The Capitals: Česko, Slovensko ani Polsko navzdory slibům nepřispěly na světový boj proti covid-19

© EPA-EFE/Rafal Guz

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 


HLAVNÍ ZPRÁVA

Česko, Slovensko ani Polsko navzdory slibům nepřispěly na světový boj proti covid-19. Země Visegrádské čtyřky před rokem slíbily, že přispějí 3 miliony eur na vývoj vakcíny proti covid-19. Světová zdravotnická organizace ale obdržela příspěvek pouze od Maďarska. Vyplývá to ze zjištění serveru EURACTIV.cz. (Aneta Zachová, EURACTIV.cz)


NOVINKY Z BRUSELU

Průmyslová lobby tlačí na europoslance kvůli uhlíkovému clu. Zástupci evropského průmyslu se snaží přesvědčit poslance Evropského parlamentu, aby změnili svůj názor na tzv. uhlíkové clo. Parlament by měl již dnes vyzvat Evropskou komisi k jeho zavedení, týkat by se mělo dovozu výrobků z ekologicky nezodpovědných zemí. (Reuters, EURACTIV.com)


ZÁPAD

PAŘÍŽ

Lidovci jsou v existenční krizi, tvrdí liberál. Členové Evropské lidové strany deset let nedokázali vyloučit maďarský Fidesz ze svých řad, a to „i přes jeho opakované prohřešky proti právnímu státu,“ napsal francouzský liberální europoslanec Stéphane Séjourné v dopise předsedovi své frakce Renew Europe Dacianu Cioloșovi. Poslanec dodal, že ani nyní by toho lidovci schopni nebyli, pokud by se Fidesz sám nerozhodl odejít. To podle Séjournéa dokazuje, že se EPP  nachází v „existenční krizi“. (Mathieu Pollet | EURACTIV.fr)

VÍDEŇ

Protesty mají politickou dohru. Poté, co více než 20 000 lidí – včetně členů pravicové strany FPÖ a neonacistických skupin – v neděli ve Vídni protestovalo proti koronavirovým opatřením, konzervativní strana ÖVP vyzvala lídra FPÖ v parlamentu Herberta Kickla k rezignaci. Ten nejenže na demonstraci vystoupil s projevem, ale on i jeho strana jsou podle mnohých důvodem toho, že se protesty nakonec vyhrotily. (Philipp Grüll | EURACTIV.de)

LONDÝN

Klimatická výzva Johna Kerryho. Zmocněnec americké vlády pro klima John Kerry v pondělí vyzval 20 největších producentů CO2 na světě, kteří mají v současnosti na svědomí více než 80 % všech emisí, aby okamžitě snížili svou uhlíkovou stopu. Stalo se tak po jednání Kerryho s britským premiérem Borisem Johnsonem. (Benjamin Fox | EURACTIV.com)

DUBLIN

Karanténa v hotelu. Lidé, kteří do Irska přijedou z 20 vysoce rizikových zemí postižených nemocí covid-19, budou muset do 14denní karantény. Absolvovat ji budou muset ve speciálním hotelu. Ukládá to zákon, který v neděli finálně podepsal irský prezident Micheal D Higgins. Na černé listině jsou zejména africké a jihoamerické země, ale aktuálně také Rakousko a Spojené arabské emiráty. (Samuel Stolton, EURACTIV.cz)


SEVER

HELSINKY

Ruská nabídka na výrobu látky Sputnik. Rusko nabídlo Finsku výrobní technologii pro produkci jeho vakcíny Sputnik. Informovala o tom agentura Tass. V době, kdy se EU potýká s pomalým postupem očkování lze krok Kremlu interpretovat jako pokus o podkopání společných nákupů koronavirové vakcíny. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)


VISEGRÁD

VARŠAVA

MDŽ doprovázely demonstrace. Po nedávném omezení práv žen, včetně téměř absolutního zákazu potratů v lednu, doprovázely letošní Mezinárodní den žen protesty a demonstrace napříč celým Polskem. (Joanna Jakubowska | EURACTIV.pl)

BUDAPEŠŤ

Brusel nahrává drogám, říká ministr. „Bohužel vidíme, že Brusel nejenže podporuje ilegální migraci, ale také zvýšení počtu uživatelů drog. Minimálně se tento nárůst snaží usnadnit, protože marihuana byla nedávno na úrovni OSN přeřazena do jiné kategorie, a údajně není nebezpečná,“ nechal se podle agentury MTI v pondělí slyšet maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó. (Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com a Telex)

BRATISLAVA

Národní plán obnovy je na světě. Ministerstvo financí dokončilo návrh národního plánu obnovy. Nyní poputuje do mezirezortního připomínkového řízení. Informoval o tom ministr financí Eduard Heger. Slovenský plán obnovy se zaměřuje na pět prioritních oblastí – zelená ekonomika, zdravotnictví, veřejná správa, vzdělávání a výzkum a inovace. (Michal Hudec | EURACTIV.sk)


JIH

ŘÍM

Očkování se již brzy zrychlí, říká Draghi. V pondělí překonal počet úmrtí s nemocí covid-19 hranici 100 tisíc obětí. V reakci na to vyslal premiér Mario Draghi nadějnou zprávu, že „díky urychlení očkování už můžeme vidět světlo na konci tunelu“. Dodal, že by nesliboval nic, co by nebylo možné. Počítá totiž s tím, že v následujících několika dnech se očkování zejména lidí z rizikových skupin zrychlí. Prohlásil to během konference o genderové rovnosti. (Alessandro Follis | EURACTIV.it)

MADRID

Varování před uvolněním fiskálních pravidel EU. Antonio Garamendi, předseda španělské konfederace podnikatelských organizací (CEOE), varoval před uvolněním fiskálních pravidel EU ve Španělsku v době koronavirové krize. „Uvolnění fiskálních pravidel neznamená ‚otevřený bar‘, protože v roce 2023 můžeme čelit propadu 70 miliard eur“. Prohlásil to v rozhovoru se španělským finančním deníkem „Cinco Días“. (Fernando Heller | EuroEFE.EURACTIV.es)

ATHÉNY / NIKÓSIE

Trojstranná dohoda o podmořském kabelu. Řecko, Kypr a Izrael podepsaly trojstranné memorandum o výstavbě podmořského napájecího kabelu, který povede po dně Středozemního moře, a bude sloužit jako nouzový zdroj energie. Cena projektu se odhaduje na 900 milionů euro, část z toho zaplatí EU. (Alexandros Fotiadis, Theodore Karaoulanis | EURACTIV.gr)


BALKÁN

SOFIE

Předvolební kampaň v SUV. Bulharská socialistická strana informovala Evropský parlament a Radu Evropy o nevhodném chování premiéra Bojka Borisova během předvolební kampaně. Podle hlavní opoziční strany Borisov porušuje pravidla, když během kampaně cestuje napříč zemí ve velkém státním SUV. Veškeré náklady na jeho výlety navíc platí všichni daňoví poplatníci. Během svých cest připomíná úspěchy své vlády a otevřeně kritizuje opozici. Parlamentní volby by se v zemi měly konat 4. dubna. (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

BUKUREŠŤ

Prezident potvrdil rozpočet. Rumunský prezident Klaus Iohannis v pondělí podepsal rozpočtové zákony, země tak má po dvou měsících odkladů konečně rozpočet na letošní rok. Prezidentská kancelář se nechala slyšet, že rozpočet je postavený tak, aby podpořil investice a využívání evropských fondů, což povede k rozvoji základních sektorů, na které se v minulosti zapomínalo. (Bogdan Neagu | EURACTIV.ro)

ZÁHŘEB

Rozvolnění nečekejte. Chorvatský ministr vnitra Davor Božinović neočekává, že by se po 15. březnu rozvolnila opatření proti šíření covid-19. Počet nových případů totiž stále roste. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

LUBLAŇ

Situace se nezlepšuje ani ve Slovinsku. „Epidemiologická situace se bohužel nezlepšuje, jak bychom si přáli, nemůžeme proto očekávat rozvolnění restrikcí,“ uvedl slovinský infektolog Mareja Logar. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)


K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.