The Capitals: Estonsko je připraveno udělit azyl Alexeji Navalnému

© EPA-EFE/YURI KOCHETKOV

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 


HLAVNÍ ZPRÁVA

TALLINN

Estonsko je připraveno udělit azyl Alexeji Navalnému. Pokud bude Alexej Navalnyj vyhoštěn z Ruska, nebo by chtěl zemi dobrovolně opustit, Estonsko by opozičnímu politikovi mohlo nabídnout azyl. Zároveň chce Estonsko zachovat otevřenou komunikaci s Moskvou, uvedla ministryně zahraničí Eva-Maria Liimetsová. (Pekka Vänttinen, EURACTIV.com)


NOVINKY Z BRUSELU

Dočkáme se změny smluv EU? Německá kancléřka Angela Merkelová podporuje posílení kompetencí Evropské unie v otázkách zdravotnictví. Nevylučuje ani změnu smluv EU. Vyjádřila se tak na včerejším video jednání o Konferenci o budoucnosti Evropy. (EURACTIV.com a AFP)


ZÁPAD

BERLÍN

Fond obnovy má zelenou. Německý ústavní soud v Karlsruhe nebude blokovat schválení unijního fondu obnovy. Evropští lídři se na vytvoření fondu financovaného společnou půjčkou v hodnotě 750 miliard eur dohodli loni v létě. (EURACTIV.com a Reuters)

PAŘÍŽ

Přísný lockdown skončí 3. května. Aktuálně platná vnitrostátní cestovní omezení, která zahrnují zákaz cestování mezi regiony a nemožnost vzdálit se od domu na více než 10 kilometrů, skončí 3. května. Potvrdil to mluvčí vlády Gabriel Attal. Noční zákaz vycházení přesto bude dále pokračovat napříč celou Francií. (Magdalena Pistorius | EURACTIV.fr)

BELFAST / LONDÝN

Referendum o sjednocení Irska v nedohlednu. Referendum o sjednocení irského ostrova se nebude konat „ještě dlouhou dobu,“ uvedl pro severoirský televizní program na BBC britský premiér Boris Johnson. (Paula Kenny | EURACTIV.com)


SEVER

VILNIUS

Podle Bruselu by Litevci měli pracovat do 72 let. Evropská komise doporučila Litvě prodloužit místním lidem pracovní život. Zatímco některé zainteresované strany souhlasí s tím, že proces stárnutí populace přiměje seniory zůstat na trhu práce déle, jiní oponují, že litevští senioři na to nejsou dostatečně zdraví.

„Tento návrh Evropské komise není striktně o zvyšování věku odchodu do důchodu, ale spíše o vytváření podmínek pro lidi, kteří jsou ochotni a schopni pracovat, aby zůstali v zaměstnání až do tohoto věku [72],“ řekl pro LRT TV poslanec Mindaugas Lingė, předseda estonského parlamentního výboru pro sociální věci. (Justinas Šuliokas | LRT.lt/en)

VILNIUS / MINSK

Místo Běloruska dočasně v Litvě. Americká velvyslankyně Julie Fisherová se na místo Běloruska dočasně usídlí v litevském Vilniusu, protože nemá víza pro cestu do Minsku. Ve středu to prohlásil litevský ministr zahraničí Mantas Adomenas. (Baltic News Service / LRT.lt)


VISEGRÁD

BRATISLAVA

„Za živú krajinu“. Více než 20 000 lidí podepsalo petici „Za živú krajinu“, kterou iniciovala ekologická skupina SOS/Birdlife Slovensko. Zástupci skupiny ji ve středu oficiálně předali ministrovi zemědělství Jánu Mičovskému.

Petice požaduje ekologizaci zemědělství a zásadní změny v podpoře udržitelnějšího využívání polí, luk a lesů. (Michal Hudec | EURACTIV.sk)

VARŠAVA

Částečné uvolňování restriktivních opatření. Polsko bude od pondělí postupně rozvolňovat protikoronavirová opatření. Otevřou se školy pro některé skupiny dětí a začnou fungovat i některé služby jako například kadeřnictví a salony krásy. Oznámil to ministr zdravotnictví Adam Niedzielski. Otevření restaurací, barů a kulturních akcí se očekává v květnu. (Anna Wolska | EURACTIV.pl)


JIH

MADRID

Nenávistná propaganda v regionálních volbách. Pravicová strana Vox na svých volebních plakátech kritizuje sociální výhody poskytované nezletilým přistěhovalcům. Událost ve Španělsku vyvolala hořký spor o podobu politické kampaně k regionálním volbám v Madridu, které se budou konat 4. května.

Lidskoprávní organizace, jako je UNICEF, Save the Children nebo Caritas, ve středu podepsaly prohlášení odmítající „hoaxy, fake news a projevy nenávisti“ vůči dětem migrantů a migrantům obecně. (EuroEFE)

ŘÍM

V anglických šlépějích. Italské fotbalové kluby – Juventus, AC Milan a Inter – se ve středu rozhodly, že přestanou usilovat o účast v kontroverzní Superlize. Stalo se tak poté, co k podobnému kroku již v úterý večer přistoupilo šest anglických klubů. (Daniele Lettig | EURACTIV.it)

ATÉNY

Začátkem května se otevřou restaurace. Řecko se pomalu vrací do normálních kolejí. Již 3. května by se podle premiéra mohly otevřít restaurace a kavárny. Řecko se zároveň připravuje na příjezd prvních turistů, sezóna by měla začít 15. května. (Alexandros Fotiadis, Theodore Karaoulanis / EURACTIV.gr)


BALKÁN

SOFIE

Bulharští poslanci grilují premiéra kvůli výbuchu ve Vrběticích. Česko není jedinou zemí, která intenzivně řeší explozi muničního skladu. S výbuchy ve vojenských areálech se v posledních letech potýkalo i Bulharsko, a to v letech 2013, 2014, 2016, 2018 a dokonce i loni. Je možné, že za výbuchem stály zahraniční tajné služby? Právě takovým otázkám bulharských poslanců nyní čelí odstupující premiér Bojko Borisov. Borisov se zatím odmítá dostavit do sněmovny a Bulharsko čeká na zformování nové vlády. (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

LUBLAŇ

Johanssonová navštíví Slovinsko. Slovinsko je již měsíce v centru pozornosti kvůli vládnímu postoji k médiím a novinářům. Očekává se, že tato otázka bude jedním z témat dvoudenní návštěvy evropské komisařky pro vnitřní věci Ylvy Johanssonové.

Země „by neměla dávat v sázku svou mezinárodní pověst, pokud jde o svobodu a pluralitu médií,“ řekla Johanssonová agentuře STA před svou návštěvou, která bude zjevně zaměřena na projednávání příprav na nadcházející předsednictví Slovinska v Radě EU. Tyto dva principy „jsou základním předpokladem demokracie,“ dodala. (Sebastijan R. Maček | STA)

BUKUREŠŤ

Očkování v Rumunsku se má zintenzivnit. Rumunsko by mohlo brzy očkovat denně až 100 tisíc lidí. Umožní to první mobilní očkovací místa, která začala fungovat včera. Mají pomoci snížit čekací dobu. (Bogdan Neagu | EURACTIV.ro)

ZÁHŘEB

Opozice vyzývá k odstoupení ministra zdravotnictví. „Mezi opozicí panuje shoda na tom, že ministr zdravotnictví Vili Beroš by měl skončit,“ prohlásil šéf Sociálnědemokratické strany (SDP) Peđa Grbin po zasedání zástupců opozičních stran. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

ZÁHŘEB / LUBLAŇ / ŘÍM

Budoucnost západního Balkánu leží v jejich integraci do Evropské unie. Shodli se na tom ministři zahraničí Slovinska, Chorvatska a Itálie, kteří se ve středu setkali na hradě Brdo poblíž Kranju, slovinského lyžařského střediska. Informovala o tom chorvatská tisková agentura Hina. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)


K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.