The Capitals: Estonský ministr snil o americké občanské válce. Kvůli svým výrokům rezignoval

© EPA/VALDA KALNINA

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 


SEVER

TALLINN

Ministr rezignoval po kontroverzních výrocích. Estonský ministr vnitra Mart Helme  (EKRE) oznámil rezignaci poté, co se stal terčem kritiky kvůli svým výrokům o výsledku amerických prezidentských voleb. Helme v nedělním rádiovém rozhovoru zpochybnil legitimitu vítězství Joe Bidena a podpořil požadavky Trumpovy kampaně. Ministr také vyprávěl posluchačům o svém snu, ve kterém propukla americká občanská válka a Donald Trump si udržel prezidentskou funkci.

Ministr obrany Juri Luik se nechal slyšet, že Helme svými prohlášeními „podrývá estonskou bezpečnost a ohrožuje americko-estonské vztahy“. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

VILNIUS

Litva podpoří ty, co na Tchaj-wanu bojují za svobodu. Nová litevská vládní koalice se v pondělí dohodla, že podpoří tchajwanské bojovníky za svobodu. Svým postojem však může ohrozit vztahy s Čínou a potenciální čínské investice do místních přístavů. (EURACTIV.com)

OSLO

Norsko plánuje zákaz těžkých topných olejů v okolí Špicberků. Norská vláda představila plán na zákaz využívání těžkých topných olejů u souostroví Špicberky v Severním ledovém oceánu. Případný únik topných olejů, které většina plavidel používá jako palivo, podle vlády ohrožuje tamní přírodu. Iniciativa přichází poté, co se podobná pravidla nepodařilo přijmout na úrovni OSN. (Alexandra Brzozowski | EURACTIV.com)


ZÁPAD

BERLÍN

Gratulace od Merkelové. V pondělním prohlášení pogratulovala německá kancléřka Angela Merkelová nově zvolenému americkému prezidentovi a viceprezidentce. Joe Biden podle ní „zná Německo a Evropu dobře“.

Merkelová začala svůj projev 9. listopadu připomínkou Křišťálové noci v roce 1938 a pádu Berlínské zdi v roce 1989. Řekla, že Němci v tento den myslí „na to nejhorší i na to nejlepší“ ze své historie. Dodala, že německé sjednocení by nebylo možné „bez důvěry, především od Američanů“. (Sarah Lawton | EURACTIV.de)

VÍDEŇ

Předseda Evropské rady kondoloval ve Vídni. Předseda Evropské rady Charles Michel v pondělí během své návštěvy Vídně vyjádřil soustrast rakouskému kancléři Sebastianu Kurzovi v reakci na nedávný teroristický útok. Kancléř Kurz při té příležitosti uvedl, že EU by měla dosáhnout společného postupu v boji proti hrozbám, které představují zahraniční teroristé vracející se z válečných zón zpět do Evropy. (Philipp Grüll | EURACTIV.de)

LUCEMBURK

Lucemburská vláda se v případu Panama Papers odvolá. Vláda podá odvolání proti rozhodnutí správního soudu. Ten judikoval, že místní daňové orgány zneužily a přesáhly své pravomoci, když žádaly informace o klientech právníků, které tyto orgány vyšetřovaly. Uvedl to tamní ministr financí Pierre Gramegna. (Anne Damiani | EURACTIV.com).

BRUSEL

Belgický ministr je skeptický vůči nové vakcíně. Vývoj účinné vakcíny proti covid-19 společnosti Pfizer je sice skvělou zprávu, na optimismus je ale zatím brzy, myslí si belgický ministr zdravotnictví Frank Vandenbroucke. Podle něj by měla veřejnost brát v potaz, že se jedná o tiskovou zprávu soukromé společnosti, nikoli o data nezávislého výzkumu. (Alexandra Brzozowski | EURACTIV.com)

LONDÝN

Zákon o vnitřním trhu utrpěl porážku. Vláda Borise Johnsona utrpěla sérii porážek ohledně kontroverzního zákona o vnitřním trhu. Sněmovna Lordů totiž v pondělí z návrhu vypustila ustanovení, která by mohla porušovat mezinárodní právo. (Benjamin Fox, EURACTIV.com)


JIH

ŘÍM

Další regiony zpřísňují opatření. Původní rozdělení Itálie na červenou, oranžovou a žlutou zónu se kvůli vývoji nákazy brzy změní. Kampánie změní barvu ze žluté na červenou a zavede nejpřísnější opatření, zatímco Ligurie, Toskánsko, Abruzzo, Basilicata a Umbrie od středy zoranžoví. Autonomní provincii Bolzano její guvernér také označil za červenou zónu. (Alessandro Follis | EURACTIV.it)

MADRID

Cla na americké zboží jsou správná. Španělský ministr zemědělství Luis Planas v pondělí ocenil rozhodnutí EU zavést cla na americké zboží kvůli státní podpoře USA pro leteckého giganta Boeing. Ministr zároveň doufá, že nová Bidenova vláda brzy ukončí „neférová“ cla uvalená na zemědělské produkty, která „trestají španělský export potravin do USA“. (EUROEFE)

LISABON

Portugalsko vyhlásilo stav nouze. Portugalsko v pondělí vstoupilo do stavu nouze, který bude trvat do 23. listopadu. To mimo jiné znamená, že 121 nejvíce zasažených obcí musí nově dodržovat zákaz vycházení obyvatel. (Patrícia Dinis, Zélia Oliveira | Lusa.pt)


VISEGRÁD

VARŠAVA

Ať s Trumpem nebo bez, američtí vojáci zůstanou v Polsku. Polský prezident Andrzej Duda v pondělí podepsal smlouvu ohledně přítomnosti amerických vojenských jednotek v Polsku. Šéf Úřadu národní bezpečnosti Paweł Soloch v návaznosti na podpis uvedl, že dohoda bude „dodržena bez ohledu na to, kdo usedne v Bílém domě“. Ratifikace smlouvy znamená větší počet amerických vojáků na území Polska, kteří budou bránit, kontrolovat a spravovat místní základny. (Joanna Jakubowska | EURACTIV.pl)

BUDAPEŠŤ

Orbán vyhlásil částečný lockdown a přísnější opatření. Maďarsko přistoupilo k novým opatřením s cílem omezit šíření koronaviru včetně zákazu nočního vychází od osmi večer do pěti ráno, zavření restaurací, posiloven, muzeí, divadel či zákazu shromažďování. Stejně tak je v Maďarsku povinná distanční výuka pro vysoké školy a univerzity. Maďarský premiér to oznámil ve svém facebookovém videu. (Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)

BRATISLAVA

Potíže s antigenním testováním. Slovenský premiér Igor Matovič zkritizoval ministra zdravotnictví Marka Krajčího kvůli neschopnosti zajistit provoz bezplatných testovacích míst ve 25 méně zasažených okresech. V pondělí fungovalo jen 11 z nich. „Plán i deadline byly jasné,“ řekl premiér. Rezignaci po ministrovi však chtít nebude. (Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)


BALKÁN

SOFIE

Bulharsko trvá na implementaci dohody se Severní Makedonií. Bulharsko nadále odmítá schválit rámec pro přístupové rozhovory mezi EU a Severní Makedonií. Své požadavky zopakovalo i během včerejší videokonference, které se účastnila bulharská ministryně zahraničí Ekaterina Zaharieva a její protějšci ze Severní Makedonie a Německa. Bulharsko trvá na tom, aby Severní Makedonie nejprve implementovala dohodu o spolupráci podepsanou v roce 2017. (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

BUKUREŠŤ

Rumunsko zatím vyčerpalo 38,9 % kohezních peněz. Rumunsko získalo v rámci současného programovacího období kohezní politiky EU celkem 8,8 miliardy eur, míra čerpání tak dosahuje 38, 9 %. Informoval o tom rumunský ministr pro fondy EU Marcel Bolos, podle kterého se čerpání v posledních letech zrychlilo. (Bogdan Neagu | EURACTIV.ro)

ZÁHŘEB

Zakažte ustašovské symboly. Chorvatsko si stejně jako celá Evropa připomíná výročí Křišťálové noci. Vůdce záhřebské židovské komunity Ognjen Kraus při té příležitosti vyzval chorvatského premiéra Andreje Plenkoviće k přijetí zákona, který by zakázal ustašovské symboly. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

LUBLAŇ

Obliba Janšovy vlády opět roste. Slovinská veřejnost udělila vládě premiéra Janeze Janši známku 2,78, což je nejvyšší hodnocení od dubna 2020. Výsledky průzkumu přinesl slovinský deník Delo. Vláda si za svou práci vysloužila pozitivní hodnocení od 27 % respondentů. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

BĚLEHRAD / TIRANA / SKOPJE

Spolupráce v boji proti covid-19. Srbsko, Albánie a Severní Makedonie podepsaly při příležitosti on-line summitu memorandum o spolupráci v boji proti pandemii covid-19. Srbsko s Albánií se také dohodly na rozvolnění pravidel pro přeshraniční pohyb, pro přechod z jedné země do druhé bude místním stačit občanský průkaz.

Albánský premiér Edi Rama spolu se svým severomakedonským protějškem Zoranem Zaevem také uvítali rozhodnutí Kosova připojit se k iniciativě tzv. mini-schengenu. (EURACTIV.rs  betabriefing.com)

PŘIŠTINA

Thaci tvrdí, že je nevinný. Kosovský exprezident a jeden z bývalých předáků Kosovské osvobozenecké armády Hashim Thaci trvá na své nevinně. Exprezident čelí obvinění z válečných zločinů a včera poprvé stanul před soudci zvláštního tribunálu v Haagu. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)


K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.