The Capitals: Čtyři země EU si chtějí koupit vakcínu proti koronaviru, Belgie je kritizuje

© EPA/OLIVIER HOSLET

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 


ZÁPAD

BRUSEL

Belgie kritizuje sólo akci čtyř zemí. Německo, Itálie, Nizozemsko a Francie jednají o nákupu vakcíny proti covid-19 z dílny Oxfordské univerzity. Čtveřice zemí si za to vysloužila kritiku belgické ministryně Maggie De Blockové, podle které je jejich chování nerozumné. De Blocková se domnívá, že země podkopávají unijní snahy o vývoj dostupné a účinné vakcíny. (Alexandra Brzozowski | EURACTIV.com)

BERLÍN

Volání po větší transparentnosti. Sedmadvacetiletý poslanec a vycházející hvězda křesťanských demokratů (CDU) Philipp Amthor pracoval při vykonávání svého mandátu zároveň jako lobbista pro americkou firmu.

Sociální demokraté (SPD) a Zelení chtějí od Amthora formální vysvětlení, a také požadují zavedení oficiálního rejstříku lobbistů, proti čemuž se konzervativní CDU/CSU dlouhodobě staví. (Sarah Lawton | EURACTIV.de)

PAŘÍŽ

Macron prosazuje solidaritu v EU. Francouzský prezident Emmanuel Macron prohlásil, že na příštím summitu Evropské rady bude bojovat za unijní plán obnovy zaměřený na ekonomiku, životní prostředí a solidaritu. Evropa podle něj musí být „nezávislá, silná, suverénní a založená na solidaritě.

Prezident zároveň oznámil, že všechny školy, vysoké školy, bary a restaurace otevřou v posledních dvou červnových týdnech. K tématu rasismu uvnitř policie se příliš nevyjadřoval, jen poznamenal, že Francie nehodlá ničit své sochy a svou minulost. (EURACTIV.FR)


SEVER

HELSINKY

Porušuje plán obnovy smlouvy EU? Ústavní výbor finského parlamentu, jehož rozhodnutí jsou pro vládu závazná, ještě před summitem Evropské rady naplánovaným na pátek 19. června konstatoval, že záchranný balík z dílny Evropské komise možná porušuje smlouvy EU. Podle výboru není jasné, jestli si EU může půjčovat peníze a využít je pak na dotace. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)


JIH

LISABON

Do Portugalska až v červenci. Pozemní hranice mezi Portugalskem a Španělskem, která je uzavřena od 16. března kvůli koronavirové pandemii, zůstane zavřená do 1. července. Trvají na tom portugalské úřady, zatímco sousedící Španělsko své hranice s ostatními zeměmi otevře už 21. června. Slavnostního otevření portugalsko-španělské hranice se zúčastní i prezidenti a premiéři obou zemí.  (Lusa.pt)

ŘÍM

Kontroverzní sochy mají i v Itálii. Sochu prominentního pravicového novináře Indra Montanelliho někdo v sobotu červeně posprejoval a označil slovy „rasista, násilník“. Socha stojící v milánském parku byla terčem útoku kvůli tomu, že Montanelli si v době italsko-etiopské války v roce 1936 přivezl z Eritree jako manželku dvanáctiletou dívku. (Valentina Iorio | EURACTIV.it)

MADRID

Španělsko se otevře Unii 21. června. Španělský premiér Pedro Sánchez v neděli oznámil, že jeho země otevře hranice ostatním státům EU od 21. června. Španělsko se svým sousedům zavřelo 14. března. (EuroEFE.EURACTIV.es)


VISEGRÁD

VARŠAVA

Kampaň proti LGBT. Prezident Andrzej Duda ztrácí před prezidentskými volbami naplánovanými na 28. června náskok, průzkumy přejí zatím nejpopulárnějšímu opozičnímu kandidátovi Rafałovi Trzaskowskému. Vládnoucí strana Právo a spravedlnost (PiS) proto přes víkend otočila a vsadila na anti-LGBT rétoriku, aby zmobilizovala voličskou základnu. 

Jacka Żaleka ze strany Porozumění, která je koaličním partnerem PiS, vystřihli z rozhovoru s největší soukromou televizí v Polsku, když prohlásil, že „LGBT nejsou lidé, ale ideologie“. O jediný den později jeho slova zopakoval v rámci kampaně Andrzej Duda. (Łukasz Gadzała | EURACTIV.pl)

BRATISLAVA 

Nouzový stav končí, obchody ale zůstanou v neděli zavřené. Zatímco nouzový stav na Slovensku po 90 dnech v sobotu (13. června) oficiálně skončil, obchody budou v neděli nadále zavřené, aby proběhl sanitární den. Rozhodl o tom hlavní hygienik Ján Mikas. 

Rozhodnutí sklidilo kritiku z řad právníků, podle kterých nebylo dostatečně vysvětleno a odůvodněno. Otázka, zda by měly obchody zůstat zavřené v neděli natrvalo na základě zákona, tak zůstává na stole a je zdrojem napětí ve vládní koalici. (Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)

PRAHA

V čele unijní mise v Mali. Česká armáda poprvé povede mezinárodní misi poté, co brigádní generál František Ridzák v pátek převzal velení vojenské výcvikové mise EU (EUTM) v Mali. Český generál se do této role dostal na půl roku a bude mít na starost více než 700 vojáků z přibližně dvacítky zemí. Hlavní úkol EUTM představuje vybudovat a vytrénovat malijskou armádu pro boj s islamisty. (Ondřej Plevák | EURACTIV.cz)


BALKÁN

BUKUREŠŤ

Prázdniny bez izolace. Úřady vydaly seznam 17 evropských zemí, ze kterých se mohou občané vrátit zpět do Rumunska, aniž by museli po příjezdu domů strávit několik dní v karanténě. Seznam zahrnuje dvě oblíbené prázdninové destinace – Řecko a Bulharsko.  Nezahrnuje ale Itálii ani Španělsko, ve kterých žije početná diaspora Rumunů a které zasáhl koronavirus nejvíce. (Bogdan Neagu | EURACTIV.ro)

LUBLAŇ

Odstřel medvědů hnědých. Slovinská environmentální agentura vydala povolení pro odstřel 115 medvědů hnědých. Cílem je udržet nad počtem medvědů kontrolu, informovala zpravodajská agentura STA. Slovinsko patří mezi země s nejvyšší hustotou populace medvědů hnědých na světě. (Zoran Radosavljević | EURACTIV.com)

ZÁHŘEB

Volby se blíží. Politické strany o víkendu představily své hlavní kandidáty pro parlamentní volby, které se uskuteční 5. července. 

Podle lídra Vlasteneckého hnutí a popového zpěváka Miroslava Škora budou letošní volby koncem 20leté vlády Chorvatské křesťanské unie (HDZ) a Sociálnědemokratické strany. Škoro věří, že jeho pravicová strana bude jedinou možností pro „zformování vlády“. (Karla Junicic, EURACTIV.hr)


Více aktuálních informací o pandemii koronaviru v Evropě naleznete na EURACTIV.com.

K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.