The Capitals: Česko plánuje škrty v Evropském sociálním fondu, plán čelí kritice

© EPA-EFE/MARTIN DIVISEK

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 


VISEGRÁD

PRAHA

Neberte lidem peníze, stěžují si organizace. Poskytovatelé sociálních služeb, rodinná centra a další organizace pracující s dětmi nebo zdravotně postiženými si stěžují na vládní plán přesunu financí z Evropského sociální fondu plus (ESF+) do Fondu soudržnosti. Mělo by to podle nich fatální důsledky pro celou společnost. Na stranu organizací, které svůj nesouhlas s krácením prostředků v ESF+ vyjádřily v otevřeném dopise premiéru Andreji Babišovi, se postavilo i ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV). (Aneta Zachová, EURACTIV.cz)

VARŠAVA

Národní karanténa. Polsko vyhlásí od 28. prosince do 17. ledna celonárodní karanténu kvůli šíření nákazy covid-19. Uzavřou se hotely, lyžařské areály a během silvestrovské noci bude v zemi platit zákaz vycházení.

Nespokojení Poláci. Polská veřejnost podle průzkumu společnosti Kantar není spokojená s prací současné vlády. Negativní vysvědčení udělilo vládě 64 % respondentů. (Mateusz Kucharczyk, EURACTIV.pl)

BRATISLAVA

Konflikt uvnitř koalice eskaluje. Premiér Igor Matovič vyzval ministra hospodářství a místopředsedu vlády Richarda Sulíka k rezignaci, a to nejlépe „ještě před Vánoci“. Ve čtvrtek to prohlásil v emotivním rozhovoru.

Matovič svého koaličního partnera obviňuje z toho, že záměrně nezajistil antigenní testy, čímž sabotoval jeho preferovanou strategii boje s pandemií. (Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)


ZÁPAD

BERLÍN

Zákon o obnovitelných zdrojích se změní. Německý Bundestag ve čtvrtek přijal pozměňovací návrhy k zákonu o obnovitelných zdrojích energie (EEG). Změny prošly pouze díky hlasům stran z vládní koalice. (Sarah Lawton | EURACTIV.de)

PAŘÍŽ / LUCEMBURK

Macron je pozitivní na covid-19. Po Johnsonovi, Bolsonarovi nebo Trumpovi se ke světovým státníkům, kteří chytili koronavirus, přidal i francouzský prezident Emmanuel Macron. Do karantény kvůli tomu musí lucemburský premiér Xavier Bettel, který s Macronem přišel do kontaktu minulý týden na Evropské radě. (Lucie Duboua-Lorsch  | EURACTIV.fr)

VÍDEŇ

Třetí lockdown? Rakouská vláda se v pátek ráno potká s experty a politickými lídry, aby projednali zavedení dalšího lockdownu po Vánocích. I když se v médiích objevilo, že nová omezení by začala platit 26. prosince, podle ministra zdravotnictví Rudolfa Anschobera (Zelení) bude záležet na pátečním jednání. (Sarah Lawton | EURACTIV.de)

LONDÝN

„No deal“ je nejpravděpodobnější scénář. Jednání o obchodní dohodě mezi EU a Spojeným královstvím jsou ve „vážné situaci“, přiznal ve čtvrtek večer britský premiér Boris Johnson. Nejpravděpodobnější scénář podle něj v současné době je, že se strany dohodnout nedokážou. (Benjamin Fox | EURACTIV.com)


SEVER

STOCKHOLM

Švédsko selhalo, prohlásil král. Švédský král Karel XVI. Gustav porušil tradici a v každoročním vánočním rozhovoru otevřeně zkritizoval vládní protikoronavirovou strategii. „Podle mého názoru jsme selhali. Mrtvých je příliš mnoho, je to hrozné. Všichni tím trpíme,“ řekl král. Ve Švédsku dosud prohrálo boj s koronavirem 7000 lidí. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)


JIH

ŘÍM

Přísnější omezení během Vánoc. Kontroverzní opatření, které by v průběhu vánočních svátků zakázalo přesunování lidí mezi italskými městy a obcemi, pravděpodobně nahradí ještě přísnější omezení. Jakýkoliv pohyb bude zřejmě zakázán i uvnitř obcí. (Alessandro Follis | EURACTIV.it)

MADRID

Zákon o eutanázii prošel. Španělský parlament ve čtvrtek velkou většinou přijal kontroverzní zákon, který reguluje eutanázii. Podle některých jde o „historické“ rozhodnutí pro Španělsko. (EUROEFE)


BALKÁN

SOFIE

Bulharský premiér očekává bezprecedentní krizi. Bulharský premiér Bojko Borisov očekává příchod bezprecedentní finanční a ekonomické krize. Evropské státy podle něj začnou bankrotovat nebo budou mít 15% deficity. (Antonia Kotseva | EURACTIV.bg)

ZÁHŘEB

Chorvaté by si měli odpustit vánoční sešlosti. „Pokles v počtu nakažených můžeme očekávat jen tehdy, když si během Vánoc odpustíme velké společenské sešlosti,“ prohlásil chorvatský premiér Andrej Plenković. Jeho apel na dodržování opatření mířil ke všem obyvatelům, zejména pak k mladší generaci. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

LUBLAŇ

Je čas říct Janšovi „ne“. Slovinská strana důchodců (DeSUS) se rozhodla opustit vládní koalici pod vedením premiéra Janeze Janši. Předseda strany Karl Erjavec prohlásil, že je čas, aby Slovinsko řeklo Janšovi „ne“. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

BĚLEHRAD

Srbsko se významně přiblížilo k EU, tvrdí ministryně. Srbsko se v procesu integrace do EU významně posunulo, uvedla ministryně evropské integrace Jadranka Joksimovićová. Srbsko se podle ministryně letos ukázalo jako efektivní a silná ekonomika, která se umí postarat o své občany. (EURACTIV.rs | betabriefing.com)


K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.