The Capitals: Bulharsko zablokuje přístupové rozhovory se Severní Makedonií

© EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 


BALKÁN

SOFIE

Sofie zablokuje unijní jednání se Skopjí. Bulharsko chce vetovat rámec pro vyjednávání mezi EU a Severní Makedonií, nevyhovuje mu jeho současná podoba. Médiím to prozradila bulharská ministryně zahraničních věcí Ekaterina Zaharieva. O rámci, který je klíčový pro rozběhnutí přístupových rozhovorů, budou ministři jednat při příležitosti zasedání Rady pro všeobecné záležitosti dne 10. listopadu. (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

BUKUREŠŤ

Lockdown zatím není třeba. Epidemiologická situace v Rumunsku podle prezidenta Klause Iohannise zatím nevyžaduje zavedení lockdownu. Rumunsko podle něj šíření nákazy zvládá dobře, přestože počty pozitivně testovaných v poslední době rostou. Ve středu 28. října země evidovala 5 343 nově nakažených. (Bogdan Neagu, EURACTIV.ro)

ZÁHŘEB

Situace je pod kontrolou. Chorvatský premiér Andrej Plenković se pokusí vyhnout zavedení druhého ekonomického lockdownu. „Situace je pod kontrolou. Musíme najít balanc mezi zdravím a ekonomickými aktivitami až do doby, než bude vynalezena vakcína,“ prohlásil premiér. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

LUBLAŇ

Slovinská média se nepodvolí tlaku. Slovinské mediální domy ve společném prohlášení slíbily, že se nepodvolí tlaku a budou nadále přinášet veřejnosti pravdivé informace. Novináři si podle prohlášení uvědomují odpovědnost, která v současné době leží na jejich bedrech, upozornili ale, že zdravotní krize nesmí dát politikům záminku k zásahům do jejich nezávislosti. Na stejný problém upozorňují i chorvatská média. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

BĚLEHRAD

Srbsko má novou proevropskou vládu. Srbský parlament včera schválil složení nové vlády. Premiérka Ana Brnabićová poslancům slíbila, že kabinet bude proevropský a že bude pokračovat v politickém i ekonomickém posilování Srbska. (EURACTIV.rs  betabriefing.com)

SARAJEVO

Nefunkční plicní ventilátory. Federace Bosny a Hercegoviny v dubnu nakoupila 100 plicních ventilátorů za 5 milionů eur od společnosti Srebrena malina (Stříbrná malina), která se dosud věnovala pěstování a zpracovávání ovoce a zeleniny. Ventilátory měly pomáhat těžce nemocným pacientům s covid-19, nyní se však ukázalo, že přístroje jsou nepoužitelné. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

PRIŠTINA

Kosovo se může připojit k „mini-schengenu“. Premiér Severní Makedonie Zoran Zaev uvedl, že Kosovo bude v pátek 30. října přizváno k jednání tzv. mini-schengenu, skupiny balkánských zemí tvořené Srbskem, Albánií a Severní Makedonií. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)


ZÁPAD

BERLÍN

Německo uzavírá restaurace. Německá kancléřka Angela Merkelová včera oznámila nová protikoronavirová opatření, která mají trvat následující měsíc. Reaguje tak na dramaticky rostoucí počty nakažených z posledních týdnů. Od pondělí 2. listopadu budou všechny bary a restaurace uzavřeny s výjimkou výdejních okének. Uzavřeny budou také tělocvičny, muzea a divadla. (Sarah Lawton | EURACTIV.de)

VÍDEŇ

Připravují se nová celostátní opatření. Rakouský národní systém pro hodnocení situace šíření covid-19 známý jako „koronavirový semafor“ indikuje, že většina země by se mohla ve čtvrtek dostat do červené barvy. Pokud se tak stane, rakouský kancléř Sebastian Kurz a vládní ministři zasednou k jednacímu stolu, aby diskutovali o dalších opatřeních. (Philipp Grüll | EURACTIV.de)

PAŘÍŽ

Francie oznámila druhý celostátní lockdown. Francie je nucena zavést již druhý celostátní lockwodn, a to od pátku 30. října minimálně do 1. prosince. Uvedl to francouzský prezident Emmanuel Macron, který také dodal, že jeho „zodpovědností je chránit všechny Francouze“. Nová opatření však umožní školám, aby zůstaly otevřené, bude podporován home office, pokud to bude možné, a stejně tak budou povoleny návštěvy seniorů. Nově oznámená opatření jsou tedy méně přísná než ta jarní. Prezident Macron však zároveň varoval, že „druhá vlna bude nepochybně tvrdší a smrtelnější než ta první“. (Lucie Duboua-Lorsch  | EURACTIV.FR)


SEVER

HELSINKY

Vyšší poptávka po elektromobilech. Finská vláda se zavázala, že do roku 2030 omezí emise ze silniční dopravy na polovinu. Podle zprávy pracovní skupiny ministerstva dopravy a komunikace má k dosažení vytyčeného cíle pomoci vyšší počet elektromobilů. Klimatická neutralita i zvýšení elektrifikace jsou však dělícími tématy hlavních politických stran, a to i v rámci koaliční vlády. Vládní Zelení a Strana středu totiž mají na téma zcela opačný názor. Diskuse se točí kolem dotací, daňových pobídek a digitálních řešení. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

STOCKHOLM

Únik dat. Göteborgská pobočka světové společnosti Gunnebo se stala terčem hackerského útoku, při kterém došlo k úniku 38 tisíc tajných složek. Podle švédského deníku Dagens Nyheter se incident odehrál již v srpnu, jeho plný rozsah ale vyplouvá na povrch až nyní.

Gunnebo je poskytovatelem zabezpečovacích produktů, služeb a softwaru. Ukradená data zřejmě zahrnují detailní informace o zabezpečovacích systémech, výpisech z bankovních účtů a bezpečnostních systémech některých bankomatů. Na internet se dostaly také zabezpečené údaje švédského parlamentu a daňové správy. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)


JIH

ŘÍM

Nezbytná omezení. Podle italského premiéra Giuseppa Conteho je zpřísnění protikoronavirových opatření, které představil v neděli, nezbytné pro vyřešení pandemie. „Pokud budeme chránit veřejné zdraví, ochráníme tím i ekonomiku,“ uvedl Conte s tím, že nový vládní dekret je zaměřený právě tímto směrem.

Počet nakažených za posledních 24 hodin opět vzrostl. Ve středu se potvrdilo 24 991 nových případů, což je opět rekordní číslo. (Alessandro Follis | EURACTIV.it)

MADRID

Větší zodpovědnost za nouzový stav. Španělský premiér Pedro Sánchez se ve středu zavázal, že každé dva měsíce bude před parlamentem prezentovat detaily vládních rozhodnutí proti šíření koronaviru. Reagoval tak na kritiku středopravicové opoziční Lidové strany (Partido Popular), která ho minulý týden v souvislosti s vyhlášením nouzového stavu obvinila z překračování svých kompetencí a vyloučení parlamentu z demokratické kontroly. (Fernando Heller | EuroEFE.EURACTIV.es)

LISABON

Portugalsko má jednu z nejlepších politik pro integraci migrantů. Portugalsko je jednou z deseti zemí s nejlepší integrační politikou pro migranty. Tento výsledek vyplynul z hodnocení 52 států, podle kterého má země silnou politiku zaměřenou na nediskriminaci a spojování rodin. (Susana Venceslau, Lusa.pt )


VISEGRÁD

VARŠAVA

Další den protestů po rozhodnutí soudu ohledně potratů. V Polsku už sedmým dnem po sobě pokračují demonstrace reagující na rozhodnutí Ústavního tribunálu z minulého úterý. Soudci v judikátu zrušili ustanovení zákona umožňující potrat z důvodu vážného poškození plodu, což ústavní soud považuje za protiústavní. Tisíce lidí protestovaly napříč celou zemí i ve středu odpoledne, většina z nich se sešla ve Varšavě, Lodži, Krakově a ve Wroclawi. Během večera byli protestující včetně žen napadeni členy krajně pravicových skupin a fotbalových hooligans. (Anna Wolska | EURACTIV.pl)

BRATISLAVA

Policie dále vyšetřuje obvinění z korupce v justici. Policie vzala do vazby vlivného podnikatele Zoroslava Kollára, a spolu s ním i osm soudců či bývalých soudců, včetně bývalého místopředsedy Nejvyššího soudu a jednoho dalšího řadového soudce Nejvyššího soudu. Celá akce je součástí operace „Vichřice“. Jedná se o širší snahu slovenských orgánů činných v trestným řízení trestně stíhat osoby spojované s masivní korupcí v justici, která nedávno vyšla najevo. (Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)

BUDAPEŠŤ

Nízká testovací kapacita. Národní centrum veřejného zdraví potvrdilo, že denní testovací kapacita v Maďarsku dosahuje 10 000 až 12 000 testů. Informoval o tom serveru Napi.hu. Podle centra by se mohla kapacita zvýšit, pokud by se do testování opět zapojily také soukromé laboratoře, které se rozhodly činnost ukončit poté, co vláda stanovila cenový strop na 53 eur za test. (Vlagyiszlav Makszimov, EURACTIV.com)


K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.