The Capitals: Čína se snaží nalákat evropské země na vakcínu i obchodní příležitosti

© EPA/ZHANG LING / XINHUA

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 


HLAVNÍ ZPRÁVA

Čína se snaží nalákat evropské země na vakcínu i obchodní příležitosti. Čína chce v následujících pěti letech dovážet ze zemí střední a východní Evropy zboží v hodnotě více než 140 miliard eur. Při příležitosti úterního summitu Číny se sedmnácti zeměmi EU (tzv. summit 17+1) to uvedl čínský prezident Si Ťin-pching.

Čína zemím nabídla nejen obchodní příležitosti, ale také vakcínu proti COVID-19. Čínské dávky zatím očkuje pouze Srbsko, prezident Si Ťin-pching však uvedl, že Čína zváží podobnou spolupráci i s ostatními zeměmi střední a východní Evropy. Tématem summitu však byla především ekonomická spolupráce.

Většímu otevření čínského trhu fandí i Polsko. Čína by mohla udělit polským produktům lepší přístup na tamní trh. Vyzval k tomu polský prezident Andrzej Duda během včerejšího online summitu 17+1 mezi Čínou a střední a východní Evropou. Duda dodal, že střední a východní Evropa chce využít své výhodné geografické pozice k posílení obchodních vztahů mezi Čínou a Evropou.

Litevský ministr dopravy a komunikací Marius Skuodis během summitu uvedl, že země vidí ve spolupráci s Pekingem „velkou příležitost“. Informoval o tom deník Baltic News Service. „Jako člen EU vidíme ve spolupráci s Čínou obrovský potenciál,“ prohlásil Skuodis. Optimistická slova zazněla i z Chorvatska. „Z mého pohledu je formát Čína+17 jedinečnou iniciativou, která staví mosty mezi Evropou a Asií, a tedy doplňuje naše snahy v rámci EU,“ uvedl chorvatský premiér Andrej Plenković. (Aleksandra KrzysztoszekBenas Gerdžiūnas and Zeljko Trkanjec | EURACTIV.comEURACTIV.hrEURACTIV.rs, LRT.lt/en)


NOVINKY Z BRUSELU

Bude mít běloruská opozice zastoupení v Bruselu? Běloruská opozice by mohla mít svou kancelář v Bruselu. S myšlenkou přišel na plénum Evropského parlamentu polský poslanec Andrzej Halicki (EPP), který chce zvrátit předešlé rozhodnutí předsedy europarlamentu Davida Sassoliho (S&D). Zdá se, že Sassoli odmítl založení pobočky poté, co se o věci poradil s šéfem unijní diplomacie Josepem Borrellem. Sassoliho o otevření kanceláře požádal již v listopadu Pavel Latuško, jeden z hlavních představitelů běloruské opozice. (EURACTIV.com)


ZÁPAD

BERLÍN

Bundeswehr budoucnosti. Německá ministryně obrany Annegret Kramp-Karrenbauerová a generální inspektor Eberhard Zorn předložili poslancům zprávu, ve které nastiňují návrh modernizace německé armády. Dokument tvrdí, že je „čas změnit způsob myšlení“ a prosazuje o restrukturalizaci a přeorientování vojenských zakázek. (Sarah Lawton | EURACTIV.de)

PAŘÍŽ

Světlo na konci tunelu? Francie v současnosti nezaznamenává žádná nová ohniska nákazy. Ministr zdravotnictví Olivier Véran prohlásil, že „je možné a žádoucí, aby v zemi v budoucnu nedošlo k dalšímu plnému lockdownu.“ „Každý týden bez něj je pro Francouze dalším týdnem svobody,“ dodal ministr. Mluvčí vlády Gabriel Attal zároveň slíbil francouzským zákonodárcům, že „jakmile to epidemiologická situace dovolí, muzea budou mezi prvními místy, která budou znovu zpřístupněna.“ (Mathieu Pollet | EURACTIV.fr)

BRUSEL

Změna podmínek pro rozvolňování? Belgické úřady v prosinci přišly s tím, že pokud bude po dobu tří týdnů přibývat denně „pouze“ 800 nových případů a počet denních hospitalizací po týden nepřesáhne 75, tak budou moci začít s rozvolňováním restriktivních opatření. Belgický federální ministr zdravotnictví Frank Vandenbroucke ale uvedl, že zvažuje přehodnocení těchto podmínek. (Alexandra Brzozowski | EURACTIV.com)

LONDÝN

Prodloužení lhůty na ratifikaci obchodní dohody. Spojené království předpokládá, že Evropská unie požádá o dvouměsíční prodloužení lhůty pro ratifikaci nové dohody o budoucích vztazích mezi Unií a Británií. V úterý to poslancům sdělil David Frost, britský brexitový vyjednavač. (Benjamin Fox | EURACTIV.com)


SEVER

HELSINKY

Chystá Rusko další expanzi? Kreml může mít znovu touhu bojovat proti vnějším hrozbám, jen aby odvrátil pozornost veřejnosti od společenské nespokojenosti, varoval Kai Mykkänen, bývalý ministr zahraničního obchodu a vnitra, který nyní předsedá parlamentní skupině Strany národní koalice. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)


VISEGRÁD

BUDAPEŠŤ

Reuters šíří fake news. Agentura Reuters nedávno informovala, že Evropská komise vyzvala Maďarsko ke změně zákona o veřejných zakázkách. Maďarsko by tak podle unijní exekutivy mohlo předejít „systematickým podvodům“ ještě předtím, než začne čerpat miliardy eur z unijního fondu obnovy. Vedoucí kabinetu premiéra Gergely Gulyás to však označil fake news. Informovala o tom agentura MTI. (Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)

BRATISLAVA / SKOPJE

Slovenský ministr pochválil Skopje za reformy. Podle slovenského ministra zahraničí Ivana Korčoka udělala Severní Makedonie neobyčejný pokrok, jak v rámci dobrých sousedských vztahů, tak v reformách, které jsou podmínkou pro zahájení přístupových rozhovorů s EU. Ministr to uvedl při setkání s prezidentem Stevem Pendarovským a premiérem Zoranem Zaevem. Korčok navštívil Skopji během své cesty po západním Balkánu, v následujících dnech zavítá také do Srbska, Černé Hory a Bosny a Hercegoviny. (Marián Koreň | EURACTIV.sk)


JIH

ŘÍM

Slabý výskyt nových mutací. Národní zdravotnický institut (ISS) zahájil šetření s cílem odhadnout rozšíření nových mutací koronaviru – tzv. britské, brazilské a jihoafrické varianty. Doposud bylo v Itálii odhaleno pouze 169 pozitivních případů britské mutace. (Daniele Lettig | EURACTIV.it)

MADRID

Zvláštní opatření k zamezení bankrotu. Španělská vláda uvažuje o zavedení dalších ekonomických opatření, která by pomohla místním podnikatelům. Zaměřena by měla být především na malé a střední podniky, zejména v odvětví cestovního ruchu, hotelnictví a pohostinství. (Fernando Heller, EUROEFE)

LISABON

Portugalsko podpoří podnikatele a zaměstnanost „za každou cenu“. Opatření na podporu byznysu a zaměstnanosti kvůli dopadům covid-19 budou platit tak dlouho, jak potrvá pandemie, a to „ať to stojí, co to stojí“. V úterý to před poslanci sdělil portugalský ministr financí João Leão. (Jorge Eusébio and Pedro Morais Fonseca, Lusa.pt )

ATHÉNY

Athény čeká tvrdší lockdown. Athény a region Attica, kde žije polovina řecké populace, vstoupí do přísnějšího lockdownu. Oznámil to řecký premiér Kyriakos Mitsotakis. (Alexandros Fotiadis, Theodore Karaoulanis | EURACTIV.gr)


BALKÁN

SOFIE

Bulharští rodiče odmítají testovat své děti na covid-19. Rodiče školou povinných dětí odmítají, aby jejich děti byly testovány antigenními testy na covid-19. Vyplynulo to z dotazníku o přístupu rodičů k testování. (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

BUKUREŠŤ

S těžbou plynu nezačneme dřív než v roce 2024. Rumunsko chce začít těžit zásoby zemního plynu z Černého moře, předtím ale bude muset změnit své zákony. Uvedl to rumunský ministr pro energetiku Virgil Popescu. Těžba podle něj nemůže začít dřív než v roce 2024 či 2025. (Bogdan Neagu, EURACTIV.ro)

LUBLAŇ

Macron přijal Pahorovo pozvání. Francouzský prezident Emmanuel Macron přijal pozvání na Brdo-brijunský summit, který by se měl uskutečnit na jaře ve Slovinsku. Za iniciativou stojí slovinský prezident Borut Pahor a jejím cílem je posílit vzájemnou důvěru zemí západního Balkánu a jejich směřování do EU. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

BĚLEHRAD

Čínský prezident navštíví Srbsko. „Čínský prezident Si Ťin-pching poděkoval Srbsku za pozvání a uvedl, že nás určitě navštíví. Pro naši zemi je to velká čest,“ uvedl srbský prezident Aleksandar Vučić po úterním summitu 17+1. Bilaterální vztahy Srbska s Čínou jsou podle něj vynikající. (EURACTIV.rs | betabriefing.com)


K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.