The Capitals: Česko zve Rusko do tendru na Dukovany navzdory varování bezpečnostních služeb

© EPA/MAXIM SHIPENKOV

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 


HLAVNÍ ZPRÁVA

Česko zve Rusko do tendru na Dukovan navzdory varování bezpečnostních služeb. Vláda na návrh ministra průmyslu, obchodu a dopravy Karla Havlíčka navrhla odvolání vládního zmocněnce pro jadernou energetiku Jaroslava Míla. Mílovo odvolání vzbudilo další vlnu pochybností ohledně plánovaného tendru na stavbu nového bloku jaderné elektrárny v Dukovanech. Míl nesouhlasil se zasláním dokumentace k tendru ruské společnosti Rosatom, zejména s ohledem na varování zpravodajských služeb, které zapojení Ruska a Číny do stavby kritické infrastruktury označily za rizikové. Podle Havlíčka je ale Rusko klíčovým energetickým partnerem České republiky. Uvedl to v rozhovoru pro Českou televizi. (Aneta Zachová, EURACTIV.cz)


NOVINKY Z BRUSELU

Evropská komise chtěla vyšachovat Británii z výzkumných projektů, státy se vzbouřily. Evropská komise chtěla ze svých výzkumných projektů zaměřených na kvantové a vesmírné technologie vyřadit země, které nejsou členem EU. Podle zjištění serveru EURACTIV se ale proti takovému kroku ohradila skupina členských států v čele s Německem. Vyřazení třetích zemí by totiž mohlo dopadnout na Velkou Británii nebo na společnosti, které sídlí v Evropě a mají zahraniční vlastníky. (Samuel Stolton, EURACTIV.com)


ZÁPAD

BERLÍN

AstraZeneca jen pro starší 60 let. Německo bude očkovat vakcínou společnosti AstraZeneca pouze občany starší 60 let. Důvodem jsou obavy spojené s výskytem krevních sraženin u několika mladších žen, které se nechaly vakcínou očkovat. (EURACTIV.com, AFP)

BRUSEL

Další fáze očkování. Belgie v dubnu začne očkovat vakcínami proti covid-19 občany mladší 65 let. Vakcínu dostanou nejprve lidé z rizikových kategorií, kteří se potýkají napříkald s chronickými nemocemi. (Alexandra Brzozowski, EURACTIV.com)

PAŘÍŽ

Zemědělství v metropoli. Pařížská aglomerace Grand Paris a zemědělská komora regionu Île de France podepsaly v úterý (30. března) rámcovou úmluvu o sdílené strategii v zemědělství. Signatáři se v úmluvě zavázali ke stálým konzultacím, které mají vést k udržitelnému metropolitnímu zemědělství. Zemědělská půda v současnosti pokrývá pouze 2 % metropolitního území. (Magdalena Pistorius | EURACTIV.fr)

LONDÝN

„Jen“ 205 milionů liber pro Sýrii. Velká Británie se rozhodla seškrtat humanitární pomoc určenou pro Sýrii a okolní regiony na 205 milionů liber. Výši pomoci avizoval ministr zahraničí Dominic Raab při příležitosti dárcovské konference, kterou uspořádala EU a OSN.

Loni byla Británie jedním z hlavní donorů a na rozvoj regionu poslala 400 milionů liber, přestože avizovala, že daruje 300 milionů. (Benjamin Fox, EURACTIV.com)


SEVER

HELSINKY / STOCKHOLM

Švédsko-finské vlakové spojení nabývá reálných obrysů. Švédsku a Finsku chybí přeshraniční železniční spojení, oba státy se však konečně rozhoupaly ke změně. Podle informací finského média Yle se švédské pohraniční město Haparanda, jehož vlaková stanice byla po 30 let využívána pouze pro nákladní vlaky, 1. dubna znovu otevře i pro osobní vlaky. Na finské straně se vláda rozhodla elektrifikovat 20 kilometrový úsek od Laurily až po území sousedního Švédska. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)


VISEGRÁD

VARŠAVA

Istanbulská úmluva opět na scéně. Na stolech parlamentních výborů pro spravedlnost a lidská práva a pro zahraniční věci přistál nový návrh z pera organizátorů Křesťansko-sociálního kongresu a konzervativního institutu Ordo Iuris. Návrh vyzývá k vypovězení Istanbulské úmluvy o ochraně žen a k zahájení prací na „mezinárodní úmluvě pro práva rodiny“. (Monika Mojak | EURACTIV.pl)

BRATISLAVA

Premiér Matovič odstoupil, omluvil se za chyby v pandemii. Slovenský premiér Igor Matovič (OĽaNO) v úterý po několikatýdenních sporech s koaličními partnery, jejichž spouštěčem byl kontroverzní nákup ruské vakcíny Sputnik V, rezignoval. (Marián Koreň | EURACTIV.sk)

BUDAPEŠŤ

Maďarská vláda nahlodává svobodu projevu. Rada Evropy zveřejnila kritické memorandum směřované k maďarské vládě premiéra Viktora Orbána. Memorandum uvádí, že vláda svými zásahy na mediálním trhu nahlodává pluralitu a svobodu projevu v zemi. Za vznikem dokumentu stojí komisařka Rady Evropy pro lidská práva Dunja Mijatovićová. (Vlagyiszlav Makszimov, EURACTIV.com)


JIH

ŘÍM

Salvini sní o spojení dvou pravicových europarlamentních frakcí. Maďarský premiér Viktor Orbán, polský premiér Mateusz Morawiecki a šéf italské Ligy Matteo Salvini se ve čtvrtek setkají v Budapešti. Salvini avizoval, že smyslem jednání není vytvořit novou europarlamentní frakci a že Liga nemá v plánu žádat o členství v Evropské lidové straně (EPP), o čemž se v posledních dnech v Itálii spekulovalo. Salvini prozradil, že jeho snem je sjednocení dvou pravicových frakcí – Identity a demokracie (ID) a Evropských konzervativců a reformistů (ECR). (Daniele Lettig | EURACTIV.it)

MADRID

Než rozvolníme, přitvrdíme. Předtím než Španělsko rozvolní covidová opatření, přistoupilo k jejich zpřísnění. Ve Španělsku tak ode dneška platí série nových, přísnějších opatření, která mají zabránit šíření covidu-19. (Fernando. Heller | EuroEFE.EURACTIV.es)


BALKÁN

SOFIE

Bulharsko ruší omezení. Bulharská vláda na vrcholu třetí vlny koronavirové pandemie oznámila uvolnění restriktivních opatření. Restaurace budou moci od 1. dubna otevřít své zahrádky. V provozu budou také tělocvičny, kina, divadla, galerie a muzea, ovšem s omezenou kapacitou.

Parlamentní volby v Bulharsku se budou konat v neděli 4. dubna a strana GERB předsedy vlády Bojka Borisova vede ve volebních průzkumech s náskokem 3 až 5 % nad sociálními demokraty. (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

ZÁHŘEB

Dodavatel pozastavil dodávky léků do chorvatských nemocnic. Společnost Medika od úterý pozastavila dodávky léků a zdravotnického materiálu do chorvatských nemocnic kvůli dluhu ve výši 280 milionů eur. Oznámil to předseda správní rady společnosti Medika Jasminko Herceg. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

LUBLAŇ

Změna na postu předsedy sněmovny se nekoná. Poslanci koaličních stran (SDS, NSi a SMC) neuspěli ve své snaze vypudit z křesla předsedy sněmovny Igora Zorčiče. Jejich návrh na Zorčičovo odvolání získal 45 hlasů, potřebovali však o jeden hlas více. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

BUKUREŠŤ

Rekord na jednotkách intenzivní péče. Počet covidových pacientů na jednotkách intenzivní péče v Rumunsku přesáhl 1 400 pacientů a je tedy nejvyšší od začátku pandemie. Mezitím se však rumunské ulice plní lidmi, kteří demonstrují proti koronavirovým restrikcím. V pondělí večer se protesty konaly v několika rumunských městech, lidé požadovali zrušení některých vládních opatření proti šíření covid-19. (Bogdan Neagu, EURACTIV.ro)


K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.