The Capitals: Česko zažaluje Polsko kvůli nelegální těžbě v dole Turów

© Shutterstock/Steve Morfi

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 


HLAVNÍ ZPRÁVA

PRAHA

Česko zažaluje Polsko kvůli nelegální těžbě v dole Turów. Česká vláda v pondělí rozhodla, že zažaluje Polsko u Soudního dvora EU kvůli nelegálnímu prodloužení těžby v hnědouhelném dole Turów. Jedná se o první případ v historii EU, kdy jeden stát žaluje druhý kvůli poškozování životního prostředí. Více v článku na EURACTIV.cz.


NOVINKY Z BRUSELU

Plynové potrubí za půl miliardy eur zůstalo ležet ladem. Evropská unie utratila 440 milionů eur za plynové potrubí, které nikdy nezačalo sloužit svému účelu. Jeho výstavba totiž buď nebyla dokončena, nebo je v současné době pozastavena na dobu neurčitou. Vyplývá to z nové studie organizace Global Witness. Drtivou většinu uvedené částky EU investovala do plynovodu BRUA, který má napojit Bulharsko, Rumunsko, Maďarsko a Rakousko na zásoby zemního plynu v Černém moři. (EURACTIV.com)


ZÁPAD

BERLÍN

Vakcínu AstraZeneca dejme učitelům, volají politici. V Německu převládá skepticismus vůči vakcíně od společnosti AstraZeneca, což je důvod, proč velká část objednaných dávek leží ladem. Právě kvůli tomu volají politici napříč stranami po tom, aby tuto vakcínu mohla už nyní dostat širší skupina Němců než senioři, například učitelé. Business Insider přinesl o víkendu informaci, že v Německu zůstává nevyužitých více než 680 000 dávek od AstraZeneca. Mnoho lidí, kteří jsou objednaní na očkování touto látkou, nakonec nedorazí. (Sarah Lawton | EURACTIV.de)

PARÍŽ

Částečný lockdown v Nice. Úřady v jihovýchodním regionu Francie Alpes-Maritimes oznámily částečný víkendový lockdown města Nice. Místní obyvatelé nebudou moci opouštět domov od pátečního večera do pondělního rána, pokud k tomu nebudou mít vážný důvod. (Mathieu Pollet | EURACTIV.fr)

LONDÝN

Opatrné rozvolnění. Velká Británie bude v následujících třech měsících postupně rozvolňovat současná restriktivní opatření. Informoval o tom premiér Boris Johnson, který také představil jasný harmonogram pomalého návratu do normálu. Školy se otevřou 8. března, obchody až v druhé polovině dubna. Lidé budou muset dodržovat sociální odstup až do 21. června. (Benjamin Fox | EURACTIV.com)


SEVER

HELSINKY

Komunální volby se možná odloží. Kvůli šíření koronavirové nákazy musí politici a veřejní činitelé rychle rozhodnout, jestli komunální volby, naplánované na 18. dubna, nakonec neodsunou na podzim. Podle médií už na začátku února počítali někteří představitelé ministerstva spravedlnosti s tím, že se volby odloží. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)


VISEGRÁD

VARŠAVA

Fašistický ředitel polského památečního institutu po 13 dnech rezignoval. Tomasz Greniuch rezignoval na pozici ředitele Národního památečního institutu (IPN) ve Vratislavi, a to po pouhých 13 dnech ve funkci. Vlna kritiky vůči Greniuchovi se zvedla hned poté, co byl do funkce jmenován. Greniuch je totiž jeden ze zakladatelů krajně nacionalistického Národně-radikálního tábora. Zároveň spoluorganizoval demonstrace oslavující židovské pogromy v roce 1936. (Joanna Jakubowska | EURACTIV.pl)

BUDAPEŠŤ

EU se musí zaměřit na strategickou spolupráci s Ruskem, říká maďarský ministr. Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó po schůzce se svými protějšky v Bruselu prohlásil, že pozice Maďarska ve vztazích s Ruskem musí být vnímána „strategicky“ a nemůže být redukována jen na sankce, ani na případ zadržení ruského opozičního lídra Alexeje Navalného. (Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com, Telex)

BRATISLAVA

Bůh nám pomáhej. Slovensko se potýká s další silnou vlnou pandemie. Minulý víkend se země ocitla na prvním místě ve světovém žebříčku v počtu úmrtí i hospitalizovaných na 100 tisíc obyvatel. Přes pokračující lockdown a dva celonárodní experimenty s antigenním testováním zlepšení nepřichází, a vládě dochází nápady, jak nelichotivou křivku zvrátit. Nejnovější návrh pochází z hlavy ministra sociálních věcí a rodiny Milana Krajniaka, který navrhuje znovuotevření kostelů. Argumentuje „zázrakem“, který se stal během morové epidemie v roce 1710 ve slovenské Trnavě. (Lucia Yar | EURACTIV.sk)


JIH

MADRID

Centrální banka chce snížit rizika pro finanční sektor. Španělská centrální banka se domnívá, že složité a nestabilní ekonomické prostředí v Evropě vyžaduje masivní reakci EU prostřednictvím „plně sdíleného evropského fondu pojištění vkladů“. Guvernér Pablo Hernández de Cos zdůraznil, že jeho banka musí jako nejvyšší orgán bankovního dohledu „pokračovat v pečlivém dohledu nad institucemi“ a „přijímat opatření ke zmírnění rizik“, která mohou finančnímu sektoru kvůli krizi vzniknout. (Fernando Heller, EUROEFE)

ŘÍM

Italský velvyslanec v Kongu zemřel při útoku na konvoj OSN. Italský velvyslanec v Demokratické republice Kongo Luca Attanasio, řidič a voják byli v pondělí zabiti během útoku na konvoj OSN. Oběti byli součástí delegace mířící do oblasti Rutshuru, kde měli navštívit školní stravovací program pod záštitou OSN. Útok se odehrál na silnici spojující města Goma a Bukavu na východě země. (Daniele Lettig | EURACTIV.it)

ATHÉNY

Řečtí umělci kritizují ministryni. Zástupci řeckých uměleckých svazů vydali kritická prohlášení směrem k ministryni kultury Lině Mendoniové. Ministryně odmítla rezignovat poté, co se provalilo, že v řeckém národním divadle docházelo ke znásilnění a pedofilii. (Sarantis Michalopoulos, EURACTIV.com)


BALKÁN

SOFIE

Restaurace chtějí snížení poplatků. Majitelé restaurací v Bulharsku trvají na tom, aby lokální úřady snížily kvůli dopadům koronavirové krize výši některých poplatků. Dvě asociace restaurací v otevřeném dopise vyzvaly k tomu, aby došlo k 50% snížení poplatků za umisťování stolů ve veřejných prostranstvích. Restaurace sídlící v obecních budovách trvají na snížení nájmů o polovinu, a to do konce letošního roku. (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

BUKUREŠŤ

Vláda znovu schválila rozpočet na rok 2021. Rumunská vláda v pondělí večer schválila konečnou podobu rozpočtového zákona na rok 2021. Nový rozpočet je prakticky totožný s předchozí verzí, jeho opětovné schválení však bylo zapotřebí z procesních důvodů poté, co jeho návrh schválila legislativní rada. (Bogdan Neagu, EURACTIV.ro)

ZÁHŘEB

Chorvatský turismus a pohostinství postihla rostoucí nezaměstnanost. Zaměstnanost v sektoru cestovního ruchu a pohostinství v lednu klesla o 0,8 % v porovnání s prosincem roku 2020 a o 0,3 % v porovnání s lednem loňského roku. Nezaměstnanost se zvýšila na 9,8 %. Vyplývá to z nových dat zveřejněných národním statistickým úřadem. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

LUBLAŇ

Nizozemská europoslankyně pozvala Janšu do Bruselu. Nizozemská europoslankyně Sophie in ‚t Veldová (RE) pozvala do Bruselu slovinského předsedu vlády Janeza Janšu, aby se zde zúčastnil debaty o slovinských médiích. Debata by se měla uskutečnit v březnu. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

BĚLEHRAD

Politici podepsali smlouvu financující trans-balkánský energetický koridor. Cílem Srbska je stát se tranzitním energetickým uzlem, stejně jako tomu je v oblasti dopravy, uvedla srbská ministryně energetiky Zorana Mihajlovićová poté, co podepsala dohodu o financování stavby jedné části trans-balkánského energetického koridoru. (EURACTIV.rs | betabriefing.com)


K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.