The Capitals: Estonsko a Litva soupeří o titul „geografického středu Evropy“

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 


HLAVNÍ ZPRÁVA

TALLINN / VILNIUS

Středem Evropy chce být Litva, ale také Estonsko. Estonský ostrov Saaremaa plánuje odhalit pomník k označení „geografického středu Evropy“ na vlastním území. Estonsko se tak řadí k dalším pěti státům včetně Litvy, které se o tento titul ucházejí. Agentury pro rozvoj cestovního ruchu působící na ostrově Saaremaa již destinaci pod tímto označením propagují. (Benas Gerdžiūnas | LRT.lt/en)


NOVINKY Z BRUSELU

Obranný fond má zelenou. Evropský parlament ve čtvrtek (29. dubna) schválil vznik Evropského obranného fondu (EDF), prvního společného programu pro podporu vojenského výzkumu. Fond v objemu 7,9 miliardy eur má prohloubit obrannou spolupráci mezi členskými zeměmi EU. (Alexandra Brzozowski | EURACTIV.com)


ZÁPAD

PAŘÍŽ

Postupné uvolňování opatření. Prezident Emmanuel Macron informoval o nových protiepidemických pravidlech, která budou mít čtyři fáze. Od 3. května skončí omezení pohybu na okruh 10 kilometrů okolo bydliště. 19. května se posune zákaz vycházení z 19 na 21 hodin a opět se otevřou zahrádky restaurací, muzea, divadla, kina a obchody. 9. června se zákaz vycházení posune o další dvě hodiny a tentokrát přijde řada i na sportovní centra a vnitřní prostory restaurací a barů. Za speciálních podmínek budou také povoleny akce až pro pět tisíc lidí. Poslední fáze rozvolňování, která začne 30. června, bude znamenat konec zákazu vycházení a povolení vnitřních i venkovních událostí s více než 1000 lidmi, a to s podmínkou, že účastníci předloží potvrzení o očkování či negativním testu. (Clara Bauer-Babef | EURACTIV.fr)

LONDÝN

Britsko-norská dohoda v nedohlednu. Vyjednávání mezi Velkou Británií a Norskem o nové dohodě o rybolovu skončilo fiaskem. Britští ministři po čtvrteční schůzce uvedli, že norská vláda odmítla jejich „férovou nabídku“. Rybáři z Velké Británie tak stále nemohou lovit tresky v norských vodách, což může ohrozit zásobování britského trhu a podávání oblíbeného britského pokrmu „Fish & Chips“. (Benjamin Fox, EURACTIV.com)

DUBLIN

Další problém s databází. Irská republikánská strana Sinn Fein opět zablokovala databázi svých voličů. Učinila tak již podruhé od doby, kdy se provalilo, že strana uchovává data o voličích na německých serverech. Sinn Fein označila blokaci databáze za „preventivní bezpečnostní opatření“. (Paula Kenny | EURACTIV.com)


SEVER

HELSINKY / TALLINN

Železniční tunel Helsinky-Tallinn dostává reálné obrysy. Finsko a Estonsko se podpisem Memoranda o porozumění zavázaly posílit spolupráci v sektoru dopravy. Záměrem je především zlepšit infrastrukturu a propojení v rámci regionu, ale také směrem do Pobaltí a střední Evropy. Iniciativa může být také významným krokem k realizaci železničního podmořského tunelu mezi Helsinkami a Tallinnem. Na základě dokumentu, podepsaného dne 26. dubna, budou podpořeny například také transevropské dopravní sítě. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)


VISEGRÁD

BRATISLAVA

Hlavní město se dočká LNG terminálu. Podle vyjádření investora má LNG terminál za 40 milionů eur pokrýt rostoucí poptávku po zkapalněném zemním plynu ve slovenské vnitrozemské vodní dopravě. Veřejná konzultace posuzující vlivy na životní prostředí (EIA) skončila ve středu (28. dubna). (Irena Jenčová | EURACTIV.sk)


JIH

ŘÍM

Národní plán obnovy je hotový. Italský plán obnovy získal souhlas vládního kabinetu, dnes jej proto Itálie může předat Evropské komisi. Právě dnes je poslední den, kdy mohou členské státy unijní exekutivě plány předat, aby mohly brzy začít čerpat finance z fondu obnovy. (Alessandro Follis | EURACTIV.it)

ATÉNY

Žádná shoda na kyperské otázce. Neformální jednání v Ženevě o budoucnosti rozděleného Kypru nepřineslo žádnou shodu na řešení, informovala OSN. Další kolo jednání by se mělo odehrát za dva až tři měsíce. (Alexandros Fotiadis | EURACTIV.gr)

MADRID

Situace v oblasti zaměstnanosti je stále obtížná. Podle posledního průzkumu zveřejněného Španělským národním statistickým úřadem (INE) ztratilo Španělsko v prvním čtvrtletí letošního roku 137 500 pracovních míst. Počet nezaměstnaných i míra nezaměstnanosti mají ale klesající tendenci. (EuroEFE)


BALKÁN

ZÁHŘEB

Chorvatská vláda se spoléhá na zkušenosti. „Národní plán obnovy je důležitý pro rozvoj naší odolnosti vůči krizím, jako je pandemie covid-19, a vláda se může při jeho implementaci spolehnout na své zkušenosti a politickou vůli,“ prohlásil chorvatský premiér Andrej Plenković na čtvrteční tiskové konferenci. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

BĚLEHRAD

Srbsko a Maďarsko ruší omezení pro přechod vzájemných hranic. Ministři zahraničních věcí Srbska a Maďarska Nikola Selaković a Péter Szijjártó ve čtvrtek (29. dubna) souhlasili s tím, že obě země vzájemně uznají všechna osvědčení o očkování svých občanů bez ohledu na to, jakou vakcínu dostali. Nebude tak nadále nutné uchýlit se do karantény či předložit potvrzení o negativním testu na koronavirus. (EURACTIV.rs | betabriefing.com)


K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.