The Capitals: Dánsko podporuje rozšíření EU o Ukrajinu

© EPA-EFE/SEAN GALLUP

The Capitals přináší jedinečný přehled událostí z evropských zemí.


KODAŇ

Dánsko podporuje rozšíření EU o Ukrajinu. Dánsko před klíčovým summitem v Bruselu vyslovilo souhlas s udělením kandidátského statusu Ukrajině.

„Podporujeme stanovisko Evropské komise k udělení kandidátského statusu Ukrajině,“ řekl dánský ministr zahraničí Jeppe Kofod serveru EURACTIV.

„Je jasné, že práce na reformách a souběžně s tím i na obnově Ukrajiny bude vyžadovat obrovské úsilí a Dánsko zde bude Ukrajině partnerem,“ dodal.

Dánsko se dříve k udělení kandidátského statusu Ukrajině stavělo spíše skepticky. Podobnou pozici zastávalo například Portugalsko. Země čekaly především na stanovisko Evropské komise, které unijní exekutiva zveřejnila v pátek 17. června, a to s kladným výsledkem. (Alexandra Brzozowski | EURACTIV.com)


VÍDEŇ

Rakousko staví solární parky o sto šest. Rakušané v roce 2021 instalovali více než dvojnásobnou kapacitu solárních panelů oproti roku 2020.

Celkem bylo instalováno 740 megawattů (MW), čímž se celkový výkon v zemi zvýšil na 2783 MW. Solární energie pokrývá přibližně 5 % rakouské poptávky po elektřině, dominantní místo zaujímají vodní elektrárny.

Rakousko chce do roku 2030 dosáhnout 100% podílu elektřiny z obnovitelných zdrojů, k čemuž bude podle odhadů analytiků zapotřebí přibližně 10 000 MW solární kapacity. (Nikolaus J. Kurmayer | EURACTIV.de)


HAAG

Nizozemci budou spalovat uhlí, aby ušetřili plyn. Nizozemsko bude v nadcházejících měsících využívat uhelné elektrárny, aby si uchovalo plyn na nadcházející zimu. Informoval o tom nizozemský server Dutch News poté, co ruská plynárenská společnost Gazprom oznámila 31. května přerušení dodávek do Nizozemska. Země totiž odmítá platit za energie v rublech.

Další možností bylo využití plynu z provincie Groningen, kde se ale objevují zemětřesení, těžební činnost v regionu proto musela zvolnit. (Sofia Stuart Leeson | EURACTIV.com)


HELSINKY

Finsko zavírá Konfuciův institut kvůli cenzuře a obvinění ze špionáže. Helsinská univerzita vypovídá smlouvu o spolupráci s Konfuciovým institutem. Institut obvinila z šíření čínské propagandy, pokusu o špionáž a blokování diskuse o Tibetu.

Helsinská univerzita hostila Konfuciův institut, který se zaměřuje na výuku čínského jazyka a kultury, od roku 2007.

Belgie uzavřela svůj Konfuciův institut v roce 2019, Švédsko a Dánsko v roce 2020 a Norsko v roce 2021. Nejnovější čísla chybí, ale v současné době existuje v EU přibližně 190 institutů. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)


ŘÍM

Italské regiony vyhlásí kvůli suchu kalamitní stav. Region Lazio obklopující hlavní město Řím v pondělí oznámil chystané přijetí kalamitního stavu. Itálie totiž čelí nejhoršímu suchu za posledních 70 let. K podobnému kroku se zřejmě uberou i další oblasti.

„Musíme být připraveni na velmi kritickou situaci a budeme se muset zaměřit na šetření vodou, a to ve všech činnostech počínaje spotřebou v domácnostech,“ uvedl tamní guvernér Nicola Zingaretti s tím, že Lazio se bude muset věnovat také lepšímu zásobování oblasti vodou. (Margherita Montanari | EURACTIV.it)


Další porci zpráv z celé Evropy naleznete na našem partnerském webu EURACTIV.com.


Chcete dostávat The Capitals pravidelně do e-mailové schránky? Přihlaste se k odběru.