The Capitals: Česko zažívá „agro-střet“ kvůli ekologickému zemědělství

The Capitals přináší jedinečný přehled událostí z evropských zemí.


PRAHA

Česko zažívá „agro-střet“ kvůli ekologickému zemědělství. Velké české zemědělské podniky se staví proti plánu EU rozšířit ekologické zemědělství na 25 % půdy a varují před možným nárůstem cen potravin v již tak složité situaci způsobené válkou na Ukrajině.

EU má v rámci své stěžejní strategie Farm to Fork (Z farmy na vidličku) ambiciózní plány zajistit, aby do roku 2030 bylo nejméně 25 % veškeré zemědělské půdy ekologické.

Zatímco v současné době je v Česku ekologicky obhospodařováno více než 15 % zemědělské půdy, velcí čeští zemědělci nejsou spokojeni.

„Nesouhlasíme se stanovením povinného procenta ekologicky obhospodařované půdy v členských státech,“ uvedl pro EURACTIV.cz prezident Agrární komory ČR Jan Doležal.

Podle komory by EU měla místo toho vytvořit pozitivní pobídky pro zemědělce a zajistit odbyt, protože jen tak je možné vyrábět biopotraviny za spotřebitelsky dostupné ceny.

S tím nesouhlasí malí čeští zemědělci, kteří považují plány EU za příležitost.

„Dosažení 25 % ploch v ekologickém zemědělství v souladu s akčním plánem EU je naprosto reálné,“ potvrzuje místopředseda Asociace soukromého zemědělství Jan Štefl.

Válka na Ukrajině a její dopady podle Štefla ekologické ambice neohrozí, právě naopak. Rostoucí ceny pesticidů a hnojiv, které se vyrábí zejména z ruského zemního plynu, mohou zemědělce tlačit k tomu, aby hledali jiné alternativy. (Aneta Zachová | EURACTIV.cz)

Ekologické farmy mají zabírat čtvrtinu půdy. Potraviny zdraží, varují velcí zemědělci

Žádné syntetické pesticidy, průmyslová hnojiva a více prostoru pro přírodu a hospodářská zvířata. Na ekologické zemědělství v Česku připadá asi 15 procent půdy. V budoucnu by to mělo být daleko více.


PAŘÍŽ

Bývalý premiér odsouzen k vězení. Odvolací soud potvrdil rozsudek nad bývalým premiérem Françoisem Fillonem a jeho manželkou za její fiktivní zaměstnání v době, kdy byl poslancem. Oba odsoudil ke čtyřem letům vězení. Skandál známý jako „PenelopeGate“ vypukl v roce 2017, kdy Fillon neúspěšně kandidoval v prezidentských volbách. (Davide Basso | EURACTIV.fr)


VÍDEŇ

Ministryně napojené na Kurze končí. Ministryně zemědělství Elisabeth Köstingerová a ministryně hospodářství Margarete Schramböcková, obě blízké spojenkyně zdiskreditovaného bývalého kancléře Sebastiana Kurze, odstoupily. Pro konzervativního nástupce v čele vlády Karla Nehammera (ÖVP) znamená už druhá vlna rezignací ostrou kritiku z opozičních stran, které volají po stabilní vládě v době krize. (Nikolaus J. Kurmayer | EURACTIV.de)


VARŠAVA

Rusové chtějí nový ceremoniál, tentokrát bez barvy. Ruské ministerstvo zahraničí obvinilo polské úřady, že nepodnikly dostatečné kroky, aby zabránily polití ruského velvyslance Sergeje Andrejeva červenou barvou na oslavách Dne vítězství ve Varšavě. Ministerstvo vyzvalo zemi, aby uspořádala novou ceremonii, během níž bude zajištěna absolutní bezpečnost, informovala ruská agentura TASS. (Aleksandra Krzysztoszek | EURACTIV.pl)


VILNIUS

Prezidentova ostrá slova na ruskou adresu. Podle litevského prezidenta Gitanase Nausedy se Rusko stalo agresorem, který je v některých případech „ještě krutější a brutálnější než nacisté“. Ostrá slova pronesl v pondělí, kdy si Moskva připomněla vítězství nad nacistickým Německem. (Giedre Peseckyte | EURACTIV.com)


Další porci zpráv z celé Evropy naleznete na našem partnerském webu EURACTIV.com.


Chcete dostávat The Capitals pravidelně do e-mailové schránky? Přihlaste se k odběru.