The Capitals: Dánsko zakáže dary od nebezpečných organizací, bojí se radikalizace

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 


HLAVNÍ ZPRÁVA

KODAŇ

Dánsko vyhlásilo konec „dárečků“ od nebezpečných organizací. Dánsko zakáže přijímání finanční darů od jednotlivců, organizací či úřadů, které by mohly podpořit radikalizaci muslimské komunity v zemi. Zákon z pera vládních sociálních demokratů schválila valná většina poslanců. Dánská imigrační služba nyní vytvoří speciální jednotku, která bude vyhledávat potenciální nebezpečné zdroje těchto „dárečků“. Nová pravidla navazují na legislativu z roku 2019 zakazující zahraničním vládám a autoritám přispívat náboženským organizacím sídlícím v Dánsku. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)


NOVINKY Z BRUSELU

Sedm opozdilců. Dvacet členských států ze sedmadvaceti už Evropské komisi předložilo národní plány obnovy nebo alespoň jejich téměř úplné verze. Čeká se však stále na Rakousko, Irsko, Litvu, Lucembursko, Maltu, Estonsko a Nizozemsko, nechal se ve čtvrteční (11. března) debatě v Evropském parlamentu slyšet výkonný místopředseda Komise Valdis Dombrovskis.

Komisař upozornil, že implementace plánů, které jsou klíčem k čerpání prostředků z fondu obnovy, se neobejde bez zapojení sociálních partnerů a občanské společnosti. Vlády členských států podle něj musí vysvětlit, jak konkrétně jejich plány reflektují pozice národních stakeholderů. (André Curvelo Campos | Lusa.pt)


ZÁPAD

PAŘÍŽ

Uvolnění omezení pro cestování mimo Evropu. Ministr pro evropské a zahraniční věci Jean-Yves Le Drian dnes zruší podmínku „závažného důvodu“ pro cestu do nebo z Austrálie, Jižní Koreje, Izraele, Japonska, Nového Zélandu, Spojeného království a Singapuru. Udělá tak z důvodu „velmi široké rozšířenosti britské varianty ve Francii a specifických epidemiologických podmínkách v těchto zemích“.

Podpora kultury. Předseda vlády Jean Castex informoval o nových opatřeních na podporu kulturního sektoru. K dosavadním 30 milionům eur, které už jsou v plánu obnovy vyčleněny na letošní rok, poputuje do kulturní sféry dalších 20 milionů eur. Účelem tohoto kroku je „zlepšit podporu zaměstnanosti v uměleckých profesích a kultuře a zachovat tak ve Francii stávající strukturu kulturního sektoru, což umožní, jakmile to to půjde, rychlou obnovu nabídky kulturních aktivit“. (Mathieu Pollet | EURACTIV.fr)

VÍDEŇ

Rakousko bude AstraZenecou očkovat i nadále. Dánsko a Norsko pozastavily očkování vakcínou od společnosti AstraZeneca poté, co se u některých naočkovaných lidí objevily zdravotní komplikace. Řada evropských států proto nyní zvažuje, zda se nezachovat podobně. Mluvčí rakouského ministerstva zdravotnictví na dotaz novinářů uvedl, že Rakousko se k Dánsku ani Norsku nepřipojí a bude AstraZenecou očkovat i nadále. (Philipp Grüll, EURACTIV.com)

DUBLIN

Reakce společnosti AstraZeneca nestačí. Irský místopředseda vlády Leo Varadkar označil odpověď společnosti AstraZeneca na dotaz, proč nemůže dodržovat své smluvní závazky vůči EU, za „neuspokojivou“. Farmaceutický gigant zajistil dodávky vakcín do USA a Velké Británie, nikoli však do EU. Varadkar se včera večer (11. března) nechal v dolní komoře parlamentu slyšet, že nedodržení závazků představuje pro EU „obrovský problém“. (Paula Kenny | EURACTIV.com)


SEVER

VILNIUS / RIGA / TALLINN

Nový přístup k distribuci vakcín je potřeba. Tři baltské státy zaslaly Evropské komisi dopis, ve kterém žádají nový systém distribuce vakcín proti covid-19. Ten by měl být založený na potřebách zemí, což by podle trojice mělo zvýšit efektivitu evropského vakcinačního programu. (Natasha Foote | EURACTIV.com, AFP)


VISEGRÁD

VARŠAVA

Polsko chce zakázat homosexuálním párům adopce. Polské ministerstvo spravedlnosti připravuje nový zákon, který by stejnopohlavním párům zakázal adopci dětí. „Toto řešení odpovídá pohledu většiny polské společnosti,“ uvedl ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro. Polská ústava podle něj zdůrazňuje, že děti by měly vyrůstat v tradičních rodinách, tedy ve svazku mezi ženou a mužem. (Monika Mojak | EURACTIV.pl)

BUDAPEŠŤ

Maďarsko zavede po vzoru Izraele tzv. zelené pasy. Maďarsko se připojí k izraelské iniciativě tzv. zelených pasů. Premiér Vitkor Orbán o tom informoval po včerejším setkání se svým izraelským protějškem Benjaminem Netanjahuem. Izrael již zelené pasy zavedl, naočkovaní lidé díky nim mohou navštěvovat veřejné události, restaurace nebo fitness centra. Stejná privilegia mají také ti, co onemocnění covid-19 v nedávné době prodělali. (Vlagyiszlav Makszimov, EURACTIV.com)

BRATISLAVA

Policie zadržela šéfa zpravodajské služby. Národní kriminální agentura (NAKA) kvůli podezření z korupce zadržela ředitele zpravodajské agentury Slovenské informační služby (SIS) Vladimíra Pčolinského. Prezidentka Zuzana Čaputová ho dočasně odvolala z funkce. O záležitost informoval Denník N. (Irena Jenčová | EURACTIV.sk)


JIH

MADRID

Finanční injekce pro malé a střední podniky a OSVČ. Španělská vláda dnes (12. března) schválí dlouho očekávaný balíček přímé pomoci v hodnotě 7 miliard eur, který má podpořit mnoho malých a středních podniků a živnostníků zasažených ekonomickými dopady koronavirové krize. (Fernando Heller | EuroEFE.EURACTIV.es)

ŘÍM

Zákaz propouštění prodloužen. Italský ministr pracovních věcí Andrea Orlando potvrdil, že loni zavedený zákaz propouštění bude trvat zřejmě až do 30. června Zákaz má ochránit pracovní místa před dopadem pandemie covid-19. (Daniele Lettig | EURACTIV.it)

ATHÉNY

Další podpora pro podnikatele. Řecká vláda představila nový podpůrný balíček pro místní podnikatele zasažené pandemií covid-19. K již schváleným 9 miliardám eur, které rozdělila mezi firmy začátkem letošního roku, přidá ještě 2,5 miliardy eur. (Alexandros Fotiadis | EURACTIV.gr)


BALKÁN

SOFIE

Na lockdown nedojde. Navzdory obrovskému počtu obětí nákazy koronavirem Bulharsko nepřistoupí k zavedení dalších přísných opatření. Důvodem je, že „lidé ho nechtějí“. Uvedl to ministr zdravotnictví Kostadin Angelov, jehož jméno je na kandidátní listině vládní strany GERB před dubnovými parlamentními volbami. Spekuluje se tedy o tom, zda rozhodnutí vlády nejsou ovlivněna předvolební kampaní. (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

ZÁHŘEB

Chorvatsko se chce připojit k Med7. Ministr zahraničí Gordan Grlić Radman během včerejší návštěvy Kypru deklaroval zájem o připojení Chorvatska ke skupině zemí Med7. Ta sdružuje středomořské státy – Kypr, Francii, Řecko, Itálii, Maltu, Portugalsko a Španělsko. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

LUBLAŇ

Méně vakcín, než se čekalo. Slovinsko obdrželo od společnosti AstraZeneca další dodávku vakcín proti covid-19. Národní zdravotní ústav při té příležitosti uvedl, že v následujících týdnech obdrží o 100 tisíc dávek méně, než se původně předpokládalo. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

BĚLEHRAD

EU poskytne Srbsku 12 milionů eur na boj s covid-19. Evropská komise vyčlení z Evropského fondu solidarity zhruba 12 milionů eur, aby pomohla Srbsku s bojem proti pandemii. Včera o tom informovalo zastoupení EU v Srbsku. (EURACTIV.rs | betabriefing.com)

BUKUREŠŤ

Zahájení třetí fáze očkovací kampaně. Od pondělí (15. března) by měl mít každý dospělý v Rumunsku možnost domluvit se na termínu očkování proti covid-19, uvedl premiér Florin Citsu. Rumunsko tak kvůli větším dodávkám vakcín zahájí třetí fázi očkovací kampaně dříve, než bylo původně plánováno. (Bogdan Neagu | EURACTIV.ro)


K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.