VILNIUS

EU by měla zapracovat na bezpečnosti východního sousedství, zní z Litvy. Pokud chce EU být významným geopolitickým hráčem, musí posílit svou roli nejen v Africe, ale také na východě Evropy. V rozhovoru pro EURACTIV na to upozornil litevský náměstek ministra obrany Margiris Abukevičius. Vyjádřil se tak k napětí na běloruských hranicích a rostoucí aktivitě ruských jednotek v blízkosti Ukrajiny.

Litva však zároveň nepatří mezi fanoušky vyšší strategické autonomie EU, kterou chce prosazovat francouzský prezident Emmanuel Macron. „Litva nepatří k největším příznivcům takového jazyka a narativu,“ prohlásil Abukevičius.

„Nejsme fanoušci ideologických diskusí. Vše, co děláme v EU, musí být otevřeno našim transatlantickým partnerům a měli bychom to dělat v úzké spolupráci s nimi,“ dodal.

„Pokud chce EU skutečně být významným geopolitickým aktérem, musí hrát roli nejen v Africe, ale zejména v oblastí východního sousedství – a to i skrze bezpečnost a obranu,“ uvedl náměstek. (Alexandra Brzozowski | EURACTIV.com)


BRUSEL

Organizace volají po sankcích vůči izraelské NSO Group. Experti a zástupci 85 neziskových organizací vyzvali Evropskou komisi k uvalení sankcí na izraelskou společnost NSO Group, která prodávala sledovací systém Pegasus. Ten využila například maďarská vláda ke špehování opozičních novinářů. Organizace po EU chtějí, aby postupovala podobně jako USA. Ty zařadily NSO Group na černý seznam nebezpečných společností. (Mathieu Pollet | EURACTIV.fr)


PAŘÍŽ

Francouzská pravice zvolila nečekané kandidáty na prezidenta. Do boje o křeslo francouzského prezidenta se nečekaně dostala dvě nová jména z řad pravicových politiků. Valérie Pécresseová a Éric Ciotti ve stranických volbách překonali favorita Xaviera Bertranda i bývalého brexitového vyjednavače Michela Barniera.

„Jsem jediná, kdo může porazit Emmanuela Macrona,“ prohlásila Pécresseová, která již získala podporu o obou poražených favoritů. Ciotti se pro změnu přiznal, že částečně sdílí názory s krajně pravicovým kandidátem Ericem Zemmourem. Druhé kolo stranických voleb se koná již tento pátek. (Clara Bauer-Babef | EURACTIV.fr)


ŘÍM

Veneto přestalo testovat neočkované. Italský region Veneto se potýká s masivním šířením koronaviru. Zdravotníci nestíhají a regionální úřady se proto rozhodly omezit testovací kapacity pouze na očkované lidi. Neočkovaní se nově budou muset nechat testovat v soukromých laboratořích či lékárnách. (Eleonora Vasques | EURACTIV.com)


BRATISLAVA

Čím víc bodů, tím větší šance na ventilátor. V případě přetížení nemocnic dostanou prioritu ti pacienti, kteří uspějí v nové bodovacím systému. Lidé s největším počtem bodů budou připojeni na ventilátor nebo budou mít možnost pobytu na jednotce intenzivní péče.

Slovenské ministerstvo zdravotnictví tvrdí, že bodovací systém může ochránit nemocnice a lékaře. Rezort zdůrazňuje, že systém nemusí být vůbec využit, neboť o jeho spuštění budou vždy rozhodovat lékaři dané nemocnice. Bodovací systém bude navíc možné využít jen za nouzového stavu. (Michal Hudec | EURACTIV.sk)


Další porci zpráv z celé Evropy naleznete na našem partnerském webu EURACTIV.com.


Chcete dostávat The Capitals pravidelně do e-mailové schránky? Přihlaste se k odběru.