The Capitals: Duhový stadion v Mnichově nebude, rozhodla UEFA

© Shutterstock

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 


HLAVNÍ ZPRÁVA

BERLÍN

Duhový stadion v Mnichově nebude, rozhodla UEFA. Mnichovský primátor požádal UEFA o osvětlení fotbalového stadionu v barvách duhy. Při zápase Německa proti Maďarsku na EURO 2020 tak chtěl prokázat solidaritu s LGBT+ komunitou, která v Maďarsku čelí útlaku. UEFA ale jeho žádost zamítla a odvolala se na nutnost zachování nestrannosti.

„Považuji za hanebné, že nám UEFA zakazuje jít příkladem v rozmanitosti, toleranci, respektu a solidaritě,“ uvedl mnichovský primátor Dieter Reiter. (Nikolaus J. Kurmayer | EURACTIV.de)


NOVINKY Z BRUSELU

Třináct států vyjádřilo podporu LGBTQ komunitám, ČR mezi nimi není. Třináct zemí EU kritizuje nový maďarský zákon zakazující šíření informací o homosexualitě či změně pohlaví ve školách. Skupina států vyzvala Evropskou komisi, aby se situací začala zabývat. Za prohlášením stojí Belgie, ke které se připojila Francie, Německo, Irsko, Španělsko, Nizozemsko, Lucembursko, Dánsko, Finsko, Švédsko a tři pobaltské země. Česko se k iniciativě nepřipojilo. (EURACTIV.cz)


ZÁPAD

PAŘÍŽ

Francouzská státní rada pozastavuje reformu podpory v nezaměstnanosti. Rozhodnutí přichází jen několik dní před tím, než měla vstoupit v platnost nová pravidla pro výpočet podpory v nezaměstnanosti (1. července). Francouzská vláda plánovala provést reformu s cílem podpořit dlouhodobou zaměstnanost. (Magdalena Pistorius | EURACTIV.fr)

VÍDEŇ

Rakouský ministr financí čelí kritice. Rakouský prezident Alexander Van der Bellen se v úterý obrátil na ústavní soud kvůli kauze ministra financí Gernota Blümela. Ten nebyl v rámci vyšetřování korupční aféry bývalé vlády (tzv. „Ibiza-gate“) schopný dodat vyšetřovací komisi všechny klíčové dokumenty. (Oliver Noyan | EURACTIV.de)

DUBLIN

Nastupující lídr DUP chce setkání s britským premiérem. Jeffrey Donaldson, který míří do čela irské unionistické strany DUP, kde nahradí Edwina Pootse, se chce co nejdříve setkat s britským premiérem Borisem Johnsonem. (Paula Kenny | EURACTIV.com)


SEVER

HELSINKY

Ministr zahraničí ve sporu s Etiopií. Finský ministr zahraničí Pekka Haavisto nedávno předal Evropskému parlamentu zprávu, ve které popisuje humanitární situaci v etiopském regionu Tigray. Haavisto ve zprávě varoval, že krize, ve které přišly tisíce lidí o život a z více než dvou milionů lidí se stali uprchlíci, se „vymkla kontrole“ a vyjádřil obavy o budoucí růst regionu. Zpráva se však v Etiopii dočkala silné kritiky z nejvyšších politických kruhů. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

STOCKHOLM

Policie vyšetřuje rozsáhlý koronavirový podvod. Až 100 000 Švédů mohlo obdržet falešný výsledek testu na covid-19, uvádějí švédská média. Švédská policie provedla razii v několika objektech soukromého zdravotnického ústavu v okolí Stockholmu.

Podle novin Aftonbladet a Expressen stojí za podvodnými testy Doktorgruppen, soukromý zdravotnický ústav. Ten údajně vydával falešná potvrzení jen pár hodin po odebrání vzorků, ty však zřejmě nikdy nebyly podrobeny analýze. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)


VISEGRÁD

VARŠAVA

V Lucembursku proběhlo slyšení Polska o porušování zásad právního státu. Polsko včera čelilo oficiálnímu slyšení kvůli porušování zásad právního státu. Jednalo se o postup podle článku 7 Smlouvy o EU, který Evropská komise spustila proti Polsku v roce 2017. Během slyšení ministři EU vyslechli Konrada Szymańského, polského ministra pro evropské záležitosti.

Věra Jourová, evropská komisařka pro hodnoty a transparentnost, uvedla, že od posledního slyšení v září 2020 „většina vzniklých vážných problémů nebyla vyřešena a zároveň se objevily nové“. (Martyna Kompała | EURACTIV.pl)

BRATISLAVA

Slovensko získá z plánu obnovy o 900 milionů eur méně. Ministr financí Igor Matovič (OĽaNO) v pondělí 21. června uvedl, že Slovensko získá z unijního fondu obnovy téměř o miliardu eur méně, než se původně očekávalo.

Matovič však neposkytl žádné informace o tom, kdo provedl výpočty a na jakých údajích jsou založeny. (Marián Koreň | EURACTIV.sk)


JIH

ŘÍM

Italský plán obnovy dostal zelenou. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová schválila italský plán obnovy. Itálie tak již brzy začne čerpat první prostředky z obálky v hodnotě 25 miliard eur. Nejprve však musí plán stvrdit Rada EU, která na to má čtyři týdny. (Valentina Iorio | EURACTIV.it)

MADRID

Španělsko omilostnilo uvězněné vůdce katalánských separatistů. Španělská sociálně demokratická vláda v úterý 22. června omilostnila devět katalánských politiků uvězněných za jejich účast na nezákonném referendu o vyhlášení nezávislosti v roce 2017.

Milost, která propustí separatistické vůdce z vězení, je podmínečná. Propuštění politici také již nebudou moci vykonávat vedoucí veřejné funkce. (EUROEFE)


BALKÁN

BUKUREŠŤ

Rumunskou vládu čeká hlasování o nedůvěře. Sociálně demokratická strana (PSD) ve středu přijde s návrhem na vyslovení nedůvěry současné vládě. Podle lídra PSD Marcela Ciolacua vláda selhala ve všech svých plánech – od vytvoření proveditelného plánu obnovy až po očkovací kampaň. Hlasovat by se mělo příští týden. (Bogdan Neagu | EURACTIV.ro)

ZÁHŘEB

Záhřebská židovská komunita: Zákaz symbolů Ustašovců je otázka dobré vůle. „Myslím, že pro změnu trestního zákoníku, který by zakázal znaky Ustašovců (chorvatské fašistické hnutí – pozn. red.), máme všechny podmínky,“ řekl tisku prezident záhřebské židovské komunity Ognjen Kraus. Připomněl, že mezi vláda má podporu z řad národnostních menšin i od obětí nacistického státu pod vedením Ustašovců, který existoval mezi lety 1941 a 1945. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

LUBLAŇ

Rozsáhlá digitalizace veřejných služeb. Slovinsko plánuje rozsáhlou digitalizaci veřejných služeb ve snaze zlepšit účinnost veřejné správy a zavést technologický rozvoj v souladu s cíli digitální agendy EU.

Balíček, který tento týden navrhla Strategická rada pro digitalizaci, vládní poradní orgán, se týká veřejné správy, zdravotnictví, školství a hospodářské politiky. Řešení zahrnují elektronická stavební povolení, e-občanku nebo zrušení tištěné verze osvědčení o registraci vozidla. (Sebastijan R. Maček | STA)

SKOPJE | TIRANA | BRUSEL

Ministři EU se neshodují na zahájení přístupových rozhovorů se Skopjí a Tiranou. Ministři zahraničních věcí EU se v úterý setkali v Lucemburku. Na tom, kdy by se měla EU rozrůst o nové členy – Albánii a Severní Makedonii – se však neshodli. Po jednání to řekla portugalská ministryně zahraničí Ana Paula Zacariasová. (EURACTIV.rs | betabriefing.com)


K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.