The Capitals: Čínské 5G sítě představují riziko, tvrdí šéf finských tajných služeb

© Shutterstock/metamorworks

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 


HLAVNÍ ZPRÁVA

HELSINKY

Čínské 5G sítě představují riziko. Ředitel finské bezpečnostní a zpravodajské služby Antti Pelttari varoval před riziky, která jsou spojena s čínskými mobilními sítěmi 5G. Pelttari v rozhovoru pro Finskou vysílací společnost (YLE) uvedl, že autoritářské země jako Rusko a Čína se pokoušejí tímto způsobem proniknout do finské infrastruktury. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)


NOVINKY Z BRUSELU

EXKLUZIVNĚ: Tři eurokomisaři mají úzké vazby na fosilní průmysl. Šéf unijní diplomacie Josep Borrell, evropská komisařka pro zdraví Stella Kyriakidesová a komisařka pro dopravu Adina Văleanová – právě tato trojice má podle zjištění serveru EURACTIV.com blízko k evropskému fosilnímu průmyslu. Upozornila na to studie mezinárodní neziskové organizace Global Witness.

Borrell byl mezi lety 2009 a 2016 členem správní rady španělské energetické společnosti Abengoa, která byla zapojena do výstavby paroplynových elektráren. Téměř deset let pracoval také pro ropnou společnou Cepsa. Dnes se přitom Borrell věnuje prosazování tzv. zelené diplomacie. Komisařka Kyriakidesová sice přímé vazby na fosilní průmysl nemá, její manžel byl však ředitelem dvou kyperských ropných společností. Rumunská komisařka Văleanová pro změnu pracovala v radě konzultační společnosti Finite Assets, a to ještě v době, kdy byla poslankyní Evropského parlamentu. Firma tehdy spadala do švýcarského Rompetrol Holdingu. (EURACTIV.com)


ZÁPAD

BERLÍN

Bezplatné rychlotesty. Ministr zdravotnictví Jens Spahn (CDU) chce umožnit všem Němcům rychlé testování na covid-19 zdarma. Od března by měly být testy dostupné ve velkých testovacích centrech, u lékaře a v lékárnách. Jakmile budou tyto testy široce dostupné, začnou hrát klíčovou roli při otvírání škol a jeslí. (Sarah Lawton | EURACTIV.de)

VÍDEŇ

Ministr financí přežil hlasování o nedůvěře. Pokus opozičních stran o sesazení rakouského ministra financí Gernota Blümela (ÖVP) skončil neúspěšně, za ministra se totiž postavila strana Zelených. Pravicová FPÖ vyvolala hlasování poté, co se Blümel stal jedním z podezřelých v korupční kauze. (Philipp Grüll, EURACTIV.com)

PAŘÍŽ

Francie má svůj antidopingový kodex. Po jednomyslném hlasování v Senátu byl včera (16. února) definitivně přijat návrh zákona, který zemi umožňuje uplatňovat novou verzi světového antidopingového kodexu. Pro dodržení nových pravidel, která vstoupila v platnost začátkem roku, stanovila Světová antidopingová agentura (WADA) Francii termín 12. dubna 2021. (Mathieu Pollet | EURACTIV.fr)


VISEGRÁD

VARŠAVA

Radovánky v lyžařských střediscích. Poláci o víkendu zaplnili lyžařská střediska. Polská vláda totiž v pátek opětovně povolila lyžování, a to na dvoutýdenní zkušební dobu. Největší polské zimní středisko Zakopané tak okamžitě zaplnily davy turistů, řada z nich však nedodržovala základní hygienická opatření. Otevřít mohla také kina, divadla a hotely, ale jen s poloviční kapacitou. (Aleksandra Krzysztoszek | EURACTIV.pl)

BUDAPEŠŤ

Čínská vakcína v Evropě. Maďarsko je první zemí EU, do které dorazila čínská vakcína. V úterý převzalo 550 000 dávek vakcíny Sinopharm, která se očkuje ve dvou dávkách, takže Maďarsko s ní bude moci naočkovat 275 000 osob. (Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com, Telex)

Opozice je proti nouzovému stavu. Maďarská opozice tvrdí, že nepodpoří prodloužení stavu podle kritizovaného zmocňujícího zákona z dílny vlády premiéra Viktora Orbána, který má v parlamentu absolutní většinu. (Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com with Telex)

BRATISLAVA

Zemědělci chtějí protestovat proti změnám v rozdělování dotací. Slovenská zemědělská a potravinářská komora (SPPK) plánuje protestovat proti změnám dotačního financování, které navrhl ministr zemědělství Ján Mičovský. Ministerstvo zemědělství chce jít cestou tzv. redistributivní platby a přesunout část dotací pro velké zemědělce těm malým. SPPK, největší zemědělská asociace na Slovensku, není proti redistributivní platbě jako takové, nelíbí se jí ale, jak má přerozdělení dotací fungovat podle návrhu Mičovského. (Marián Koreň | EURACTIV.sk)


JIH

ŘÍM

Další nabídka vakcín. Dva zprostředkovatelé farmaceutických společností údajně nabídli regionu Benátsko 27 milionů dávek vakcíny proti covid-19. Guvernér regionu Luca Zaia (Liga severu) uvedl, že chce nabídku předat italské vládě. Jedná se podle něj „o dávky navíc“, tedy nad rámec smluv uzavřených mezi EU a výrobci. Zaia dodal, že za nabídkou stojí ověření zprostředkovatelé a že ceny odpovídají cenám dohodnutým mezi EU a společnostmi Pfizer, AstraZeneca a Moderna. (Daniele Lettig | EURACTIV.it)

MADRID

Španělsko přichází o obyvatele. Od roku 1950 ztratilo téměř 46 % španělského území více než polovinu své populace a s ní i značnou ekonomickou sílu. Vylidňování se týká hned 23 španělských provincií, zejména pak maloměst a venkovských částí. Odhalil to nový průzkum španělského think tanku Funcas. (Fernando. Heller | EuroEFE.EURACTIV.es)

LISABON

Portugalsko chce peníze na obnovu investovat do bydlení a firem. Portugalsko chce 2,7 miliardy eur z unijního fondu obnovy využít na zajištění dostupného bydlení, kapitalizaci byznysu a dopravu. Vyplývá to z v úterý zveřejněného národního plánu obnovy. (Ana Matos Neves, Lusa.pt)

ATHÉNY

Řecký prokurátor varuje před přetížením evropského žalobce. Financování z fondu obnovy může být podle řeckého prokurátora v EU Dimitriose Zimianitise velkou výzvou pro nový Úřad evropského veřejného žalobce. Zimiantis se obává, že při rozdělování tak velkých sum může dojít k podvodům. (Theodore Karaoulanis | EURACTIV.gr, AMNA)


BALKÁN

ZÁHŘEB

SDP má kandidáta na starostu Záhřebu. Největší chorvatská opoziční strana SDP (S&D) si po několika dramatických týdnech konečně vybrala svého kandidáta na záhřebského starostu. Stranu bude v jarních komunálních volbách reprezentovat Joško Klisović. „Je to kvalifikovaný a zkušený člověk a během kampaně dostane plnou svobodu,“ oznámil Peđa Grbin, nový lídr strany. (Tea Trubić Macan | EURACTIV.hr)

SOFIE

Bulharsko zavíralo oči před popíráním holokaustu a antisemitismem. Evropský soud pro lidská práva ve svých dvou rozsudcích rozhodl, že bulharské úřady reagovaly neadekvátně, když nepokáraly ani neobvinily Volena Siderova za jeho antisemitská a proti Romům namířená vyjádření. Siderov je pravicový lídr proruské strany Ataka, která byla ještě před rokem a půl součástí vládní koalice. (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

BUKUREŠŤ

Černé ekonomické scénáře se nenaplnily. Růst rumunské ekonomiky v posledním kvartále loňského roku smetl ze stolu všechny katastrofické scénáře, napsal rumunský premiér Florin Citu na facebook. Reagoval tak na údaje zveřejněné národním statistickým úřadem, ze kterých vyplývá, že rumunské HDP v poslední čtvrtině roku 2020 vzrostlo v porovnání se třetím kvartálem o 5,3 %. (Bogdan Neagu | EURACTIV.ro)

BĚLEHRAD / PŘIŠTINA

Srbové volili v Kosovu. Bylo hezké vidět, že se nedávných předčasných voleb zúčastnil velký počet Srbů, řekl v úterý předseda srbského parlamentu Ivica Dačić televizní stanici Pink. Dačić dodal, že Srby v Prištině sice „netěší“ žádná vláda, chtějí ale, aby někdo v institucích reprezentoval jejich zájmy. (EURACTIV.rs | betabriefing.com)


K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.