The Capitals: Chorvatsko vyhlásilo stav přírodní katastrofy. Uhynulo 50 milionů včel

© Pixabay.com

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 


BALKÁN

ZÁHŘEB

Otrávené včely. V Mezimuřské župě na severu Chorvatska bylo nalezeno více než 50 milionů otrávených včel. Župan Matija Posavec kvůli tomu v pondělí (15. června) v části regionu vyhlásil stav přírodní katastrofy. Veterináři a soudní znalci nyní vyšetřují, co úmrtí včel způsobilo. Spekuluje se o tom, že za úhynem včel stojí pesticidy. (Karla Junicic, EURACTIV.hr)

BUKUREŠŤ

Maďarsko nepouští Rumuny přes hranice. Rumunský premiér Ludovic Orban si chce Evropské komisi stěžovat na chování Maďarska. Sousední země totiž nepouští přes své hranice rumunské občany, kteří přes maďarské území cestují do západní Evropy za prací. Informoval o tom web maszol.ro.

Rumunský premiér podle svých slov obdržel mnoho stížností, že Maďarsko Rumuny přes své hranice nepustí, pokud s sebou nemají originál pracovní smlouvy. To podle něj diskriminuje rumunské občany a dotýká se to svobody pohybu. (Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)

SOFIE

Pomalé zotavení. Podle bulharského ministra dopravy Rosena Željazkova se bude tamní dopravní sektor z krize pravděpodobně vzpamatovávat dlouho. Željazkov uvedl, že vláda poptávku spotřebitelů nenahradí. Mohla by ale podnikům pomoci tím, že vytvoří takové podmínky, které poptávku oživí.

Během nouzového stavu, který trval od 13. března do 13. května, ztratilo práci 84 500 Bulharů, zatímco 65 500 nezaměstnaných v této době pracovat začalo. (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

LUBLAŇ

Priority slovinského předsednictví EU. Premiér Janez Janša odhalil některé z priorit pro předsednictví Rady EU, kterého se Slovinsko ujme v druhé polovině příštího roku. Při té příležitosti upozornil, že se kvůli koronavirové krizi změnily.

Janša uvedl, že Slovinsko bude chtít Unii především stabilizovat a sjednotit, aby byla na příchozí výzvy co nejpřipravenější. (Zoran Radosavljević | EURACTIV.com)

BĚLEHRAD

Nezávislost Kosova není na pořadu dne. Srbský prezident Aleksandar Vučić ujistil, že uznání nezávislosti Kosova rozhodně nebude tématem srbsko-kosovského setkání ve Washingtonu, které se uskuteční dne 27. června. (EURACTIV.rs  betabriefing.com)

PRIŠTINA

Není čas ztrácet čas. Kosovský prezident Hashim Thaci v úterý prohlásil, že Kosovo nemůže ztrácet čas a musí se co nejdříve stát členem OSN, EU a NATO. Velké naděje Thaci vkládá právě do blížícího se setkání ve Washingtonu. (EURACTIV.rs  betabriefing.com)


ZÁPAD

BERLÍN

Trasovací aplikace spuštěna. Po třech měsících vývoje představila včera (17. června) německá vláda svou aplikaci na trasování koronaviru. Tzv. „Corona-Warn-App“ je nyní volně ke stažení pro uživatele Apple i Android. Aplikaci ocenili nejen ostatní politici ale také aktivisté z oblasti ochrany soukromí. Ti vyzdvihli její decentralizovaný přístup a otevřený zdrojový kód, který byl zveřejněn online již několik týdnů před vydáním aplikace. (Sarah Lawton | EURACTIV.de)

VÍDEŇ

Vláda startuje fiskální program. Rakouská vláda představila nový balíček fiskálních opatření cílených na podporu ekonomiky. Podle ministra financí Gernota Blümela (ÖVP) vláda počítá s tím, že vynaloží 50 miliard eur na „záchranu, odlehčení a investice“. To znamená, že Rakousko posune limit státního dluhu na 90 procent HDP.

Nová opatření zahrnují například jednorázové platby nezaměstnaným a rodinám, systém degresivního odpisování daní nebo prodloužení záchranných dotací pro fixní náklady firem. Vicekancléř Werner Kogler (Zelení) zároveň zdůraznil, že balíček obsahuje také dvě „miliardy na klima“. Ty by měly být věnovány například na výstavbu klimaticky šetrných budov, podporu výroby obnovitelné energie nebo výzkum zelených technologií. (Philipp Grüll | EURACTIV.de)

PAŘÍŽ

Změny ve zdravotnickém průmyslu. Francouzský prezident Emmanuel Macron v úterý (16. června) navštívil společnost Sanofi, která chce v zemi vybudovat hned dvě nové laboratoře pro výzkum a výrobu léčiv a vakcín. Při té příležitosti přislíbil investici ve výši 200 milionů eur do zdravotnického průmyslu. (EURACTIV.FR)


SEVER

HELSINKY

Digitální Finsko. Finsko již po druhé obsadilo přední příčku Indexu digitální ekonomiky a společnosti (tzv. DESI index), který každoročně zveřejňuje Evropská komise. Finsko je podle indexu jednou z mála připravených zemí pro zavedení 5G sítí. Zlepšuje se také v oblasti digitalizace zdravotnictví. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)


JIH

MADRID

Balíček obnovy pro regiony. Španělská koaliční vláda v úterý (16. června) schválila záchranný balíček v hodnotě 16 miliard eur, jehož cílem je pomoci španělským provinciím a autonomním oblastem vyrovnat se s dopady ekonomické krize po koronaviru. Schválená finanční podpora, která bude putovat přímo jednotlivým oblastem, by tak měla zmírnit ekonomické dopady zejména v oblastech turismu a služeb. (Fernando Heller | EuroEFE.EURACTIV.es)

ŘÍM

Závěrečné zkoušky. Dnes (17. června) startují na italských středních školách závěrečné zkoušky, kterých se zúčastní okolo 500 tisíc studentů. Letos bude zkoušení spočívat pouze ve víceoborové ústní zkoušce. Naopak písemné testy byly pro tento rok zrušeny. Na výslednou známku tak budou mít větší vliv výsledky dosavadního studia každého studenta. (Alessandro Follis | EURACTIV.it)


VISEGRÁD

BRATISLAVA

Žádné evropské daně. Republiková unie zaměstnavatelů (RÚZ), která sdružuje zástupce slovenského podnikatelského sektoru, naléhá na ministerstvo financí, aby odmítlo plány nových „evropských daní“. Těmi RÚZ myslí možné nové evropské vlastní zdroje, které Komise zvažuje jako jednu z možností financování plánu obnovy. Komise uvažuje například o digitální dani, dani pro jednotný trh, uhlíkové dani, výnosech z obchodování s emisemi nebo dani z plastu. Podle RÚZ by měl evropský plán být financován raději škrty výdajů a úsporami. (Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)

PRAHA

Dopis z Agrofertu. Holding Agrofert v otevřeném dopisu předsedovi Evropského parlamentu (EP) Davidu Sassolimu odmítl vyjádření parlamentního výboru pro rozpočtovou kontrolu, podle něhož český premiér Andrej Babiš (ANO) holding kontroluje a je kvůli tomu ve střetu zájmů. Podle Agrofertu je to nepodložené tvrzení a případné omezení dotací, k němuž výbor vyzval, by nespravedlivě znevýhodnilo holding vůči jeho konkurentům. (ČTK)

BUDAPEŠŤ

Parlament chce konec nouzového stavu. Maďarský parlament včera schválil legislativu, kterou maďarskou vládu vyzývá k ukončení nouzového stav, který dává vládě premiéra Viktora Orbána široké pravomoci.

Kromě toho poslanci odhlasovali ještě jeden zákon týkající se ukončení nouzového stavu, který řeší tzv. „přechodná opatření“. Index.hu informoval, že zákon mimo jiné zavádí pro zdravotní krize režim „semi-nouzového stavu“.

Rekordní pokuta za špatnou ochranu dat. Maďarský úřad pro ochranu dat vystavil společnosti DIGI poskytující telekomunikační služby pokutu ve výši téměř 288 tisíc eur. Dvě databáze společnosti obsahující velké množství dat zákazníků se totiž kvůli nedostatečným ochranným opatřením ze strany DIGI staly přístupnými. Informoval o tom web hwsw.hu.


K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.