The Capitals: Členské státy se v otázce budoucnosti EU neshodují, říká portugalský premiér

© EPA-EFE/MARIO CRUZ

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 


JIH

LISABON

Budoucnost EU je nejasná. Členské státy EU jsou ve svém pohledu na budoucnost Evropy rozdělené, nechal se v pondělí slyšet portugalský premiér António Costa na konferenci, kde se projednávaly plány země pro nadcházející předsednictví EU. (Pedro Morais Fonseca | Lusa.pt)

ŘÍM

Více než 7 milionů Italů pocítilo zhoršení životních podmínek. Průzkum zveřejněný agenturou Censis ukázal, že 5 milionů Italů bojuje s tím, aby měli co jíst, a 7,6 milionu obyvatel zažilo zhoršení životních podmínek. Zhruba 60 procent Italů si myslí, že ztráta jejich zaměstnání či příjmu je něco, co se jim během příštího roku může reálně přihodit.

Norkové farmy pozastavují činnost. Ministr zdravotnictví Roberto Speranza v Itálii minimálně do února 2021 zakázal provoz norkových farem. Jedná se o reakci na výskyt koronavirové infekce mezi norky v Dánsku a jiných evropských zemích. (Alessandro Follis | EURACTIV.it)

MADRID

Španělský ministr zahraničí podporuje reformu vzdělávání. Ministryně zahraničních věcí Arancha Gonzálezová Layaová v pondělí hájila nový vládní plán na reformu školského zákona, který podle jejích slov „nezabije“ španělštinu, což tvrdí mnozí oponenti zákona. Naopak, zákon má rozvinout a podpořit jazykovou diverzitu Španělů. Tisíce Španělů minulou neděli protestovalo napříč celou zemí proti novele tohoto zákona. Podle nich nový zákon omezí právo rodin na to, aby si zvolily vzdělání pro své děti. (EUROEFE)

ATHÉNY

Řečtí diplomaté připravují schůzku s Bidenem. Řečtí a kyperští diplomaté se snaží domluvit schůzku mezi nově zvoleným americkým prezidentem Joem Bidenem a řeckým premiérem Kyriakosem Mitsotakisem. Cíl je jasný – řecký premiér by se měl s Bidenem sejít dříve než turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan. (Sarantis Michalopoulos, EURACTIV.com)


ZÁPAD

BERLÍN

Nedostatečná opatření. Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) zařadilo ve své nové zprávě Německo mezi osmičku zemí, které mají v současné době nedostatečně přísná opatření k úspěšnému zpomalení šíření viru. Středisko konstatovalo, že k poklesu míry nákazy nedojde, dokud Němci nezavedou podobná omezení jako v dubnu. (Sarah Lawton | EURACTIV.de)

BRUSEL

Otevření obchodů a restaurací je na stole. Podle belgického ministra pro malé a střední podniky a živnostníky Davida Clarnivala musí vláda v pátek intenzivně projednat znovuotevření obchodů a pohostinství. „Pokud nebude možné předpokládat jejich otevření v blízké době, navrhnu alespoň zmírnění současných opatření,“ řekl Clarnival hospodářskému výboru parlamentu. (Alexandra Brzozowski | EURACTIV.com)

VÍDEŇ

Druhý lockdown přináší výsledky. Rakouská vláda zavedla na začátku listopadu druhý lockdown a jeho dopady se již začínají projevovat ve statistikách. Mezi nedělí a pondělím bylo zaznamenáno 3145 nových případů nákazy, což je o přibližně 2000 méně než mezi sobotou a nedělí. (Philipp Grüll | EURACTIV.de)

LUCEMBURK

Nová opatření. Lucemburský premiér Xavier Bettel oznámil, že vláda bude ve středu hlasovat o zavedení částečného lockdownu. Nová opatření platná do 15. prosince mají zahrnovat uzavření divadel a kin, stejně jako kaváren, barů a restaurací, které nenabízejí možnost vzít si jídlo s sebou. Obchody zůstanou otevřené, aby se zabránilo „vedlejším škodám“. (Anne Damiani | EURACTIV.com)

PAŘÍŽ

Nicolas Sarkozy čelí spravedlnosti. V pondělí začalo hlavní líčení u trestního soudu s bývalým francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym, který čelí obvinění z korupce a ovlivňování soudní moci. Líčení, které sotva začalo, bylo rychle odročeno na čtvrtek. Důvodem je čekání na znalecký posudek ohledně zdravotního stavu Gilbert Aziberta, bývalého soudce a spoluobžalovaného v jedné osobě. Ten se kvůli rizika nákazy koronavirem odmítl před soud dostavit. (Lucie Duboua-Lorsch  | EURACTIV.FR)

DUBLIN

Brexitová dohoda bude do konce týdne. Irský předseda vlády Micheál Martin se nechal slyšet, že pokud jde o budoucí obchodní dohodu mezi EU a Británií, zůstává optimistou. Dohoda by podle něj mohla být na stole do konce tohoto týdne, vše ale závisí na politické vůli obou stran, uvedl Martin. (Samuel Stolton | EURACTIV.com)

LONDÝN

Bez dohody si britské firmy připlatí. Dodatečné náklady 1,6 miliardy liber čekají podle v pondělí zveřejněného reportu na britské firmy, pokud se vládě Borise Johnsona nepodaří dojednat s EU dohodu, která by zajistila pokračování datových toků. (EURACTIV.com)


SEVER

HELSINKY

Ministr zahraničí: Teď není čas opustit Afghánistán. Finský ministr zahraničí Pekka Haavisto (Zelení) vyjádřil své obavy týkající se plánů Donalda Trumpa stáhnout americké vojáky z Afghánistánu. Odchod Američanů podle šéfa finské diplomacie ovlivní schopnost afghánské vlády kontrolovat oblasti, které jsou nyní relativně stabilní. Tento krok také ztíží ostatním zemím NATO a jejich spojencům – například Finsku – pokračování v jejich operacích. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)


VISEGRÁD

VARŠAVA

Protivládní protesty pokračují. Policie na pondělních demonstracích ve Varšavě zadržela několik lidí, a to včetně fotoreportérky agentury RATS Agaty Grzybowské. Protesty pokračovaly před ministerstvem školství, a to v solidaritě s učiteli, kteří podpořili ženská hnutí, a nyní kvůli tomu čelí kritice ze strany vlády a hrozbě vážné odvety.

EU jako jasná volba. 87 % Poláků věří, že by jejich země měla zůstat součástí Evropské unie. Ukázal to telefonní průzkum společnosti Kantar pro soukromé televizní stanice TVN a TVN24. (Joanna Jakubowska | EURACTIV.pl)

PRAHA

Rada Evropy kritizuje ČR za diskriminaci dětí. Česká republika porušuje práva malých dětí, a to zejména těch s postižením nebo dětí romského původu. Varoval před tím výbor Rady Evropy, který dohlíží na dodržování Evropské sociální charty. (Aneta Zachová | EURACTIV.cz)

BUDAPEŠŤ

Index v rukou vládních sympatizantů. Šéfredaktor maďarského zpravodajského webu Index Pál Szombathy v pondělí přišel o místo. Mediální skupina Indamedia patřící Vaszilyu Miklósovi, známému podnikateli s vazbami na premiéra Viktora Orbána, mezitím oznámila, že médium koupí. Index se tak stává dalším médiem, které přešlo do rukou vládních sympatizantů. Jeho bývalí zaměstnanci již založili nový nezávislý server telex.hu. (Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)

BRATISLAVA

Slovensko vybírá nového generálního prokurátora. Ve světle probíhajícího vyšetřování korupce, kárných provinění a trestné činnosti soudců, bývalého policejního prezidenta, bývalého zvláštního prokurátora a bývalého generálního prokurátora, je výběr nového nejvyššího žalobce v centru pozornosti. Zatímco veřejná slyšení sedmi potenciálních kandidátů nadále probíhají, premiér Igor Matovič v pondělí varoval, že pokud jakákoli z koaliční stran nového prokurátora zvolí společné s opozicí, jeho vládní strana OĽaNO odejde z vlády a on sám rezignuje. Jeho vyjádření následovalo poté, co se šířily zvěsti o tom, že se jeden z koaličních partnerů dohodl s opozicí na podpoře jednoho z kandidátů. (Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)


BALKÁN

SOFIE

Bulharsko a druhý lockdown. Bulharská vláda ve středu rozhodne, zda se země uchýlí k druhému lockdownu. Pokud se tak stane, místní školy a školky se uzavřou, otevřené zůstanou jen obchody s nezbytným zbožím. (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

ZÁHŘEB

Francie doufá v prodej stíhaček do Chorvatska. Chorvatská armáda se chystá modernizovat svou leteckou flotilu. Francouzi mezitím doufají, že se Chorvatsko rozhodne pro nákup jejich stíhacích letounů Rafale. Rozhodnutí by mělo padnout v příštím roce. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

LUBLAŇ

Slovinci chtějí základní nepodmíněný příjem. Zavedení základního nepodmíněného příjmu podporuje 48 % Slovinců, proti je jen 14 %. Vyplývá to z průzkumu společnosti Valicon. Ostatní respondenti nemají v otázce nepodmíněného příjmu jasno. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

POGDORICA | BĚLEHRAD | SKOPJE | SARAJEVO | KYJEV

Černá Hora je premiantem v energetické transformaci. Země Energetického společenství dosahují v oblasti energetické transformace jistých pokroků. Na čele hodnocení zůstává Černá Hora, v závěsu za ní je Ukrajina, Severní Makedonie a Srbsko. Vyplývá to z výroční implementační zprávy Energetického společenství. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)


K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.