The Capitals: Čína kritizuje Spojené státy a s otevřenou náručí se obrací k Evropě

© EPA/ ERIK S. LESSER

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 

///

INSTITUCE EU

S Pekingem proti koronaviru. Čína ostře odsuzuje rétoriku amerického prezidenta Donalda Trumpa, který opakovaně označil onemocnění COVID-19  za „čínský virus“. A zatímco se vztahy mezi Pekingem a Washingtonem vyostřují, Číňané se obracejí s otevřenou náručí k Evropě. Agentura AFP nazvala současnou politiku Číny vůči Evropě za „rouškovou diplomacii“. Čína se snaží vylepšit svůj obraz v Evropě mimo jiné tím, že sem zasílá miliony kusů zdravotnického vybavení. (Sarantis Michalopoulos | EURACTIV.com)

ZÁPAD

BERLÍN

Žádné zákazy, ale podpora zdravotnictví. Německá vláda včera předložila další opatření na podporu zdravotnictví a zmírnění ekonomických následků koronavirové krize. Ministr financí Olaf Scholz při té příležitosti představil miliardový záchranný balíček pro podnikatele a mikropodniky, na které se dosud žádná opatření nevztahovala.

Německá armáda rovněž přispěje svým dílem. Na návrh ministryně obrany Annegret Kramp-Karrenbauerové se má do boje proti COVID-19 postavit až 50 tisíc vojáků ze záloh. Budou mít za úkol „udržet bezpečnost a pořádek“ v ulicích.

Doposud nebyla přijata žádná přísná opatření na omezení pohybu na veřejnosti a kontaktu mezi lidmi. Bary, školy, fitness centra a obchody, s výjimkou těch se základním zbožím, jsou ale zcela uzavřeny. Restaurace nicméně mohou být otevřeny mezi šestou ranní a šestou odpolední. (Sarah Lawton | EURACTIV.de)

VÍDEŇ

650 pokut. Policie dosud pokutovala 650 lidí, kteří nedodržovali mimořádná opatření omezující veřejný život. V Rakousku od pondělí platí zákaz vycházení, ale s několika výjimkami, jako je opuštění domova kvůli nákupu potravin, práci či procházce.

Mimořádná opatření by měla přestat platit v neděli, pravděpodobně ale dojde k jejich prodloužení a možná i zpřísnění. (Philipp Grüll | EURACTIV.de)

PAŘÍŽ

Rozpočtový deficit na úrovni 7 % HDP. Ve Francii už byl spuštěn záchranný ekonomický balíček. Podle expertů však může letos rozpočtový deficit dosáhnout 7 % HDP. Prezident Emmanuel Macron přislíbil, že v nadcházejících 10 let pošle do oblasti výzkumu 5 miliard eur. (EURACTIV.FR)

LONDÝN

Návrat lékařů-důchodců. Zhruba 65 000 lékařů a zdravotních sester v penzi se vrátí do práce. Ukládá jim to nový zákon, který Británie přijala v rámci boje proti koronaviru. (Benjamin Fox | EURACTIV.com)

BRUSEL

Vláda potvrzena. Belgický parlament potvrdil svým hlasováním novou vládu pod vedením frankofonní političky Sophie Wilmèsové. Kabinet se teď může naplno pustit do boje proti šíření COVID-19. (Alexandra Brzozowski | EURACTIV.com)

SEVER

HELSINKY

Snížení kapitálu úvěrových institucí. Rada finského orgánu pro finanční dohled rozhodla v souvislosti s pandemií koronaviru o snížení kapitálových požadavků všech úvěrových institucí o 1 %. Cílem rozhodnutí je navýšení úvěrové kapacity finských bank o zhruba 52 miliard eur, čímž by se zvýšila jejich schopnosti poskytovat úvěry domácnostem a podnikům. Skutečný vliv však bude záležet na opatřeních přijatých samotnými úvěrovými institucemi. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

JIH

ŘÍM

Itálie má více obětí než Čína. V Itálii koronaviru podlehlo již 3 405 osob, což je více než v Číně. Ke včerejšímu dni je v Itálii více než 40 000 potvrzených případů nákazy koronavirem. Prezidenta Lombardie Attilia Fontanu znepokojuje nedostatek respektu k mimořádným opatřením, vyzval proto italského premiéra Giuseppa Conteho k nasazení armády, která by podle něj měla dodržování opatření zajistit. V rozhovoru s deníkem Corriere della Sera premiér Conte uvedl, že prodloužení karantény, která má skončit na začátku dubna, bude nevyhnutelné. (Gerardo Fortuna | EURACTIV.com)

MADRID

Rostoucí počet případů si žádá více zdravotníků. Podle španělského ministra zdravotnictví Salvadora Illa bylo v zemi do včerejšího dne potvrzeno již více než 17 tisíc případů nákazy novým typem koronaviru. Jen během včerejšího dne přibylo 3 431 nových případů, což během 24 hodin představuje nárůst o čtvrtinu. Dosud nákaze podlehlo více než 750 lidí. Španělsko je tak po Itálii druhou nejpostiženější zemí v Evropě.

Kvůli rostoucímu počtu případů a nedostatečnému počtu zdravotníků se ministr zdravotnictví rozhodl navýšit počet zdravotnického personálu o 30 tisíc sestřiček a lékařů. Bude se jednat o studenty posledních ročníků, absolventy a starší lékaře, kteří jsou již v důchodu. (Fernando Heller | euroefe.es)

LISABON

Nouzový stav v Portugalsku. Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa ve středu vyhlásil v zemi stav nouze. Včera na jeho rozhodnutí navázal premiér António Costa, který oznámil konkrétní opatření v rámci nouzového stavu.

Ke včerejšímu dni Portugalsko eviduje 785 nakažených, což je o 143 více než ve středu (18.3.). Nemoci COVID-19 zde podlehly 4 osoby. (Lusa.pt)

VISEGRÁD

BRATISLAVA

V čele vlády v nesnadné době. Ve čtvrtek se konalo poslední zasedání končící vlády premiéra Petera Pellegriniho (Směr-SD). Při té příležitosti vyjádřil lítost nad tím, že v čele vlády končí. „Převzal jsem (vládu) v obtížné situaci a předávám ji v ještě obtížnější době,“ prohlásil.

Pellegrini se ujal premiérského křesla po Robertu Ficovi, který v souvislosti s vraždou novináře Jana Kuciaka a jeho snoubenky musel rezignovat. (Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)

PRAHA

Boj proti dezinformacím. České ministerstvo vnitra začne vyvracet lži a konspirační teorie týkající se pandemie nového koronaviru. Množící se fake news a dezinformace doposud vyvraceli především novináři nebo neziskové organizace. Nyní se do boje pouští i specialisté z vlády. Na starosti jej bude mít Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám, které na ministerstvu funguje už tři roky. Ministra vnitra Jan Hamáček (ČSSD) to potvrdil Deníku N. (Lukáš Hendrych EURACTIV.cz)

BALKÁN

BUKUREŠŤ

Nevracejte se domů na Velikonoce. Rumunský prezident Klaus Iohannis ve čtvrtek vyzval Rumuny žijící v zahraničí, aby se vzhledem ke koronavirové pandemii nevraceli do Rumunska na velikonoční svátky.

„S velkým smutkem ale zároveň s úctou musíme Rumunům žijícím v zahraničí říct, že by se letos neměli na velikonoční svátky vracet domů,“ řekl Iohannis. Rumunsko má totiž mezi evropskými zeměmi jednu z největších diaspor, v zahraničí žije více než pět milionů lidí. Největšími hostitelskými zeměmi rumunské populace v zahraničí jsou Itálie a Španělsko, které jsou zároveň nejvíce zasaženy nákazou. Rumunsko eviduje 277 potvrzených případů onemocnění COVID-19. (EURACTIV.ro)

ZÁHŘEB

Jiná verze Chorvatska. Úderem půlnoci byla na nejméně 30 dní pozastavena jedna z nejrozšířenějších chorvatských tradic, pití kávy na slunci. Restaurace, fitness centra, kosmetické salóny a další podniky poskytující služby následovaly pokyny vlády. Premiér Andrej Plenković se nechal slyšet, že Chorvatsko nikdy v historii nečelilo podobné krizi. „Včera zavedená opatření jsou ještě přísnější než ta z dob války v devadesátých letech. Musíme si na tuto výjimečnou situaci zvyknout,“ uvedl.

LUBLAŇ

Nedodané roušky. Slovinsko ve čtvrtek zažilo bizarní incident, kdy se při dodávce ztratily tři miliony roušek. Podle vlády šlo o „klasický podvod“, protože zásilku objednala od pochybné bosenské firmy. Ministr obrany zároveň potvrdil, že se čeká na zásilku stejného objemu z Německa, která se pozdržela kvůli omezenému vývozu. Slovinská diplomacie se ji však snaží urychlit, protože nemocnice mají velký nedostatek potřebného vybavení. (Tea Trubić Macan, EURACTIV.hr)

BĚLEHRAD

Brusel chce Srbsku pomoct, říká diplomat. Vedoucí unijní delegace v Srbsku Sem Fabrizi ve čtvrtek potvrdil, že EU se snaží najít způsoby, jak Srbsku v těžkém boji proti koronaviru pomoct. Vyvrátil tvrzení, že Unie zakázala vývoz zdravotnického vybavení do země. „Pomůcky se mohou prodávat mimo území EU, musí to však povolit země, která je vyrábí,“ vysvětlil.

Dělejme to jako Čína. Srbský ministr zahraničí Ivica Dačić ve čtvrtek prohlásil, že vláda se schází několikrát denně a přijímá taková opatření, aby zabránila úmrtím v souvislosti s koronavirem. „Během epidemie jsem byl v Číně, kde zavedená opatření přinesla výsledky, a země krizi překonala. Poskytla tak všem návod, jak s virem bojovat,“ řekl Dačić televizi Prva TV.

Více aktuálních informací o pandemii koronaviru v Evropě naleznete na EURACTIV.com.

///

K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.