The Capitals: Čína jako výzva nebo hrozba? EU se stále neshodne

The Capitals přináší jedinečný přehled událostí z evropských zemí.


Rozdíl v pohledu Američanů a Evropanů na to, zda brát Čínu jako bezpečnostní hrozbu nebo výzvu, se zmenšuje. Spojenci se totiž v rámci NATO snaží dohodnout na dlouhodobém strategickém dokumentu, který má právě Čínu poprvé zmiňovat. 

„Rostoucí vliv Číny mění svět a má přímé dopady na naši bezpečnost a demokracii,“ řekl v úterý agentuře ANA generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Před několika týdny, na ekonomickém fóru v Davosu, Stoltenberg varoval Západ, aby neobchodoval se svou bezpečností. Odkazoval tím na rizika blízkých ekonomických vztahů s Ruskem a Čínou. 

Většina členů Aliance, včetně Francie a Německa, má ale v souvislosti s Čínou menší obavy než v souvislosti s Ruskem. Spíše než o „hrozbě“ tak o Číně hovoří jako o bezpečnostní „výzvě“. 

„Pohled transatlantických partnerů na Čínu se dlouho lišil, teď se ale postupně sbližuje,“ řekl pro EURACTIV Bruno Lete, odborník na bezpečnost a obranu z German Marshall Fund. 

„Nicméně mezi členy EU přetrvává k Číně pragmatický postoj, a to zejména kvůli ekonomickým vazbám. Členské státy se na tom, že Čína představuje hrozbu neshodnou. V současné době se shodnou na popisu Číny jako strategické konkurence,“ dodal Lete. Více zde. 


BERLÍN

Berlín proměňuje znárodněný Gazprom k obrazu svému. Německá vláda posílí svůj vliv nad ruskou energetickou společností Gazprom. Německou větev firmy, kterou už země znárodnila, chce přejmenovat a udržet ji při životě díky investici ve výši 10 milionů eur. (Nikolaus J. Kurmayer | EURACTIV.de) 


PAŘÍŽ

Francouzský ministr volá po „pozitivním signálu“ pro Ukrajinu. Podle francouzského ministra pro evropské záležitosti Clémenta Beauneho je nutné, aby byla Evropa otevřená ukrajinské snaze o členství v bloku. Řekl to poté, co šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová navštívila Kyjev. 

„Musíme dát (Ukrajině) pozitivní signál, a to co nejdříve,“ řekl v úterý Beaune pro France Inter. Podle něj je to nutné, i přesto, že zahájení přístupového procesu nějaký čas trvá. (Davide Basso | EURACTIV.fr)


LISABON

Raději finanční pomoc Ukrajině, nežli debaty o jejím vstupu do EU. Podle portugalského premiéra Antónia Costy by se Evropská unie měla namísto diskusí o ukrajinském přistoupení do EU soustředit hlavně na to, aby poskytla Ukrajině okamžitou hmotnou a finanční podporu. 

„K tomu abychom poskytli jasnou a okamžitou podporu nepotřebujeme zahajovat přístupový proces, který trvá mnoho let. Francouzský prezident hovořil o dekádách, já bych o dekádách nehovořil, jedná se ale o velmi dlouhou dobu. Je zde velké riziko, že falešné naděje skončí jako hořké zklamání. Méně právních debat, více praktických řešení,“ řekl Costa v úterním rozhovoru pro Financial Times. (Sónia Ferreira | Lusa.pt)


BRATISLAVA

Facebook po tlaku kongresmanů z USA zablokoval stránku slovenského politika. Facebooková stránka politika Ľuboše Blahy z opozičního Smeru byla pozastavena. Facebook ji pozastavil kvůli „opakovanému porušování zásad týkajících se nenávistných projevů“. Stalo se tak poté, co na digitálního giganta zatlačila skupina amerických zákonodárců, aby začal řešit šíření nenávistných projevů na Slovensku. (Michal Hudec | EURACTIV.sk)


Další porci zpráv z celé Evropy naleznete na našem partnerském webu EURACTIV.com.


Chcete dostávat The Capitals pravidelně do e-mailové schránky? Přihlaste se k odběru.