The Capitals: Estonsko by se mohlo připojit k evropskému jadernému spolku

© Shutterstock

Co zajímavého se odehrává v Evropě? Přečtěte si dnešní The Capitals!


TALLINN

Estonsko by se mohlo připojit k evropskému jadernému spolku. Estonsko zvažuje, že by se připojilo ke skupině států, které prosazují lepší pozici jaderné energie v EU. Mezi příznivci jaderné energie je kromě Francie také Česko, Finsko, Chorvatsko, Rumunsko, Polsko, Maďarsko, Slovensko, Slovinsko a Bulharsko. Poradkyně estonského ministerstva životního prostředí pro oblast energetiky Reelika Runnelová pro ERR News uvedla, že státní skupina pro jadernou energii již začala zkoumat možnost využití jaderné energie v zemi. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)


PAŘÍŽ

Francouzský miliardář ohrožuje nezávislý tisk. Praktiky francouzského miliardáře Vincenta Bollorého představují podle organizace Reportéři bez hranic reálnou hrozbu pro svobodný tisk i samotnou demokracii. Upozornili na to ve čtvrtek v novém dokumentu „Systém B“. Snímek poukazuje na aktivity jeho společnosti Vivendi Group, která má podíl hned v několika francouzských médiích, včetně televizních stanic Canal +, rádia Europe 1 nebo týdeníku Le Journal Du Dimanche. Několik bývalých novinářů prozradilo, že Bolloré má na obsah médií vliv. (Clara Bauer-Babef | EURACTIV.fr)


DUBLIN

Irsko vítá úpravu Severoirského protokolu. Irská vláda podpořila návrhy Evropské komise, které upravují pobrexitový Severoirský protokol. Ministr zahraničí Simon Coveney poděkoval Komisi za to, že vyslechla obavy občanů Severního Irska a přišla s konkrétním řešením, jako jsou například mírnější kontroly zboží putujícího z EU do Velké Británie a naopak. (Molly Killeen | EURACTIV.com)


ŘÍM

Pracovníci v terstském přístavu vyhlašují stávku. Sedmý největší evropský přístav v Terstu zřejmě ochromí stávka místních pracovníků. Ti chtějí vyjádřit svůj nesouhlas s povinným covidovým pasem, bez kterého mohou od pátku zaměstnanci veřejné i soukromé sféry přijít o výplatu. Covidový pas je možné získat po očkování, prodělání nemoci nebo absolvování testu s negativním výsledkem. Povinnost mít pas v zaměstnání je však podle odborů diskriminační. (Viola Stefanello | EURACTIV.it)


ZÁHŘEB

Chorvatsko zastropovalo cenu benzínu a nafty. Chorvatská vláda se rozhodla zastropovat maloobchodní cenu benzínu na 1,48 eur za litr a nafty na 1,46 eur za litr. Opatření bude platit následujících třicet dní a vláda si od něj slibuje ochranu místních spotřebitelů před razantním nárůstem cen energií.  (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)


Další porci zpráv z celé Evropy naleznete na našem partnerském webu EURACTIV.com.