The Capitals: Draghi, Macron a Scholz míří do Kyjeva sbírat politické body

© Shutterstock

The Capitals přináší jedinečný přehled událostí z evropských zemí.


Draghi, Macron a Scholz míří do Kyjeva sbírat politické body. Lídři Německa, Francie a Itálie ve čtvrtek (16. června) přijedou do Kyjeva, aby zde přislíbili další podporu válkou zmítané zemi. Analytici však upozorňují, že návštěva má vnitropolitický podtext.

„Myslím, že je to spíše forma symbolické politiky, že na Ukrajinu nyní cestují tři hlavy států, které jsou opatrnější a váhavější, pokud jde o dodávky zbraní a jednání s Ruskem,“ řekl serveru EURACTIV Stefan Meister z Německé rady pro zahraniční vztahy (DGAP).

Načasování návštěvy není náhodné. Evropská komise má v pátek oznámit, zda navrhne udělit Ukrajině status kandidátské země EU. Návštěva má však i domácí politické důvody.

Scholz dříve cestu na Ukrajinu odmítl a následně se dostal pod palbu za to, že se mu stále nepodařilo dodat Ukrajině slíbené zbraně. Macrona zase v neděli čeká druhé kolo parlamentních voleb a symbolická cesta na Ukrajinu by mu mohla přihrát pár politických bodů navíc.

Další finanční a vojenská podpora a kandidátský status pro Ukrajinu budou patřit k hlavním bodům programu návštěvy, je ale velmi pravděpodobné, že lídři největších zemí EU budou jednat také o případných mírových rozhovorech s Ruskem. (Oliver Noyan | EURACTIV.com)


ŘÍM

Gazprom sníží dodávky plynu do Itálie o 15 %. Ruský gigant Gazprom sníží dodávky plynu do Itálie o 15 %. „Důvody snížení nebyly v tuto chvíli oznámeny,“ sdělil mluvčí italské energetické společnosti Eni.

Případný nedostatek plynu se italská vláda snaží vyřešit podpisem nových smluv s africkými zeměmi a zeměmi východního Středomoří. (Margherita Montanari | EURACTIV.it)


BRATISLAVA

Slovenská média dosahují rekordně nízké důvěry. Důvěra ve slovenská média klesla na rekordně nízkou úroveň. Vyplývá to z nového průzkumu Institutu žurnalistiky agentury Reuters.

Podle průzkumu médiím důvěřuje pouze 28 % Slováků, což je oproti roku 2021 pokles o čtyři procentní body.

Zemí s nejvyšší důvěrou v média je dlouhodobě Finsko, kde novinářům důvěřuje 69 % obyvatel. Dobře se umístily i další skandinávské země, stejně jako Portugalsko a Nizozemsko. Slovensko se o poslední místo dělí s USA. (Michal Hudec | EURACTIV.sk)


BUDAPEŠŤ

Fidesz se chystá snížit finanční příspěvek pro politické strany. Maďarská vládní strana Fidesz chce omezit finanční příspěvek pro politické strany. Podle nových pravidel budou mít opoziční skupiny v tomto volebním období státní podporu o 7,5 milionu eur nižší, tedy zhruba polovinu současné částky. Naproti tomu oběma vládním stranám se státní podpora sníží pouze o 5 milionů eur. (EURACTIV.com a Telex)


MADRID

Španělsko zasáhla historická vlna veder. Současná vlna veder, která od minulého týdne sužuje Španělsko, bude pokračovat nejméně do konce týdne, přičemž teploty již nyní dosahují 43,2 °C, uvedla ve středu meteorologická agentura AEMET.

Vlna veder je nejteplejší zaznamenanou vlnou na začátku června a nejčasnější vlnou takové intenzity, která Španělsko za poslední desetiletí zasáhla. (Fernando Heller | EuroEFE.EURACTIV.es)


Další porci zpráv z celé Evropy naleznete na našem partnerském webu EURACTIV.com.


Chcete dostávat The Capitals pravidelně do e-mailové schránky? Přihlaste se k odběru.