The Capitals: Dánsko v předvoji referenda o obranné politice odmítá změnu unijních Smluv

The Capitals přináší jedinečný přehled událostí z evropských zemí.


KODAŇ

Dánsko nechce měnit Smlouvy EU. Dánsko se vyslovilo proti změně Smluv, a to jen několik týdnů před klíčovým referendem o výjimce, kterou má země z obranné politiky bloku. „Ne“ přišlo poté, co Brusel v pondělí (9. května) reformu nevyloučil. Ta by mohla vést i k upuštění od jednomyslného hlasování právě v oblasti obranné politiky. 

O změně Smluv byla řeč při slavnostním zakončení Konference o budoucnosti Evropy, kde občané EU po roce práce prezentovali finálních 49 návrhů, jak by měla vypadat budoucnost bloku. Přehodnocení jednomyslného hlasování, aby byla Unie akceschopnější, je právě jedním z návrhů vzešlých z konference. 

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová se v pondělí nechala slyšet, že „jednomyslnost v některých oblastech zkrátka nedává smysl, pokud se chce EU posunout kupředu rychleji“. S odkazem na Maďarsko, které v současné době blokuje unijní embargo na ruskou ropu, von der Leyenová uvedla, že hlasování kvalifikovanou většinou by zajistilo, že žádná země nebude moci sama blokovat přání těch ostatních. 

Německá, italská a francouzská vláda už oznámily, že jsou případné změně Smluv otevřené. Dánská vláda naopak dala najevo, že zásadní změny ve spolupráci na unijní úrovni, jako je změna hlasování v obranné politice a dalších oblastech, není třeba. 

„V tuto chvíli sice nevylučujeme žádnou možnost, nepodporujeme ale předčasné a uspěchané snahy o zahájení procesu změny Smluv,“ uvádí dopis, pod který se Dánsko spolu s dalšími 12 zeměmi EU podepsalo. Mezi nimi je například i Estonsko, Slovinsko, Malta a Česká republika. 

Dánský ministr zahraničí Jeppe Kofod pak agentuře Ritzau řekl, že změna Smluv, na které se musí shodnout všech 27 členských zemí EU, by byla „slepá ulička“. (Charles Szumski | EURACTIV.com)


PAŘÍŽ

Francouzský ministr: Země EU se na ropném embargu dohodnou během „několika dní“. Členské země by mohly dosáhnout shody na postupném zákazu dovozu ruské ropy už tento týden. Myslí si to francouzský ministr pro evropské záležitosti Clément Beaune. „Je to otázka dní,“ řekl v úterý (10. května) pro televizi LCI. (Davide Basso | EURACTIV.fr)


DUBLIN

Irský premiér tlačí na Johnsona, aby dodržel Severoirský protokol. Irský premiér Micheál Martin v telefonickém hovoru vyzval svého britského protějška Borise Johnsona, aby nezanevřel na Severoirský protokol vyjednaný při odchodu Spojeného království z EU. Hovor se konal po zprávách, že by Londýn mohl přijít s legislativou, která by byla proti významným bodům protokolu, a to včetně kontrol zboží směřujícího z Británie do Severního Irska. (Molly Killeen | EURACTIV.com)


VARŠAVA | LONDÝN

Pokud Polsko poskytne Ukrajině stíhačky, Británie pomůže. Britský ministr obrany Ben Wallace slíbil, že Spojené království podpoří Polsko, pokud se země rozhodne dodat Ukrajině sovětské stíhačky. Informoval o tom deník The Guardian. Wallace uvedl, že je Británie ochotná vyrovnat případný nedostatek stíhaček propůjčením svých vzdušných sil. (Aleksandra Krzysztoszek | EURACTIV.pl)


BRATISLAVA

Zelenskyj chápe, že Slovensko se nemůže odstřihnout od ruské ropy hned. Ukrajinský prezident Volodomyr Zelenskyj chápe, že si Slovensko nemůže dovolit okamžité embargo na ruskou ropu a plyn. Řekl to v úterním projevu před slovenskými poslanci, které před závislostí na Rusku varoval.

„Chápu, že je to pro vás těžké,“ řekl zákonodárcům. Zdůraznil ale, jak jsou sankce důležité a připomněl dlouholeté snahy Moskvy učinit Ukrajinu závislou na ruském plynu. „Byli bychom rádi, kdyby tomu naši evropští přátelé unikli a nebyli tak závislí na ruském plynu,“ dodal. (Michal Hudec | EURACTIV.sk)


Další porci zpráv z celé Evropy naleznete na našem partnerském webu EURACTIV.com.


Chcete dostávat The Capitals pravidelně do e-mailové schránky? Přihlaste se k odběru.