The Capitals: Bulharsko se připojilo k americkému bojkotu společnosti Huawei

© Shutterstock/ DANIEL CONSTANTE

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 


BALKÁN

SOFIE

Bojkot společnosti Huawei. Bulharsko se připojilo k mezinárodní iniciativě Čistá síť (Clean Network), za kterou stojí americký ministr zahraničí Mike Pompeo. Cílem iniciativy je vyřadit čínské společnosti typu Huawei z budování telekomunikační infrastruktury Spojených států a jejich spojenců. Připojení Bulharska k iniciativě potvrdil premiér Bojko Borisov slavnostním podpisem rámcové dohody, kterého se virtuálně zúčastnil i ministr Pompeo. Deklarace sice není závazná, ale obě strany jej označily za „klíčový dokument“.

Borisov má koronavirus. Bulharský premiér Borisov v neděli oznámil, že byl pozitivně testován na koronavirus. Asi před týdnem byl v kontaktu s náměstkem ministra pro regionální rozvoj Nikolajem Nankovem, u kterého se nákaza rovněž potvrdila. (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

ZÁHŘEB

Sergej Lavrov zrušil cestu do Záhřebu. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov dnes míří do Athén, kde zahájí svou cestu po balkánských státech. Původně se měl zastavit i v Chorvatsku, nakonec jej ale z programu vyřadil. Změnu plánu zatím oficiálně nezdůvodnil. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

LUBLAŇ

Hanba, prohlásil člen Bidenova týmu na účet premiéra Janši. Diplomat a expert na mezinárodní vztahy Michael Carpenter z týmu prezidentského kandidáta Joea Bidena se ostře vyjádřil na účet slovinského prezidenta Janeze Janši, který před volbami podpořil stávajícího amerického prezidenta Donalda Trumpa. „Lol, Trump získal podporu od slovinského premiéra, který byl předtím obviněn z korupce. Ale nebojte, slovinští přátelé, za 11 dní se demagogického populismu zbavíme. Hanba,“ napsal Carpenter na svůj twitter. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

BĚLEHRAD

Brnabićová představila novou vládu. Srbská designovaná premiérka Ana Brnabićová v neděli představila členy nové vlády. Ministrem zahraničí bude dosavadní generální tajemník prezidenta Nikola Selaković. Ministr obrany Aleksandar Vulin a ministr vnitra Nebojša Stefanović si prohodí rezorty. Parlament by měl o novém kabinetu hlasovat 28. října. (EURACTIV.rs  betabriefing.com)


ZÁPAD

BERLÍN

Masivní výdaje za externí konzultanty. Německá vláda vynaložila v první polovině letošního roku 186,1 milionu eur na externí konzultanty. Informovalo o tom ministerstvo financí na žádost levicové strany Die Linke.

Praxe najímání externistů je v zemi kontroverzní, a to zvláště v souvislosti se skandálem bývalé ministryně obrany a nynější předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové. Během úřadování v čele ministerstva totiž zaměstnala drahé konzultanty, které navíc osobně znala. Případem se v únoru zabýval vyšetřovací výbor německého Bundestagu. Při té příležitosti von der Leyenová připustila možné pochybení, osobní odpovědnost však odmítla. (Sarah Lawton | EURACTIV.de)

Restart transatlantických vztahů. Ať vyhraje americké prezidentské volby kdokoli, Německo doufá v nový začátek transatlantického partnerství. O víkendu to uvedl německý ministr zahraničí Heiko Maas. (Alexandra Brzozowski, EURACTIV.com)

PAŘÍŽ

Pařížané stojí za Armény. Tisíce lidí včetně politiků se včera zúčastnily pochodu na podporu Arménů z Náhorního Karabachu, kteří jsou nyní terčem bojů mezi Ázerbájdžánem a Arménií. Francouzi arménského původu vyzvali prezidenta Emmanuela Macrona k akci a ochraně Arménů. (Louise Rozès Moscovenko | EURACTIV.FR)

BRUSEL

Brusel zavádí přísnější opatření. Belgická metropole zavádí nová opatření proti šíření koronaviru. Zákaz nočního vycházení potrvá až do 19. listopadu, stejně jako povinné nošení roušek ve všech vnitřních i vnějších prostorách. (Alexandra Brzozowski, EURACTIV.com)

LONDÝN

Jednání pokračují. Hlavní brexitový vyjednavač EU Michel Barnier zůstane v Londýně další tři dny, aby zde pokračoval v jednáních o budoucí obchodní dohodě mezi EU a Velkou Británií. Naděje na dosažení dohody tak opět ožívají. (Benjamin Fox | EURACTIV.com)


SEVER

HELSINKY

Únik dat šokoval veřejnost. Hackeři minulý týden odcizili data deseti tisíců klientů soukromé psychoterapeutické kliniky Vastaamo, která provozuje zhruba 22 poboček po celé zemi. Hackerský útok šokoval veřejnost a rozvířil debatu o kybernetických hrozbách a nedostatečném zabezpečení. Případ nyní vyšetřuje Finské centrum kybernetické bezpečnosti. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)


JIH

MADRID

Půlroční nouzový stav? Ve snaze bojovat s druhou vlnou koronaviru schválila v neděli španělská vláda nový nouzový stav a zakázala noční vycházení. Premiér Pedro Sánchez plánuje požádat španělský parlament o prodloužení nouzového stavu až do 9. května. (EUROEFE)

ŘÍM

Itálie zavádí přísnější opatření. Nová restriktivní opatření byla v neděli vyhlášena také v Itálii. Platit by měla ode dneška až do 24. listopadu. „Kvůli rostoucímu počtu pozitivních případů, které zatěžují zdravotní systém, je v našem nejlepším zájmu chránit naše zdraví a ekonomiku,“ uvedl premiér Giuseppe Conte. Bary, restaurace a další gastronomické podniky budou muset podle nového předpisu zavřít už v šest večer. Jídlo s sebou se i nadále bude moci vydávat do půlnoci, ovšem jeho konzumace nebude možná v blízkosti těchto podniků. (Alessandro Follis | EURACTIV.it)

ATHÉNY

Rusko se postavilo na stranu Řecka. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v rozhovoru pro Athénsko-makedonskou tiskovou agenturu prohlásil, že státy mají právo rozšířit své teritoriální vody až do 12 námořních mil. Postavil se tak na stranu Řecka, které o rozšíření svých vod vede spor s Tureckem.

Athény podporují Macrona. Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis vyjádřil plnou podporu francouzskému prezidentu Emmanuelu Macronovi. Ten čelil v posledních dnech ostrým slovům ze strany tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdoğana. (Sarantis Michalopoulos | EURACTIV.com)


VISEGRÁD

VARŠAVA

Čtvrtý den protestů. Poláci již čtvrtým dnem demonstrují proti rozhodnutí ústavního soudu, podle kterého je ukončení těhotenství kvůli poškození plodu v rozporu se zákony. Tisíce protestujících se v pátek v noci dostavily před dům předsedy strany Právo a spravedlnost Jarosława Kaczyńského, aby následně pochodovaly až k vládním budovám.

Prezident má koronavirus. Polský prezident Andrzej Duda a ministr obrany Mariusz Błaszczak byli pozitivně testováni na koronavirus. Oba dva politici se údajně cítí dobře. (Mateusz Kucharczyk | EURACTIV.pl)

BRATISLAVA

Testování a lockdown. Ve čtyřech regionech na severu Slovenska, které se potýkají s největšími přírůstky počtu nakažených, bylo o víkendu zahájeno celoplošné testování. Do nedělní druhé hodiny odpolední se nechalo otestovat 130 tisíc lidí. U 3,76 % z nich testy potvrdily nákazu. Antigenní testy, které se v zemi pro plošné testování využívají, však dokáží odhalit jen vysoce nakažené lidi, a nejsou proto tak spolehlivé jako PCR testy. V dalších částech země proběhne testování během následujících víkendů.

V současné době platí v zemi částečný zákaz vycházení, zatím je nařízen do 1. listopadu. (Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)


K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.