The Capitals: Dění v Afghánistánu znepokojuje Brusel, rostou obavy z nového přílivu migrantů

© Shutterstock/Amors photos

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 


HLAVNÍ ZPRÁVA

Dění v Afghánistánu znepokojuje Brusel, rostou obavy z nového přílivu migrantů. Američtí vojáci opouštějí Afghánistán a unijním diplomatům přibývají vrásky na čele. Situace v Afghánistánu a tažení Tálibánu totiž může vyvolat další uprchlickou vlnu. Serveru EURACTIV to potvrdil nejmenovaný unijní diplomat.

„Post-americký Afghánistán přestavuje vážnou výzvu s ohledem na migraci, očekáváme totiž, že vzroste počet lidí snažících se utéct před Tálibánem,“ uvedl zdroj. Situace v zemi se navíc může ještě zhoršit poté, co se Pákistán rozhodl uzavřít hlavní hraniční přechod s Afghánistánem. Lidé se podle diplomatických zdrojů budou snažit prchnout na západ a vše tak bude opět v rukou Turecka. (Sarantis Michalopoulos a Alexandra Brzozowski, EURACTIV.com)


ZÁPAD

BERLÍN

Německé zářijové volby mohou ovlivnit debatu o rozpočtu EU. Německé politické strany se v otázkách evropské politiky značně rozcházejí a rozpočet EU může být jedním z velkých témat zářijových voleb. Dění v Německu tak sleduje celá Evropa.

„Nervozita v Bruselu je velká,“ uvedl na pondělní konferenci europoslanec z frakce Renew Moritz Körner. Na této akci se sešli přední němečtí europoslanci, kteří měli právě objasnit pozice svých stran v rámci volební kampaně. (Nikolaus J. Kurmayer  | EURACTIV.de)

PAŘÍŽ

Macron zvažuje zavedení povinného očkování. Počet případů covid-19 ve Francii opět roste, prezident Emmanuel Macron proto při svém pondělním projevu vyzval národ k „letní mobilizaci“. Oznámil mimo jiné povinné očkování zdravotnického personálu a naznačil, že uvažuje i o rozšíření povinnosti na všechny občany. (Magdalena Pistorius | EURACTIV.fr)

VÍDEŇ

Rakousko i přes tlak USA nadále trvá na digitální dani. Rakouský ministr financí Gernot Blümel vyloučil zrušení rakouského zákona o digitální dani zavedeném v roce 2020. Evropská komise přitom v pondělí oznámila, že navrhovanou digitální daň na evropské úrovni pozastaví až do doby, než bude dosaženo dohody mezi zeměmi G20. (Oliver Noyan | EURACTIV.de)

DUBLIN                                

Irsko by mělo přijmout občany očkované neschválenými vakcínami. Irové očkovaní v zahraničí vakcínami neschválenými Evropskou lékovou agenturou (EMA) mají problém dostat se domů, Irsko totiž jejich očkování neuznává. Irské úřady proto obdržely další žádost, aby svůj přístup změnily a občanům při návratu domů pomohly. (Paula Kenny | EURACTIV.com)


SEVER

VILNIUS

Aerolinky se podílejí na pašování lidí. Letecké společnosti, turistické agentury a další subjekty se podílejí na pašování lidí přes Bělorusko a měly by čelit sankcím. V exkluzivním rozhovoru pro EURACTIV to uvedl litevský ministr zahraničí Gabrielius Landsbergis. (Alexandra Brzozorski, EURACTIV.com)


VISEGRÁD

VARŠAVA

Polský ústavní soud rozhodne o nadřazenosti evropského práva. Ústavní soud, který je pod vlivem vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS), v úterý na žádost premiéra Mateusze Morawieckého rozhodne, zda jsou některá ustanovení evropských smluv slučitelná s polskou ústavou a zda Soudní dvůr Evropské unie může nařídit zemi, aby pozastavila část svých justičních reforem.

Morawiecki očekává, že Ústavní soud „účinně zajistí nadřazenost polské ústavy nad právem EU“. (Paulina Borowska | EURACTIV.pl)

BUDAPEŠŤ

Plán obnovy bude pod lupou déle. Maďarský národní plán obnovy, který má středoevropské zemi odemknout přístup k 7,2 miliardy eur v grantech na obnovu po pandemii, je stále pod drobnohledem Evropské komise. Původní lhůta na schválení přitom už vypršela. (Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com, Telex)

BRATISLAVA / BRUSEL

Slováci kritizují vyšetřování smrti krajana v Belgii. Během setkání šéfů diplomacií členských států EU v Bruselu apeloval slovenský ministr zahraničí Ivan Korčok na uspořádání schůzky se svou belgickou kolegyní Sophií Wilmèsovou. Ministryni chce požádat o urychlené vyšetření tragické smrti Slováka Jana Chovance, který zemřel v únoru 2018 po potyčce s policií na belgickém letišti v Charleroi. (Lucia Yar | EURACTIV.sk)


JIH

ŘÍM

Italská vláda uvažuje o znovuzavedení opatření proti covid-19. Italské úřady v pondělí zaznamenaly 1 391 nových případů a 7 úmrtí. Vzhledem jejich rostoucímu počtu a tomu, že 24 milionů občanů stále nebylo očkováno, uvažuje italská vláda o znovuzavedení restriktivních opatření. Ode dny, kdy začala opatření rušit, přitom uběhlo jen pět týdnů. (Daniele Lettig | EURACTIV.it)

LISABON

Portugalský průmysl očekává návrat na předpandemickou úrověň v roce 2023. Turismus v Portugalsku by měl v roce 2023 dosáhnout úrovně, na které byl v roce 2019. Uvedl to předseda portugalské turistické rady Luís Araújo. (Inês Linhares Dias, Lusa.pt)


BALKÁN

SOFIE / SKOPJE

Vítěz voleb má „vesmírné plány“. Lídr antisystémové strany „Je takový národ“ (ITN) Slavi Trifonov, který vyhrál parlamentní volby, představil své plány na vyslání tří astronautů do vesmíru. Dva mají být z Bulharska a jeden ze Severní Makedonie.

„Je čas dívat se na hvězdy, ne na Zemi,“ nechal se slyšet Trifonov. Práce na projektu by mohla začít, pokud parlament vysloví nové vládě důvěru. (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

ZÁHŘEB

Očkování nebude povinné. Předseda parlamentu (Saboru) Gordan Jandroković v pondělí řekl jednomu z chorvatských rádií, že podle jeho informací nebude protikoronavirová vakcinace v Chorvatsku povinná. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

LUBLAŇ

Manažer Uberu „digitálním ministrem“? Jeden z manažerů amerického giganta Uber získal nominaci na post v nově vzniklé slovinské vládě. Na starost by měl dohled nad digitální transformací země, kvůli které v kabinetu vznikne nové oddělení.

„Digitální transformace je náročný a strategicky důležitý proces, který vyžaduje hodně koordinace napříč ministerstvy,“ uvedl premiér Janez Janša při nominaci Marka Borise Andrijaniče na post ministra „bez ministerstva“. (Sebastijan R. Maček | STA)

BĚLEHRAD

Vakcínová spolupráce s Čínou a SAE. Srbská premiérka Ana Brnabićová podepsala v pondělí memorandum o spolupráci s partnery z Číny a Spojených arabských emirátů, na základě kterého se v Srbsku začne vyrábět čínská vakcína Sinopharm. Předsedkyně vlády zároveň znovu vyzvala Srby, aby se nechali očkovat. Zatím je proočkováno pouze 40 % srbské populace. (EURACTIV.rs | betabriefing.com)


K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.