The Capitals: Dejte evropskému rozpočtu zelenou. Tlak na Polsko a Maďarsko roste

© EPA/FRANCOIS LENOIR

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 


VISEGRÁD

VARŠAVA / BUDAPEŠŤ

Schvalte unijní rozpočet. Francouzský velvyslanec ve Varšavě Frédéric Billet spolu s německým velvyslancem Arndtem Freytagem von Loringhovenem vyzvali polskou vládu k solidaritě s ostatními evropskými státy. Ve společném komentáři pro deník Rzeczpospolita nepřímo vybídli Polsko ke schválení víceletého unijního rozpočtu, který v současné blokují právě Poláci a Maďaři. Diplomaté zdůraznili, že rozpočet je pro Polsko výhodný.

Veto unijního rozpočtu ze strany Polska a Maďarska bude tématem čtvrtečního jednání premiéra Mateusze Morawieckého s Viktorem Orbánem. (Aleksandra Krzysztoszek | EURACTIV.pl)

BRATISLAVA

Maďaři žijící na Slovensku podpořili Orbána. Skupina Maďarů žijících na Slovensku vydala prohlášení, ve kterém podpořila maďarské a polské veto nového evropského rozpočtu. Dokument přirovnávající EU ke komunistickému režimu byl zveřejněn na serveru Felvidék.ma. (Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)

BUDAPEŠŤ

Diplomatický spor s Ukrajinou. Maďarské ministerstvo zahraničí si předvolalo ukrajinského velvyslance v Budapešti. Ukrajinská vláda totiž odmítla na své území pustit Istvána Grezsa, maďarského vládního zmocněnce pro spolupráci se Zakarpatskou oblastí. Grezsa podle Ukrajinců zasahoval do místních komunálních voleb, Maďarsko však rozhodnutí Ukrajiny odmítá. (Vlagyiszlav Makszimov, EURACTIV.com)

PRAHA

Premiér odmítá škrty v armádním rozpočtu. Vládní návrh rozpočtu počítá s výdaji na obranu ve výši 1,46 % HDP. To se však nelíbí komunistické straně, která podmínila svůj souhlas s rozpočtem škrty právě v této kapitole. Premiér Andrej Babiš však při včerejším setkání s představiteli armády jakékoli škrty odmítl. „Na mě se můžete spolehnout, já určitě od momentu, kdy jsem se stal členem vlády, podporuji armádu,“ prohlásil premiér. (Aneta Zachová | EURACTIV.cz)


ZÁPAD

BERLÍN

Neztotožňujte se s obětmi nacistického režimu. Německý vládní zmocněnec pro antisemitismus Felix Klein ostře odsoudil odmítače covid-19, kteří se přirovnali k Anně Frankové či protinacistické aktivistce Sophie Schollové.

„Rostoucí trend přirovnávání protestujících proti koronavirovým opatřením k obětem nacionalismu zesměšňuje skutečné oběti a relativizuje šoa,“ řekl Klein v rozhovoru pro Redaktionsnetzwerk Deutschland (RND). (Sarah Lawton | EURACTIV.de)

PAŘÍŽ

Francie rozvolňuje opatření. „Vrchol druhé vlny máme za sebou (…) Naše úsilí, vaše úsilí se vyplatilo,“ prohlásil prezident Emmanuel Macron v úterním televizním projevu. Francie zatím karanténu zachová, Francouzi si však budou moci vyjít i na tříhodinovou procházku. Otevřou se také malé obchody. (Louise Rozès Moscovenko | EURACTIV.FR)

VÍDEŇ

Rakousko představilo strategii pro očkování. Rakouský ministr zdravotnictví Rudolf Anschober (Zelení) v úterý představil první kroky rakouské strategie pro očkování proti covid-19. Od ledna se začnou očkovat klienti a zaměstnanci pečovatelských domů a následně zaměstnanci nemocnic. Od února či března by měli přijít na řadu lidé starší 65 let a důležitá povolání jako policisté, učitelé či prodavačky. Zbytek obyvatel by měl mít přístup k vakcíně až později na jaře. (Philipp Grüll | EURACTIV.de)

LUCEMBURK

Pokuta pro výrobce sušenek a obchodní řetězce. Lucemburská Rada pro hospodářskou soutěž zjistila, že se společnost Bahlsen a tři obchodní řetězce (Cactus, Auchan a Delhaize) mezi lety 2011 a 2015 dohodly na ceně dortů, sušenek, oříšků a brambůrků, a vystavila jim za to pokutu. Společnost Bahlsen, která zjištění částečně přiznává, má zaplatit 1,5 milionu eur, zatímco tři dotčené řetězce 1,85 milionu eur. (Anne Damiani | EURACTIV.com)

LONDÝN

Britská vláda chce omezit výdaje na humanitární pomoc. Rozpočet britské vlády určený na pomoc rozvojovým zemím se má z 0,7 % HDP scvrknout na 0,5 % HDP. Zatím není jasné, zda budou škrty dlouhodobého či krátkodobého charakteru. (Benjamin Fox, EURACTIV.com)


SEVER

HELSINKY | STOCKHOLM | OSLO | KODAŇ

Seveřané neznají cíle udržitelného rozvoje. Obyvatelé Švédska, Finska, Dánska a Norska v dotazníku s 18 otázkami spojenými s cíli udržitelného rozvoje OSN zodpověděli každou čtvrtou otázku špatně. Vyplývá to z průzkumu neziskové organizace Gapminder. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

VILNIUS

Litevští poslanci hlasovali proti legalizaci práce z domova. Nově zvolený litevský parlament nepodpořil návrh, který by legalizoval práci na dálku. Poslanci z nové vládnoucí strany se museli izolovat kvůli kontaktu s nakaženou osobou, a nemohli tak hlasovat. (Benas Gerdžiūnas | LRT.lt/en)


JIH

MADRID

Španělská vláda má plán pro „bezpečné Vánoce“. Španělská vláda schválila celonárodní plán, který má lidem zajistit bezpečné Vánoce. Rodinná setkání by se podle něj měla omezit na šest lidí a studenti vracející se z univerzitních měst domů by se měli před odjezdem za rodinou držet stranou od spolužáků. (EUROEFE)

ŘÍM

Itálie chce po EU koordinaci vánočních opatření. Italský premiér Giuseppe Conte po komunikaci s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou potvrdil, že se momentálně diskutuje o společném přístupu a koordinovaných opatřeních v rámci EU pro vánoční období. (Alessandro Follis | EURACTIV.it)


BALKÁN

LUBLAŇ

Varování od pozice. Čtyři levicové opoziční strany společně varovaly před plánem slovinské vlády zapojit do výstavby železniční tratě do přístavu Koper Maďarsko. Vláda podle opozice nabourává finanční plány celé stavby a činí ho čím dál dražším. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

BĚLEHRAD

EIB investuje 65 milionů eur do digitalizace školství. Evropská investiční banka poskytne Srbsku úvěr ve výši 65 milionů eur, které by měly místním základním a středním školám pomoci se zaváděním digitálních technologií.  (EURACTIV.rs | betabriefing.com)

SARAJEVO

Dodik kritizuje vysokého představitele OSN. Prezident Republiky srbské Milorad Dodik se při jednání se zástupci Rady bezpečnosti OSN opřel do vysokého představitele OSN pro Bosnu a Hercegovinu Valentina Inzka. Označil jej za zrůdu a cizince, který spolupracuje pouze s Bosňáky ze Sarajeva. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)


K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.