The Capitals: Chcete čerpat státní podporu? Vraťte se domů, vzkazuje Francie svým automobilkám

© Shutterstock

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 

///

ZÁPAD

PAŘÍŽ

Francie láká výrobce automobilů zpět domů. Pokud chtějí francouzští výrobci automobilů získat podporu ze státního rozpočtu, musí zvážit přemístění svých aktivit zpátky do Francie. V pondělí na to upozornil ministr hospodářství Bruno Le Maire.

„Jsme připraveni vám pomoci, jsme připraveni zaměřit se na vaši konkurenceschopnost, na oplátku chceme vědět, jaké přemístění zvažujete,“ uvedl francouzský ministr. „Takto vybudujeme silnější automobilový průmysl,“ zdůraznil a dodal, že na konci týdne se znovu setká se zástupci sektoru. (EURACTIV.FR)

BERLÍN

Dodržujte opatření, vyzývá Merkelová. Kancléřka Angela Merkelová po víkendových protestech proti koronavirovým opatřením upozornila, že lidé musí ochranná pravidla i nadále dodržovat. „I přes postupné uvolňování musíme mít jistotu, že se všichni budou držet základních nařízení. Dodržujte rozestupy, noste pokrývky úst a nosu a buďte k sobě navzájem ohleduplní,“ řekla.

V průběhu víkendu se mezitím objevily zprávy o rozšíření nákazy v masném závodě společnosti Westfleisch na severozápadě země. Továrna musí zůstat zavřená do 18. května, s lokalitou má spojitost více než 200 nakažených. (Sarah Lawton | EURACTIV.de)

VÍDEŇ

Po nelegálním večírku opět do politiky. Politik rakouských Svobodných Gerhard Hitschmann odstoupil ze všech funkcí poté, co se 21. března zúčastnil večírku, který porušoval karanténní opatření a který rozpustila policie. Nyní to vypadá, že svoje rozhodnutí přehodnotil. Pro deník Der Standard uvedl, že povede kandidátku své strany v komunálních volbách 28. června. (Philipp Grüll | EURACTIV.de)

BRUSEL

Léto na belgickém pobřeží? Starostové samospráv na belgickém pobřeží otevřou místní pláže na základě pokynů, které jim poskytla Národní bezpečnostní rada. Návrat turistů bude rozdělen do několika etap. Zatím však není jasné, kdy přesně k tomu dojde. (Alexandra Brzozowski | EURACTIV.com)

SEVER

HELSINKY

Jak financovat sociální dávky po koronavirové krizi? Nejčastější odpovědí Finů je podle nového průzkumu řešení v podobě zvýšení daní (24 %). 18 % Finů je pro omezení sociálních a veřejných služeb a 6 % pro zvýšení věku odchodu do důchodu. Většina (26 %) však nedokázala odpovědět. Výzkum zadaly noviny Rural Future, které mají blízko ke straně Finský střed. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

OSTROVY

LONDÝN

Už je jasno. Britská vláda v pondělí 11. května zveřejnila podrobný 60stránkový plán uvolňování restriktivních opatření. Lidé by měli nadále pracovat z domu, ale řada sektorů, jako je výroba či stavebnictví, se v tomto týdnu může vrátit zpátky do provozu. Od středy budou moci lidé cestovat po zemi a mohou si jít zacvičit ven. Restaurace a bary zůstanou zavřené až do 1. června. (Benjamin Fox | EURACTIV.com)

JIH

ŘÍM

Vládní spory kvůli migrantům. Spor vládních koaličních partnerů ohledně nelegálních migrantů blokuje přijetí dalšího balíčku protikrizových opatření. Zatímco ministři strany Italia Viva požadují, aby nelegální migranti mohli nahradit chybějící sezónní pracovníky v zemědělství, Hnutí pěti hvězd tento návrh odmítá. (Gerardo Fortuna, EURACTIV.com)

MADRID

Fáze 1 a fáze 0. Několik španělských provincií vstoupilo do první fáze rozvolňování karanténních opatření, a otevírá tak s omezenou kapacitou své restaurace, bary či kostely. Madrid a Barcelona nadále zůstávají v nulté přípravné fázi, žádají však vládu o změnu. Pokud jim bude vyhověno, metropole začnou obnovovat svůj ruch již od 18. května. Granada, Malaga a Valencie zatím zůstávají pevně uzavřené. (EUROEFE)

LISABON

Obědy potřebným. Lisabonská radnice v časech pandemie každý den zprostředkuje přibližně 15 000 jídel pro „ty, co je potřebují nejvíce“. Využívá k tomu mimo jiné uzavřené školní jídelny. Podle rady města stojí produkce a distribuce s tím spojená 1,5 milionu euro. (Vera Amaro, Lusa.pt)

ATHÉNY

Pět zemí spojuje síly proti turecké ofenzívě. Řecko, Francie, Kypr, Egypt a Spojené arabské emiráty podepsaly v pondělí 11. května společné prohlášení, ve kterém kritizují nelegální kroky Turecka v námořních zónách východního Středomoří. Ministři zahraničí odsoudili Turecko za narušování řeckého vzdušného prostoru a provádění vrtů v kyperských vodách. (Sarantis Michalopoulos, EURACTIV.com)

VISEGRÁD

VARŠAVA

Další změna prezidentských voleb? Vládnoucí strana Právo a spravedlnost dnes předloží nový návrh týkající se prezidentských voleb, podle kterého by Poláci měli volit osobně. Korespondenční podoba volby ale zůstává nadále ve hře, voliči ji budou moci využít, pokud budou sami chtít. Vládní politici řešení nazývají „kompromisem“ a správným řešením, zatímco ministr zdravotnictví Łukasz Szumowski si stojí za svým, že volby by měly zůstat kvůli pandemii korespondenční. O návrhu by se mělo hlasovat již dnes večer. (Łukasz Gadzała | EURACTIV.pl)

BRATISLAVA

Otevřít, či neotevřít? Lékárny, drogérie a obchody s potravinami zůstávaly po dobu přísných karanténních opatření otevřené. Výjimkou byla neděle, kdy probíhala dezinfekce prostorů. Vládní koalice se nyní nemůže dohodnout na tom, zda by se měl nedělní provoz obchodů opět vrátit do normálu, či zda by měly zůstat zavřené i poté, co budou karanténní opatření zrušena. (Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)

BUDAPEŠŤ

Covid-19 se do Maďarska dostal převážně z Evropy. Koronavirus se do Maďarska dostal z evropských, tchajwanských i amerických ohnisek infekce. Vyplývá to ze studie univerzity v Pécsi založené na výzkumu reprezentativního vzorku z prvního měsíce koronavirové nákazy v Maďarsku.

Data ukazují, že koronavirus do Maďarska v mnoha případech přivezli občané pracující v zahraničí, kteří se vzhledem ke karanténním opatřením vraceli z Itálie nebo Rakouska domů, informoval maďarský zpravodajský portál Index. „Uzavření“ střední a východní Evropy se podle stude ukázalo jako efektivní prevence, díky které se region úspěšně vyhnul italskému či španělskému scénáři. (Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)

PRAHA

Konec povinných roušek. Češi nebudou muset od příštího pondělí (25. května) nosit roušky ve venkovních prostorách, rozhodla o tom vláda. Roušky zůstanou nadále povinné v obchodech, v institucích a dalších uzavřených místech včetně prostředků hromadné dopravy. ČR zavedla povinné nošení roušek již 19. března, a byla tak mezi prvními evropskými zeměmi, které toto opatření zavedly. (Aneta Zachová | EURACTIV.cz)

BALKÁN

SOFIE

Premiér se díky krizi těší podpoře. Koronavirová krize vedla k nárůstu důvěry Bulharů v premiéra Bojka Borisova, zatímco podpora prezidenta Rumena Radeva se snižuje. Prezident je totiž jedním z hlavních kritiků vládních koronavirových opatření. Vyplývá to ze sociologické studie výzkumné agentury Alpha Research. (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

LUBLAŇ

Mezinárodní lety povoleny. Teoreticky. Slovinská vláda neprodloužila zákaz mezinárodních letů, který v zemi platil od 17. března. Od dneška mohou cestující létat jak do dalších států Evropy, tak i mimo ni. Letadla se ale na slovinskou oblohu jen tak nevrátí, většina aerolinií se rozhodla pozastavit své lety až do konce května. (Zoran Radosavljević | EURACTIV.com)

ZÁHŘEB

Cestovní ruch trpí. Obrat z cestovního ruchu letos dosáhne zhruba 30 % loňských hodnot. Ministr cestovního ruchu Gari Cappeli (HDZ) sice pochválil, že některá pohostinství se mohla opět vrátit do provozu, pro záchranu sektoru je ale podle něj potřeba udělat více. Dalším krokem by mělo být otevření hranic. (Tea Trubić Macan, EURACTIV.hr)

BĚLEHRAD

Obranná spolupráce s Německem. Srbský ministr obrany Aleksandar Vulin se v Bělehradu setkal s německým velvyslancem Thomasem Schiebem. Diskutovali spolu o bilaterální spolupráci při mírových misích a mezinárodních operacích vedených Evropskou unií. (EURACTIV.rs  betabriefing.com)

PRIŠTINA / KOSOVO

Premiér v izolaci. Kosovský premiér Albin Kurti je od 11. května v domácí izolaci. Setkal se totiž s úředníkem ministerstva evropské integrace, který je podezřelý z nákazy koronavirem. (EURACTIV.rs  betabriefing.com)

///

Více aktuálních informací o pandemii koronaviru v Evropě naleznete na EURACTIV.com.

///

K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.