The Capitals: Český prezident není schopen vykonávat funkci, tvrdí senátní výbor

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 


HLAVNÍ ZPRÁVA

Český prezident „není ve formě“. Podle senátního výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost není prezident Miloš Zeman schopen vykonávat úřad prezidenta republiky. Toto usnesení vzniklo na základě detailní analýzy jeho „prohřešků“, která zmiňuje například i jeho roli v kauze Vrbětice. O návrhu zbavit Zemana funkce prezidenta bude Senát rozhodovat příští týden, tento verdikt by však musela potvrdit také Poslanecká sněmovna. (Ondřej Plevák | EURACTIV.cz)


NOVINKY Z BRUSELU

Europoslancům se do Štrasburku nechce. Stovky unijních zákonodárců a dalších pracovníků se už příští týden po dlouhé době vrátí na plenární zasedání do francouzského Štrasburku. Toto sídlo nebylo v provozu od začátku koronavirové pandemie. Mnoho poslanců si myslí, že je stále příliš brzy na návrat. (EURACTIV.com, Reuters)


ZÁPAD

PAŘÍŽ

Přijetí kontroverzní důchodové reformy se zatím nekoná. Prezident Emmanuel Macron ve čtvrtek (3. června) informoval, že chystanou důchodovou reformu, naposledy projednávanou před pandemií, nelze v nynější podobě přijmout. Debata o této politice je ve Francii velmi citlivým tématem a vyvolala četné protesty.

„Jde o otázku, jež si musíme položit kolektivně. Nemyslím si, že reforma, která byla původně plánována, může být přijata ve stávajícím znění,“ uvedl. (Clara Bauer-Babef | EURACTIV.fr)

VÍDEŇ

Rakouský ústavní soudce rezignoval kvůli chatovací aféře. Ústavní soudce Wolfgang Brandstätter rezignoval kvůli výměně zpráv s bývalým ředitelem odboru ministerstva spravedlnosti Christianem Pilnackem na platformě WhatsApp. „Svou rezignací mohu ústavnímu soudu posloužit nejlépe,“ uvedl. Obsah textových zpráv veřejnost šokoval. Odhaluje údajné korupční chování i pohrdání principy právního státu. (Oliver Noyan | EURACTIV.de)

LONDÝN

Rebelové v řadách konzervativců. Skupina britských konzervativních poslanců nesouhlasí s vládní politikou škrtů v humanitární pomoci a chce hlasovat v rozporu s požadavky ministrů. Mezi rebely je i bývala premiérka Theresa Mayová. Skupina poslanců má již 30 členů a měla by se dále rozrůstat. (Benjamin Fox | EURACTIV.com)

DUBLIN / BELFAST

Schůzka irských unionistů s předsedou vlády. Nově zvolený předseda Demokratické unionistické strany (DUP) Edwin Poots se setkal s irským premiérem Michealem Martinem, aby spolu diskutovali o plnění severoirského protokolu. Jednalo se o jejich první schůzku od doby, kdy z čela strany DUP odstoupila dřívější předsedkyně Arlene Fosterová. (Paula Kenny | EURACTIV.com)


SEVER

HELSINKY

Práce na home office se Finové jen tak nevzdají. V porovnání se zaměstnanci v ostatních členských státech EU se práci z domova Finové přizpůsobili nejrychleji. Dle informací místního veřejnoprávního média YLE se v současnosti velké podpoře těší nový hybridní model.

Home office ale nadále zůstává populární. Nový průzkum Evropské nadace pro zlepšení životních a pracovních podmínek (Eurofound) zjistil, že trvale pracovat z domova by chtělo přibližně 20 % finských zaměstnanců. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

TALLINN / HELSINKY

Estonsko zakázalo kožešinové farmy. Estonský parlament schválil ukončení činnosti kožešinových farem poměrem hlasů 56 ku 9. Nové znění zákona o ochraně zvířat a zákona o ochraně přírody znemožní chov zvířat, jehož jediným účelem je výroba kožešin. Estonsko se tak stalo první pobaltskou zemí, která k tomuto kroku sáhla. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)


VISEGRÁD

VARŠAVA

Handicapované děti se nesměly zúčastnit výročních oslav. Polský ministr školství Przemysław Czarnek ve středu navštívil školu v Łukówě, která ten den slavila 60 let od založení. Vzápětí se stal terčem kritiky. Podle opoziční rozhlasové stanice TOK FM ředitelka školy vyzvala rodiče nejmladších dětí, postižených dětí a dětí s nejhoršími známkami, aby si své potomky vyzvedli ještě před začátkem oslav. „Pokud děti nemohou chodit, nic nechápou nebo neslyší, je jasné, že nemá smysl, aby se tito studenti (oslav) zúčastnili,“ prohlásila ředitelka. (Aleksandra Krzysztoszek | EURACTIV.pl)

BUDAPEŠŤ

Maďarsko ustoupilo a mění původní návrh covidových pasů. Digitální verze maďarského covidového pasu bude obsahovat i informace o tom, jakou vakcínu člověk obdržel, včetně termínu očkování. Vláda to novinářům potvrdila s tím, že Maďarsko chce vyhovět požadavkům EU. Změnila tak původní návrh z února 2021, který s uvedením typu vakcíny nepočítal. (Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com, Telex)

BRATISLAVA

Slováci vnímají Rusko pozitivně. Think tank Globsec zveřejnil nový průzkum, podle kterého vnímá ruského prezidenta Vladimira Putina pozitivně až 55 % Slováků. Pro 47 % respondentů je Rusko jedním z hlavních partnerů Slovenska. (Irena Jenčová | EURACTIV.sk)


JIH

ŘÍM

Italské odboráře pobouřila kritika od Evropské komise. Itálie loni zakázala zaměstnavatelům propouštět pracovníky, aby tím uchovala pracovní místa v časech pandemie covid-19. Evropská komise ale ve svém středečním dokumentu označila opatření za neefektivní s tím, že by se mohlo stát ve výsledku kontraproduktivní a jen oddálit potřebné změny na pracovním trhu. Hodnocení Evropské komise narazilo na tvrdou kritiku italských odborářů. Tajemník levicové odborové skupiny CGIL Maurizio Landini prohlásil, že Evropská komise lže. (Daniele Lettig | EURACTIV.it)

MADRID

Španělský noční život se vrátí spolu s letní sezónou. Španělsko v létě plánuje znovu otevřít noční kluby a bary v regionech s nižším výskytem nákazy koronaviru. Zdejší podniky byly nuceny přerušit svůj provoz v srpnu minulého roku. Ministerstvo zdravotnictví navrhlo 17 regionálním vládám, aby barům a klubům povolily zůstat otevřené do 3:00 a restauracím do 1:00. (EUROEFE)


BALKÁN

SOFIE

Ministerstvo odhalilo obchodování s lidskými orgány. Ve čtvrtek (3. června) informovalo ministerstvo zdravotnictví o odhalení šokující praxe transplantací lidských orgánů ve státní nemocnici za bývalé bulharské vlády. Ministr zdravotnictví Stoycho Katsarov uvedl, že za poslední dva roky podstoupili žijící dárci ve státní nemocnici celkem 14 transplantací ledvin.

Podle dokumentů jsou všichni dárci ledvin chudí „synovci“ z Ukrajiny a Moldavska a příjemci bohatí „strýcové“ z Izraele, Japonska, Ománu a podobně. (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

BUKUREŠŤ

Rumunsko by mělo přidat v boji proti převaděčům. Rumunsko by mělo nastavit efektivnější tresty za pašeráctví lidí. Myslí si to Rada Evropy, která vyzvala Rumunsko k nápravě. Podle organizace by měla vláda přijít se systémem, který bude potenciální kriminálníky od pašování lidí odrazovat, zároveň by měla zavést odškodnění pro jejich oběti. (Bogdan Neagu | EURACTIV.ro)

ZÁHŘEB

Roztržka mezi prezidentem a premiérem. Chorvatský premiér Andrej Plenković šíří „právo lži“ a prohlašuje sebe sama za „válečného vůdce“. Právě taková slova ve čtvrtek zazněla od prezidenta Zorana Milanoviće. Ten sám nyní čelí ostré kritice za to, že omilostnil válečného zločince Branimira Glavaše, který byl odsouzen za zločiny spáchané proti Srbům v Osijku během chorvatské války za nezávislost. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)


K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.