The Capitals: Bulharsko zvažuje nákup ruské vakcíny Sputnik V

© Tsvetelina Belutova/Dnevnik

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 


HLAVNÍ ZPRÁVA

SOFIE 

Bulharsko zvažuje nákup ruské vakcíny Sputnik V. Zdravotní výbor bulharského parlamentu překvapivě podpořil návrh opoziční socialistické strany (BSP), která tlačí na nákup ruské vakcíny Sputnik V ještě před tím, než ji schválí Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA). Strana BSP tvrdí, že bulharská vláda nezajistila občanům dostatek vakcín a právě ruský Sputnik by mohl podle ní situaci napravit. (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)


NOVINKY Z BRUSELU

Europoslanci vyzývají k zastavení výstavby jaderných elektráren s ruskou účastí. Poslanci Evropského parlamentu dnes dopoledne hlasují o usnesení, ve kterém se ostře vymezují proti aktivitám Ruské federace. Rezoluce má tři hlavní body – dění na Ukrajině a rusko-ukrajinských hranicích, stav Alexeje Navalného a kauzu Vrbětice. V návrhu usnesení poslanci vyzývají k ukončení výstavby jaderných elektráren budovaných společností Rosatom a plynovodu Nord Stream 2. (EURACTIV.cz)


ZÁPAD

BERLÍN

Pojďme se bavit o lidských právech. Berlín chce obnovit dialog s Pekingem o ochraně lidských práv. Po včerejším telefonickém rozhovoru s čínským premiérem Li Kche-čchiangem to uvedla německá kancléřka Angela Merkelová. (EURACTIV.com a Reuters)

PAŘÍŽ

Emmanuel Macron v pátek představí strategii ukončení lockdownu. Francouzský prezident Emmanuel Macron zítra oznámí další kroky v boji proti covid-19, potvrdil premiér Jean Castex. Exekutiva si přeje zavést „přechodný režim“, který by měl trvat až do 31. října, zatímco národní stav hygienické pohotovosti skončí 2. června. (Magdalena Pistorius | EURACTIV.fr)

BELFAST

První ministryně Severního Irska končí. Předsedkyně Demokratické unionistické strany Arlene Fosterová ve středu oznámila, že rezignuje. V čele strany skončí k 28. květnu, v čele severoirské vlády ke konci června. Jedním z hlavních důvodů jsou dopady brexitu na sever irského ostrova. (Paula Kenny, Benjamin Fox | EURACTIV.com)


SEVER

HELSINKY

Vláda těsně unikla kolapsu. Finská vláda pěti stran dosáhla dohody po týdenních vyjednáváních o rozpočtu, čímž se těsně vyhnula svému kolapsu.

Ještě v úterý večer se zdálo pravděpodobné, že by Finsko mohlo čelit předčasným parlamentním volbám, středeční odpoledne se však neslo ve znamení kompromisu. Podle finských médií byla patová situace prolomena až telefonním hovorem mezi premiérkou Sannou Marinovou (SDP) a Annikou Saarikkovou (Strana středu). (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

VILNIUS

Rusko vyhostí pobaltské diplomaty. Ruské ministerstvo zahraničí vyloučilo dva diplomaty z litevského velvyslanectví v Moskvě a po jednom zaměstnanci z velvyslanectví Lotyšska a Estonska. Podle ministerstva jsou vyhoštění založena na principu vzájemnosti, protože pobaltské země minulý týden vyhostily několik ruských diplomatů. Projevily tak solidaritu s Českou republikou, která obvinila ruskou vojenskou zpravodajskou agenturu GRU z účasti na smrtící explozi muničního skladu v roce 2014. (Benas Gerdžiūnas | LRT.lt/en)


VISEGRÁD

BUDAPEŠŤ

Maďarsko nevyhostí ruské diplomaty. Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó prohlásil, že jeho země nemá v plánu vyhostit ruské diplomaty. Česko přitom požádalo své partnery napříč Evropou, aby tak učinili v reakci na vrbětickou kauzu. „Vyjádřili jsme solidaritu, žádné další kroky neplánujeme,“ prohlásil Szijjártó. (Vlagyiszlav Makszimov, EURACTIV.com a Telex.hu)

VARŠAVA

Vládní plán květnového rozvolňování. Polská vláda představila plán uvolňování protikoronavirových opatření. K němu by mělo dojít postupně během nadcházejícího měsíce. Například 4. května se do školních lavic vrátí k plnohodnotné kontaktní výuce žáci 1. až 3. tříd. (Anna Wolska | EURACTIV.pl)

BRATISLAVA

Tučná finanční injekce pro hlavní město z unijních peněz. Na pravidelném středečním vládním zasedání představilo ministerstvo regionálního rozvoje návrh na přesunutí jedné miliardy eur z evropských strukturálních a investičních fondů. Flexibilita pravidel totiž umožňuje přemístit část dotací z chudšího do bohatšího regionu. Pokud bude dokument schválen, Bratislavský samosprávný kraj bude moci v nadcházejícím programovém období 2021-2027 čerpat více než jednu miliardu eur. Původně sem přitom mělo přitéct „jen“ 20 milionů eur. (Michal Hudec | EURACTIV.sk)


JIH

ŘÍM

Vláda uvítala zatčení sedmi teroristů ve Francii. Ve Francii bylo zadrženo sedm členů bývalé italské levicové teroristické skupiny „Rudá brigáda“. Další tři lidé jsou ale stále na útěku. Deset lidí je obviněno z účasti na teroristických činech v Itálii v 70. a 80. letech, kdy byla Rudá brigáda aktivní.

„Vzpomínka na tyto barbarské činy je v Itálii stále živá,“ uvedl předseda vlády Mario Draghi. (Alessandro Follis | EURACTIV.it)

MADRID

Nový průzkum předpovídá vítězství lidovců v „bitvě o Madrid“. Nový průzkum veřejného mínění uvádí kandidátku středopravé Lidové strany (Partido Popular) a úřadující předsedkyni madridského regionu Isabelu Díaz-Ayusovou jako favoritku místních voleb. Ty se uskuteční 4. května. (EUROEFE)


BALKÁN

BUKUREŠŤ

Očkovací maraton – kdo dřív přijde, ten bude naočkován. Ve dnech 7. až 10. května organizuje Bukurešťská lékařská univerzita tzv. očkovací maraton. Při něm se mohou Rumuni i rezidenti ze zahraničí nechat naočkovat vakcínou od firmy Pfizer bez předchozí registrace. Otevřeno bude dohromady 50 očkovacích míst, které budou fungovat non-stop po 64 hodin. (Bogdan Neagu | EURACTIV.ro)

ZÁHŘEB

Chorvatská armáda pilířem občanské demokracie. Chorvatský prezident Zoran Milanović ve středu prohlásil, že chorvatská armáda je jedním z pilířů občanského demokratického státu. Stalo se tak při ceremoniálu, během něhož 3. mechanizovaný prapor ozbrojených sil skládal slavnostní přísahu. Milanović se jej účastnil jako vrchní velitel ozbrojených sil. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

LUBLAŇ

Ambiciózní závazky pro pokoronavirovou obnovu. Slovinsko, podobně jako Francie či Německo, plánuje využít peníze z pokrizového fondu EU zejména na zelené projekty.

Konkrétně více než 43 % výdajů má směřovat na klimatické investice a reformy, přičemž unijní hranice byla 37 %. Slovinsko rovněž mírně překročí 20% hranici vyčleněnou pro investice do digitální tranzice. Z národního plánu obnovy, který vláda přijala ve středu, však také vyplývá, že země nevyužije celou půjčku, která je pro zemi připravena. (Sebastijan R. Maček | STA)

BĚLEHRAD

Mediálně známý prezident. Srbský prezident Aleksandar Vučić se v médiích objevuje o 38 % častěji než premiérka Ana Brnabićová a celá srbská vláda dohromady. Vyplývá to z nedávného monitoringu, který zkoumal vysílání hlavních zpráv na televizních stanicích s národním dosahem. Výsledky studie ve středu zveřejnil Úřad pro sociální výzkum (BIRODI). (EURACTIV.rs | betabriefing.com)


K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.