The Capitals: Bulharsko se bojí čtvrté vlny, v očkování zaostává

lead-17-1024x576

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 


HLAVNÍ ZPRÁVA

SOFIE

Bulharsko se obává čtvrté vlny. Alespoň první dávku očkování proti covid-19 podstoupilo jen 14 % bulharské populace. Místní úřady se proto obávají nové varianty koronaviru Delta a úderu čtvrté vlny pandemie, kterou by mohli spustit přijíždějící turisté. (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)


NOVINKY Z BRUSELU

Finále ve Wembley? Ještě si to rozmyslete. Místopředseda Evropské komise Margaritis Schinas zpochybňuje plány uspořádat semifinále a finále fotbalového Eura v Londýně, a to kvůli zhoršující se epidemické situaci. UEFA by podle něj měla situace pečlivě zanalyzovat. Britská vláda, která se potýká se strmým nárůstem počtu případů varianty delta, odmítla jakékoliv přesuny klíčových utkání. (EURACTIV.com, AFP)


ZÁPAD

BERLÍN

Mise v Mali mají pokračovat dál. Uvedla to německá ministryně obrany Annegret Kramp-Karrenbauerová. Zachování mezinárodních misí v Mali je podle ní důležité pro další boj proti islámskému radikalismu. Dodala, že není podle ní v zájmu Německa, aby oblast Sahelu byla pod naprostou kontrolou teroristických skupin. Reagovala tím na bombový útok z minulého týdne, při němž bylo na severu Mali zraněno 12 německých vojáků sloužících pod vlajkou OSN. Incident opětovně rozhořel spor o to, jestli mise v oblasti zachovat, nebo je stáhnout.(Nikolaus J. Kurmayer  | EURACTIV.de)

PAŘÍŽ

Nezájem voličů o místní politiku bereme vážně. „Snažíme se zajistit, aby francouzská demokracie fungovala co nejlépe,“ prohlásil francouzský premiér Jean Castex na společném francouzsko-německém parlamentním zasedání. Reagoval tím na neuspokojivé výsledky nedávných regionálních voleb, v nichž k urnám přišel velmi malý počet voličů (kolem 34 %). Volby také ukázaly oslabení strany prezidenta Emmanuela Macrona (La République En Marche) i strany Marine Le Penové (Rassemblement National, Národní sdružení). (Mathieu Pollet | EURACTIV.fr)

VÍDEŇ

Obnova země po krizi je na dobré cestě. Míra zaměstnanosti se v květnu vrátila na úroveň před pandemií covid-19. Uvádí to ve své zprávě rakouský Institut pro výzkum ekonomiky (WIFO). (Oliver Noyan | EURACTIV.de)

LONDÝN

Pobrexitová rybářská válka je definitivně zažehnána. Francouzští rybáři budou moci lovit ve vodách kolem ostrova Jersey, aniž by museli plnit nové pobrexitové podmínky. Zmírněný režim má platit do konce září. Včera se na tom shodla vláda. Jednodenní květnová válka mezi britskými a francouzskými rybáři kolem ostrova Jersey je tak tím definitivně vyřešena. (Benjamin Fox | EURACTIV.com)


SEVER

STOCKHOLM

Konec jedné vlády, počátek formování té další. Švédský premiér Stefan Löfven včera rezignoval na svůj post premiéra. Podle jeho slov to bylo jedno z nejtěžších rozhodnutí v jeho politické kariéře. Nyní bude na předsedovi parlamentu Andreasu Norlenovi, aby započal jednání s parlamentními stranami o nové vládě. Bude mít čtyři pokusy na to, aby nalezl uspokojivé řešení. V případě, že nebude možné sestavit novou vládu, budou muset proběhnout předčasné volby. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)


VISEGRÁD

BUDAPEŠŤ

Opozičnímu městu hrozí vysoké ztráty. Maďarská vláda v pondělí schválila dekret, na jehož základě se obce Iváncsa a Rácalmás staly zvláštními ekonomickými zónami. Pro okresní město Dunaújváros, kterému vládne opoziční pravicová strana Jobbik, to může znamenat ztráty ve výši miliard forintů. Nebude mít totiž šanci rozhodovat o využití daňových příjmů pocházejících právě z této zvláštní ekonomické zóny, pravomoc se přesune do rukou fejérské župy, kterou ovládá vládní strana Fidesz. (Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com a Telex)

BRATISLAVA

Kočner čelí dalšímu obvinění. Slovenský podnikatel Marian Kočner souzený za objednání vraždy novináře Jána Kuciaka, čelí dalšímu obvinění. Tentokrát měl plánovat vraždu tří slovenských prokurátorů. Mezi nimi je i Daniel Lipšic, který Kočnera porazil hned v několika soudních sporech. (Barbara Zmušková | EURACTIV.sk)

VARŠAVA

Čekáme už příliš dlouho, zní ze západního Balkánu. Zástupci západobalkánských zemí vyjádřili svou frustraci nad délkou přístupového procesu do EU, kterou sdílí i ministři zahraničí zemí V4. Po summitu zemí V4 a západního Balkánu v polském Rogalinu to prohlásil polský ministr zahraničí Zbigniew Rau. Podle Raua vede tato „neuvěřitelná délka“ unijního přístupového procesu k situaci, kdy místo EU mohou v oblasti posilovat svůj vliv třetí země. (Paulina Borowska | EURACTIV.pl)


JIH

ŘÍM

Roušky se nosí dál navzdory uvolnění. Od pondělí sice není povinné v Itálii nosit roušku ve venkovních prostorách, přesto se řada obyvatel rozhodla pokrývku úst nesundat v obavě z možné nákazy novou variantou koronaviru. Uvádí to tamní média. (Daniele Lettig | EURACTIV.it)


BALKÁN

BUKUREŠŤ

Vakcína na prodej. Rumunsko prodává své zásoby vakcíny proti covid-19. Mezi zájemci je hned několik zemí, milion dávek by mělo směřovat například do Dánska. Informoval o tom premiér Florin Citsu. Rumunsko se uchýlilo k prodeji poté, co výrazně klesl zájem místních lidí o očkování. (Bogdan Neagu | EURACTIV.ro)

ZÁHŘEB

Jak zastavit emigraci? Urychlit nárůst HDP. Chorvatsko se potýká s vysokou mírou emigrace. Zastavit by ji mohl ekonomický růst a dosažení 75-80 % průměru unijního HDP. Chorvatsko by tohoto úspěchu mohlo dosáhnout již v této dekádě, a to díky evropským fondům. Zaznělo to na konferenci, kterou pořádala společnost Hanza Media, mediální parter sítě EURACTIV. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

LUBLAŇ / BERLÍN

Slovinsko nakoupí německé transportéry. Slovinsko chce nakoupit 45 německých obrněných transportérů označovaných jako „Boxer“. Informoval o tom ministr obrany Matej Tonin po setkání se svou německou kolegyní Annegret Kramp-Karrenbauerovou.  (Sebastijan R. Maček | STA)


K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.