The Capitals: Bulharsko hrozí, že zablokuje sankce vůči Rusku

© EPA-EFE

The Capitals přináší jedinečný přehled událostí z evropských zemí.


SOFIE

Bulharsko hrozí zablokováním sankcí vůči Rusku. Bulharsko pohrozilo, že nepodpoří nový balíček sankcí EU vůči Rusku, pokud nedostane výjimku z navrhovaného zákazu nákupu ruské ropy. V neděli večer to uvedl místopředseda vlády Assen Vassilev.

Bulharsko chce pokračovat v nákupech ruské ropy v následujících dvou letech, až poté by se k embargu připojilo. EU chce přitom ukončit import už za šest měsíců. K takovému rozhodnutí však potřebuje jednomyslnou shodu všech členských států.

Bulharsko nyní podobně jako Maďarsko a Slovensko hrozí vetem. Česko zatím vůli blokovat sankce nevyjádřilo, o výjimku z embarga v podobě odkladu ale žádá také.

„Rozhovory budou pokračovat zítra, v úterý se možná uskuteční schůzka vedoucích představitelů, která je uzavře. Náš postoj je zcela jasný. Pokud bude výjimka pro některé země, chceme ji dostat také,“ řekl Vasilev v rozhovoru pro celostátní televizi BNT. „Pokud ne, sankce nepodpoříme. Ale neočekávám, že se k tomu na základě současných jednání dostaneme,“ dodal.

Bulharsko údajně chtělo, aby bylo z ropného embarga vyňato úplně, ale instituce EU s ničím takovým nepočítají. Bulharská žádost o úplnou výjimkou totiž „neobsahovala reálné argumenty“. Bulharsko je nicméně přesvědčeno o opaku a říká, že rafinerie v Burgasu nemůže bez ruské ropy fungovat. Rafinerii vlastní ruský gigant Lukoil.

Evropská komise by měla Bulharsku odpovědět na žádost o přechodné období do konce příštího týdne. (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)


BERLÍN

Německo prosazuje institucionální reformy EU. Německo chce Konferenci o budoucnosti Evropy využít jako odrazový můstek pro další rozvoj EU, případně pro změnu smluv a zrušení jednomyslného rozhodování v otázkách zahraniční politiky. V rozhovoru pro EURACTIV to uvedla německá ministryně pro evropské záležitosti Anna Lührmannová. (Oliver Noyan | EURACTIV.de)


HELSINKY

Finské společnosti odmítají dodávat elektřinu „ruskému Googlu“. Finské energetické společnosti odmítají podepsat smlouvy o dodávkách elektřiny s ruským vyhledávačem Yandex, který má datové centrum nedaleko Helsinek. Mají totiž podezření, že se podílí na šíření ruské válečné propagandy.  

Datové centrum, které je v provozu od roku 2015, se nachází ve městě Mäntsälä, asi 50 km severně od Helsinek. Od roku 2015 se jeho odpadní teplo podílí na dálkovém vytápění oblasti přibližně ze 75 %.

Generální ředitel společnosti byl však v březnu zařazen na sankční seznam, což vedlo k jeho rezignaci. Na samotnou společnost sankce uvaleny nebyly. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)


BUDAPEŠŤ

V Maďarsku vznikla „Huxit Party“. Krajně pravicový politik János Volner se rozhodl přejmenovat svou stranu na „Huxit Party“. Jak název napovídá, hlavním cílem strany je prosadit odchod Maďarska z EU.

Volner dříve působil v konzervativní straně Jobbik a krajně pravicovém hnutí Naše vlast. V září 2020 oznámil založení „Volnerovy strany“, kterou nyní přetavil do nového projektu. Z dosavadních aktivit strany je jasné, že se jedná o stranu jednoho muže.

„Dnes skončila první rok a půl trvající etapa života Volnerovy strany,“ napsal Volner na Facebooku.

„V budoucnu – čímž signalizujeme náš další velký cíl – budeme pokračovat pod názvem Huxit Party. Naším nejdůležitějším cílem je dosáhnout vystoupení Maďarska z Evropské unie,“ dodal.  (Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com a Telex)


BRATISLAVA

Slováci by v případě války svou zemi nebránili. Pouze 13 % Slováků by se v případě válečného útoku chopilo zbraně a bojovalo za svou zemi. Třetina by raději zemi opustila. Vyplývá to z nového průzkumu agentury Focus. Ten také ukázal, že mladí lidé jsou v otázce obrany země rozdělení. Zatímco 31 % mladých mužů od 18 do 34 let by bylo ochotno bojovat, 38 % mladíků by uteklo. (Michal Hudec | EURACTIV.sk)


Další porci zpráv z celé Evropy naleznete na našem partnerském webu EURACTIV.com.


Chcete dostávat The Capitals pravidelně do e-mailové schránky? Přihlaste se k odběru.