The Capitals: Bulharsko se otevře turistům. Vstupenku získají i lidé očkovaní ruskými a čínskými vakcínami

© Shutterstock/Fotosr52

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 


HLAVNÍ ZPRÁVA

SOFIE

Bulharsko se otevře naočkovaným turistům. Bulharsko začne od května využívat tzv. zelené digitální pasy. Turisté budou mít hned tři možnosti, jak vstupenku do země získat. Buď budou muset být naočkovaní proti covid-19, nebo mít protilátky po nedávno prodělané nemoci. Třetí možností bude negativní PCR test na covid-19 podstoupený těsně před cestou.

Co se týče očkování, Bulharsko nebude trvat na vakcínách schválených Evropskou lékovou agenturou (EMA). Zelený pas tak získají i lidé očkovaní ruským Sputnikem nebo čínským Sinopharmem.

Evropská komise by měla představit návrh celoevropského očkovacího pasu již tuto středu. Jak se postaví k vakcínám, které nedostaly razítko od agentury EMA, zatím není jasné.

Očkovací pasy jen pro západní vakcíny? Skandální, říká srbský prezident. Pokud se EU rozhodne na své území pouštět jen turisty naočkované západními vakcínami, bude to „skandální“ a „nerozumné“, prohlásil srbský prezident Aleksandar Vučić. Prezident však vzápětí dodal, že srbský turismus by z takového rozhodnutí mohl těžit, a to vzhledem k potenciálnímu přílivu turistů z Číny, Ruska, Turecka, Afriky a Latinské Ameriky, kde se očkuje jinými než západními vakcínami. (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg, EURACTIV.rs | betabriefing.com)


NOVINKY Z BRUSELU

Ke covidu zády, ke Sputniku čelem. Evropská unie možná již brzy začne vyjednávat s Ruskem o nákupu vakcíny Sputnik V. Agenturu Reuters o tom informoval nejmenovaný unijní diplomat, který má na starosti jednání s výrobci vakcín. Podle něj se na EU obrátily s žádostí o zahájení jednání s Ruskem již čtyři členské státy. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová dříve Rusko kritizovala za to, že státům EU nabízí svou vakcínu, aniž by mělo dostatek výrobních kapacit. (Reuters, EURACTIV.com)


ZÁPAD

PAŘÍŽ

Premiér na Twitchi. Francouzský premiér Jean Castex v neděli odpovídal na otázky novináře Samuela Etieena na internetové platformě Twitch, kterou vlastní společnost Amazon. Počet sledujících dosahoval 80 tisíc. „Chtěl jsem mluvit k lidem, kteří neposlouchají tiskové konference, nedívají se na zprávy a tak podobně,“ vysvětlil premiér. (Anne Damiani | EURACTIV.fr)

VÍDEŇ

Kancléřova kritika za nespravedlivou distribuci vakcín. Rakouský kancléř Sebastian Kurz v pátek obvinil Evropskou komisi, že nedodává vakcíny proti covid-19 podle „spravedlivého a transparentního klíče“. Reakce unijní exekutivy na sebe nenechala dlouho čekat. Komise o víkendu prohlásila, že Rakousko samo požádalo o dodávku nižšího počtu dávek. Kancléř vzápětí vyzval k rezignaci náměstka ministerstva zdravotnictví Clemense Martina Auera, který je zároveň spolupředsedou evropského řídícího výboru pro distribuci vakcín, a tajemníka ministerstva zdravotnictví Inese Stillinga. (Philipp Grüll, EURACTIV.com)

HAAG

Nizozemsko pozastavuje očkování vakcínou AstraZeneca. Nizozemsko se stejně jako Dánsko či Norsko rozhodlo pozastavit očkování vakcínou od společnosti AstraZeneca. Nizozemsko chce zjistit, zda existuje spojitost mezi vakcínou a výskytem krevních sraženin u několika očkovaných lidí. (Alexandra Brzozowski, EURACTIV.com)

LONDÝN

Britské armádní jednotky výrazně oslabují. Britská armáda se nebude schopna účastnit klíčových konfliktů. Vyplývá to z nedělní zprávy britských poslanců. Zpráva obranného výboru dolní komory uvádí, že kvůli snižujícímu se počtu obrněných bojových vozidel budou britské jednotky v případě konfliktu čelit „vážnému riziku“. Počet britských bojových tanků se za posledních třicet let snížil z 1200 na nynějších 227. (Benjamin Fox | EURACTIV.com)

DUBLIN / BELFAST / LONDÝN

Fosterová požaduje změny v Severoirském protokolu. Předsedkyně Demokratické unionistické strany DUP Arlene Fosterová opět vyzvala ke změnám v Severoirském protokolu. Zboží hlavních prodejců ve Spojeném království má podle ní problém dostat se do Severního Irska. Velká Británie tak podle ní poškozuje sama sebe jen kvůli tomu, aby vyhověla požadavkům EU. (Paula Kenny | EURACTIV.com)


SEVER

STOCKHOLM

NATO není připraveno na válku. Členové Severoatlantické aliance nejsou dobře připraveni na velký konflikt. Vyplývá to ze zjištění Švédské výzkumné agentury. Agentura hodnotila vojenské síly NATO a jejích partnerů ve srovnání s Ruskem. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)


VISEGRÁD

VARŠAVA

Polsko bude nadále očkovat vakcínou AstraZeneca. Skupina evropských států pozastavila očkování vakcínou AstraZeneca poté, co se u několika očkovaných lidí objevily případy krevních sraženin. Polsko se však k této skupině nepřidá a vakcínou bude očkovat i nadále. (Mateusz Kucharczyk | EURACTIV.pl)

BUDAPEŠŤ

Maďarsko čeká nejhorší týden pandemie. Podle premiéra Viktora Orbána bude tento týden pro Maďarsko nejkritičtější. „Projdeme temnými chvílemi před rozbřeskem,“ řekl Orbán v nedělním rozhlasovém rozhovoru. Orbán zároveň podotkl, že Maďarsko nehodlá požádat o pomoc v zahraničí, a naopak bude nadále poskytovat pomocnou ruku ostatním státům. (Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com with Telex)

BRATISLAVA

Rezignace premiéra Matoviče a ministra Sulíka jako jediné řešení krize? Podle místopředsedkyně vlády Veroniky Remišové (Za ľudí) je jediným řešením vládní krize odchod premiéra Igora Matoviče (OĽaNO) a ministra hospodářství Richarda Sulíka (SaS) z vlády. V opačném případě podle Remišové hrozí předčasné volby. (Irena Jenčová | EURACTIV.sk)


JIH

ATÉNY

Řecko zahájí vojenské cvičení. Řecké a americké vojenské jednotky se zúčastní společného cvičení v oblasti Středozemního moře. Informovalo o tom velitelství řeckých obranných sil. Cílem cvičení je posílit bojové kapacity a interoperabilitu řeckých a amerických vojenských systémů. (Theodore Karaoulanis, EURACTIV.gr)

ŘÍM

Zpřísnění protikoronavirových opatření do 6. dubna. Ve všech italských regionech, s výjimkou Sardinie, se od pondělí zpřísní protikoronavirová opatření. Regiony budou označeny oranžovou nebo červenou barvou. Až do 6. dubna bude zakázán pohyb mezi regiony a lidé budou moci zůstávat jen v místě svého bydliště.

Enrico Letta je zpět. Národní shromáždění středolevicové Demokratické strany si v neděli zvolilo do svého čela bývalého premiéra Enrica Lettu. Ve své inaugurační řeči mezi svými prioritami vyzdvihl podporu nezaměstnaných, mladých lidí a žen. (Daniele Lettig | EURACTIV.it)


BALKÁN

BUKUREŠŤ

Rumunsko začne očkovat běžné obyvatele. Rumunsko vstupuje do třetí fáze své očkovací strategie, která měla podle původních plánu začít až v dubnu. Ode dneška má fungovat online registrační formulář pro běžné obyvatele. Starší lidé, pacienti s chronickými nemocemi a pracovníci kritické infrastruktury budou mít stále přednost, k očkování se ale nově může registrovat každý dospělý občan. (Bogdan Neagu | EURACTIV.ro)

ZÁHŘEB

Chorvatsko není spokojeno s distribucí vakcín. Chorvatský premiér Andrej Plenković v sobotu řekl, že Chorvatsko není spokojeno s tempem evropské distribuce vakcín proti covid-19. Premiér vyzval k napravení situace a spravedlivějšímu dělení dávek mezi členské státy EU. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

LUBLAŇ

Konec sólo hráče. Slovinský premiér Janez Janša z vládní Demokratické strany (SDS) v neděli napsal v dopise adresovaném jejím členům, že strana začne pracovat na závazcích, které pro ni vyplývají z koaliční smlouvy. „Sólo akcím“ by tak měl být podle premiéra konec. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)


K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.