The Capitals: Bulharsko zvažuje konec očkování vakcínou od firmy AstraZeneca

© Shutterstock

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 


HLAVNÍ ZPRÁVA

SOFIE

Nezájem o vakcínu AstraZeneca. Bulharsko kvůli nízkému zájmu možná přestane očkovat vakcínou od společnosti AstraZeneca. V pondělí to uvedl bulharský ministr zdravotnictví Kostadin Angelov. Za posledních 24 hodin obdrželo vakcínu od AstraZenecy pouze 154 lidí. (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)


NOVINKY Z BRUSELU

Sofagate pokračuje. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová se dnes opět setká s předsedu Evropské rady Charlesem Michelem a také s představiteli evropských politických frakcí. Tématem bude „sofagate“, trapná aféra z minulého týdne, kdy předsedkyně Komise při návštěvě Ankary musela sedět na pohovce, zatímco Michel se mohl posadit do křesla po boku tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdoğana. Předseda Evropské rady nyní čelí ostré kritice za to, že von der Leyenovou nepodpořil. (EURACTIV.com)


ZÁPAD

PAŘÍŽ

Regionální volby by se měly uskutečnit v červnu. Vyplývá to z pondělních údajů ministerstva vnitra, podle nichž podpořilo uspořádání regionálních voleb 13. a 20. června celkem 56 % účastníků veřejné konzultace. Opačného názoru bylo 40 % respondentů. Průzkumu se účastnilo 24 567 lidí. (Anne Damiani | EURACTIV.fr)

VÍDEŇ

Rakousko chce přilákat investice. Rakouská vláda představila nová opatření, která mají vrátit národní ekonomiku zpět do normálních kolejí. „Plán návratu“ zahrnuje investice do digitálních technologií, ochrany životního prostředí i pracovního trhu. Část plánu počítá s finanční podporou z unijního fondu obnovy. (Philipp Grüll, EURACTIV.de)

LONDÝN

Premiér Johnson je hrozbou pro jednotu své země. Brexit a premiérství Borise Johnsona, který „hovoří pouze za Anglii“, zvyšuje šanci na rozpad Spojeného království. Vyplývá to z nové zprávy bývalého vysoce postaveného úředníka Philipa Rycrofta, který až do roku 2019 pracoval na oddělení pro odchod Británie z EU. (Benjamin Fox | EURACTIV.com)

DUBLIN

Irsko masivně těží z kanadsko-unijní obchodní dohody. „Určité sektory irské ekonomiky zažívají od roku 2016 významný růst exportu do Kanady včetně mléčných výrobků, pečiva, nápojů jako je irská whisky nebo jiný alkohol, či oblečení,“ uvedla Suzanne Drisdelleová z kanadské ambasády v Dublinu. „Vývoz irského hovězího do Kanady se zvýšil o 700 % a vývoz sýru o více než 400 %,“ dodala. Vše je důsledkem obchodní dohody EU s Kanadou (tzv. dohoda CETA), která odstraňuje většinu dovozních cel. (Paula Kenny | EURACTIV.com)


SEVER

HELSINKY / OSLO

Norské aerolinky podporují elektroletouny. Finský národní dopravce Finnair a norská regionální letecká společnost Widerøe oznámily, že se chystají nakupovat elektrická letadla poháněná bateriemi. Rozhodnutí je založeno na nordické iniciativě, která se snaží popohnat rozvoj elektrických letounů. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)


VISEGRÁD

VARŠAVA

Malý polský ekonomický zázrak? Stejně jako mnoho dalších evropských států i Polsko zasáhla koronavirová krize velmi tvrdě. Podle německé televize ZDF se nicméně polská ekonomika vzpamatovala pozoruhodně dobře a tamní míra nezaměstnanosti je nejnižší v EU.

Podle ZDF je hlavním důvodem této „pozitivní situace“ nízká závislost Polska na sektorech turismu a služeb, které pandemie velmi zasáhla. (Joanna Jakubowska | EURACTIV.pl)

BUDAPEŠŤ

Spor o čínskou univerzitu se vyostřuje. Primátor Budapešti z opozičního zeleného hnutí Gergely Karácsony v pondělí varoval, že zruší mistrovství světa v atletice v roce 2023, které se má konat v hlavním městě, pokud se vláda rozhodne vybudovat kampus čínské univerzity místo plánovaného studentského města. (Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com, Telex)

BRATISLAVA

Podpora od prezidentky. Poté co Rusko zkritizovalo slovenské vědce zkoumající vakcínu Sputnik V za „poničení její reputace“, prezidentka Zuzana Čaputová jim v pondělí vyjádřila podporu. V petici se za vědce postavilo dalších 20 000 lidí. (Lucia Yar | EURACTIV.sk)


JIH

ŘÍM

Protest za otevření sportovišť a restaurací. Zhruba 800 zaměstnanců fitness center, cateringových služeb a dalších sektorů se spolu s podporovateli neofašistického hnutí Casapound v pondělí zúčastnili neohlášeného protestu v centru Říma. Vládu vyzývali k opětovnému otevření podniků a služeb, které byly kvůli obavě ze šíření covid-19 uzavřeny.

Někteří demonstranti se pokusili dostat k parlamentu, byli ale zastaveni policií, která proti nim použila dýmovnice. (Daniele Lettig | EURACTIV.it)

MADRID

Vakcína od společnosti Johnson & Johnson je na cestě. Dnes či zítra by měla do Španělska dorazit první várka jednodávkové vakcíny proti covid-19 Janssen, která byla minulý měsíc schválena Evropskou lékovou agenturou (EMA). Oznámila to v pondělí španělská ministryně zdravotnictví Carolina Dariasová. (EuroEFE)

ATÉNY

Střední školy otevřeny díky distribuci samotestů do řeckých domácností. Řecko minulou středu zahájilo masivní distribuci domácích samotestů na covid-19. Podle premiéra Kyriakose Mitsotakise byl tento krok „velmi úspěšný“ a občané jsou podle něj „zodpovědní“. Proto se v pondělí rozhodl otevřít střední školy, ovšem za podmínky, že učitelé budou nosit roušky a testování bude probíhat alespoň dvakrát do týdne. (Theodore Karaoulanis | EURACTIV.gr)


BALKÁN

BUKUREŠŤ

Porucha usmrtila tři pacienty s koronavirem. Prudký nárůst tlaku v kyslíkových dýchacích přístrojích způsobený poruchou stál život tři pacienty, kteří se v bukurešťské nemocnici infekčních nemocí léčili s covidem-19. (Bogdan Neagu | EURACTIV.ro)

ZÁHŘEB

Podpora pro důchodce. Premiér Andrej Plenković v pondělí uvedl, že se se zástupci chorvatských důchodců domluvil na vyplacení mimořádného koronavirového příspěvku. Dostat by ho mělo přibližně 850 000 seniorů koncem dubna nebo začátkem května, tedy ještě před komunálními volbami. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

LUBLAŇ / SARAJEVO

Záhada okolo kontroverzního dokumentu. Bosenské ministerstvo zahraničí si předvolalo slovinskou velvyslankyni, aby vysvětlila spekulace okolo slovinských geostrategických plánů na Balkáně. Důvodem je údajný dokument překreslující hranice v regionu, který měl premiér Janez Janša poslat vedení EU. Ten jeho existenci popírá. Slovinsko se 1. července chopí předsednictví v Radě EU. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)


K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.