The Capitals: Do Evropy se zřejmě valí další migrační vlna, EU ale není připravena, varují Chorvati

© Shutterstock

Co zajímavého se odehrává v Evropě? Přečtěte si dnešní The Capitals!


ZÁHŘEB

Do Evropy se zřejmě valí další migrační vlna, EU ale není připravena, varují Chorvaté. Chorvatský ministr vnitra Davor Božinović upozorňuje, že do Evropy se může přivalit další migrační vlna. Evropská unie však na ni není vůbec připravena.

„Mnoho studií chorvatských i mezinárodních institucí varuje před možným příchodem velkého počtu migrantů v důsledku situace v Afghánistánu. Evropa se na to musí připravit. Upřímně řečeno, EU však připravena není,“ prohlásil ministr.

Chorvatští policisté mezitím brání vnější evropské hranice před příchozími nelegálními migranty. V místních médiích již kolují informace, že Chorvatsko „dělá za EU špinavou práci“. Taková slova však Božinović odmítá s tím, že Chorvatsko by bylo tranzitní zemí, i kdyby členem EU nebylo. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)


VÍDEŇ

Rakouská opozice vytvořila zvláštní vyšetřovací protikorupční komisi. Opoziční strany se ve středu dohodly na vytvoření zvláštní parlamentní vyšetřovací skupiny, která bude zkoumat korupci ve vládní konzervativní straně ÖVP. Reagují tak na údajnou korupční kauzu bývalého kancléře Sebastiana Kurze. Vytvoření komise uvítali i Zelení, koaliční partner ÖVP. (Oliver Noyan | EURACTIV.de)


BUDAPEŠŤ

Vláda chce znesnadnit odvolání kontroverzního prokurátora. Post maďarského vrchního prokurátora dnes zastává Péter Polt, bývalý člen strany Fidesz premiéra Viktora Orbána. Kvůli svému politickému angažmá a shovívavosti vůči vládě je často kritizován opozicí, která by uvítala jeho sesazení. Vláda tomu chce očividně zabránit, ministryně spravedlnosti Judit Vargová již přišla s konkrétním návrhem, jak Polta na pozici udržet. Nově představený vládní návrh počítá s tím, že k odvolání prokurátora by měla být zapotřebí dvoutřetinová většina parlamentu. (Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com a Telex)


BRATISLAVA

Kdo zabrání energetické krizi na Ukrajině? Slovensko. Ukrajina je v nebezpečí, hrozí jí totiž odpojení od ruských dodávek zemního plynu. Evropská komise chce Ukrajině v tíživé situaci pomoci a klíčovou roli by mohlo sehrát Slovensko. To by totiž mohlo posílat plyn opačným směrem, tedy z EU na ukrajinské území.

Země EU přislíbily Ukrajině pomoc při úterním summitu s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. (Irena Jenčová| EURACTIV.sk)


BUKUREŠŤ

Cioloș jedná o nové vládě. Designovaný rumunský premiér Dacian Cioloș se ve středu setkal se zástupci politických stran, které by mohly zformovat budoucí vládu. Jednání však žádný výsledek nepřinesla. Další kolo rozhovorů se uskuteční v pátek. Cioloșe – bývalého předsedu europarlamentní frakce Renew Europe – přitom tlačí čas, na navržení nové vlády a programu má pouze deset dní. (Bogdan Neagu | EURACTIV.ro)


Další porci zpráv z celé Evropy naleznete na našem partnerském webu EURACTIV.com.