The Capitals: Co s migranty na polsko-běloruské hranici? Státy je chtějí tlačit zpět do Běloruska

© EPA-EFE/VALDA KALNINA

Co zajímavého se odehrává v Evropě? Přečtěte si dnešní The Capitals!


VARŠAVA | VILNIUS

Co s migranty na polsko-běloruské hranici? Státy je chtějí tlačit zpět do Běloruska. Evropská unie se stále nedohodla na nové migrační a azylové politice. Několik členských států mezitím navrhlo legalizovat tzv. pushbacky, tedy vytlačování migrantů pryč ze svého území.

Diskuse se rozvířila kvůli Bělorusku, které využívá migranty doslova jako zbraně. V praxi to vypadá tak, že migranti přiletí do Běloruska letadlem z Blízkého východu. Místní úřady je pak směřují k polským, lotyšským a litevským hranicím. Mezi migranty jsou přitom i malé děti. Dotčené členské státy si však neví s těmito lidmi rady a chtějí je proto tlačit zpět do Běloruska.

Litva proto navrhla úpravu existujících pravidel EU tak, aby členským státům umožňovaly pushbacky migrantů v případě stavu nouze. Eurokomisař Margaritis Schinas serveru EURACTIV potvrdil, že s podobným návrhem již přišly i další členské státy. EU proto nyní musí rozhodnout, jak situaci řešit.

Do Minsku denně přiletí zhruba 500 lidí, kterým je přislíben transport do Německa. Cesta přes Polsko je pro ně v kombinaci s letenkou do Minsku mnohem kratší variantou, než náročná cesta přes tzv. balkánskou migrační trasu.

Eurokomisařka Ylva Johanssonová by měla ve čtvrtek navštívit Varšavu a právě pushbacky budou jedním z předních témat její cesty. Dosud zemřelo na polsko-běloruské hranici minimálně pět lidí. (Piotr Maciej Kaczyński | EURACTIV.pl, Georgi Gotev, Sarantis Michalopoulos | EURACTIV.com)


BERLÍN

Baerbocková se setkala s Lindnerem. Předsedkyně německých Zelených Annalena Baerbocková se v úterý setkala s předsedou liberální FDP Christianem Lindnerem. Právě tyto dvě strany rozhodnou, jak bude vypadat budoucí německá vládní koalice. Po jednání se zástupci stran vyjadřovali v pozitivním tónu a jednání by měla pokračovat v pátek. (Nikolaus J. Kurmayer  | EURACTIV.de)


PAŘÍŽ

Udržitelné bydlení tématem vlády. Francouzský premiér Jean Castex ve středu představil hned několik opatření, která mají zajistit občanům dostupné sociální bydlení. Poptávka po sociálních bytech probublávala společností již několik let, zejména kvůli rostoucím cenám.

Vláda chce nyní motivovat regionální úřady k udělování stavebního povolení v oblastech s vysokou poptávkou po bydlení. Program chce Francie financovat z národního plánu obnovy. Vlastníci bytů budou také pobízeni k tomu, aby zastropovali výše nájemného. (Magdalena Pistorius | EURACTIV.fr)


VÍDEŇ

Rakousko má získat zpět peníze od leteckých společností. Aerolinky TUIfly a Ryanair budou muset rakouské vládě vrátit 13 milionů eur, které získaly na dotacích v roce 2016. Společnosti získaly podporu od státem vlastněného letiště v Klagenfurtu, podle Evropské komise jsou však přidělené dotace v rozporu s unijními pravidly. (Oliver Noyan | EURACTIV.de)


ŘÍM

Italská ekonomika si vede lépe, než se předpokládalo. Myslí si to italský premiér Mario Draghi, podle kterého zaznamená italské HDP za letošní rok 6% růst. „Veřejný dluh mírně klesá,“ prohlásil Draghi. (Viola Stefanello | EURACTIV.it)


BRATISLAVA

Slovensko zřejmě falšuje data o recyklaci. V oficiálních statistkách Eurostatu je uvedeno, že Slovensko zrecyklovalo 38,5 % komunálního odpadu. Podle Denníku N jsou ale tato čísla přemrštěná. Různé zdroje slovenskému médiu prozradily, že ve skutečnosti míří odpad do spaloven či skládek, přestože je evidován jako zrecyklovaný. (Michal Hudec | EURACTIV.sk)


Další porci zpráv z celé Evropy naleznete na našem partnerském webu EURACTIV.com.