The Capitals: Bulharsko chce vstoupit do eurozóny. A to rychle

© European Union

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 

///

BALKÁN

SOFIE

Přijetí eura opět na stole. Bulharsko ještě před vypuknutím pandemie vyjádřilo svůj záměr zapojit se do mechanismu směnných kurzů (ERM2), který je vstupní branou do eurozóny. V únoru ale premiér Bojko Borisov oznámil, že Bulharsko vstoupí do tzv. čekárny na euro až v červenci, a to právě kvůli pandemii covid-19.

Borisov nyní svého únorového rozhodnutí lituje a chce svou zemi na cestě k přijetí eura popohnat. Důvod? Masivní finanční pomoc, ke které budou mít země eurozóny přístup, aby se dokázaly vyrovnat s následky koronavirové krize. (Georgi Gotev | EURACTIV.com)

LUBLAŇ

Potřebujeme nové dopravní letadlo. „Koronavirová krize ukázala, že Slovinsko nutně potřebuje nové dopravní letadlo a že v těchto těžkých časech se každý musí spoléhat především na sebe,“ nechal se slyšet slovinský ministr obrany Matej Tonin po videokonferenci se svými protějšky z ostatních zemí NATO.

Dosud využívané letadlo Turbolet (L-410) z roku 1988 vyrobené v Československu posloužilo dobře, ale je moc malé a jeho dolet příliš krátký, vysvětlil ministr, jehož rezort se nyní poohlíží po nové variantě. (Zoran Radosavljevic | EURACTIV.com)

ZÁHŘEB

Ekonomika se probouzí. Chorvatský premiér Andrej Plenković požádal své ministry, aby každý z nich vytvořil seznam klíčových sociálních a ekonomických aktivit, které by se měly opětovně spustit, a postupně tak po úderu krize rozběhnout ekonomiku. Až bude mít vláda seznam hotový, epidemiologové rozhodnou, které kroky jsou v současné situaci nejrealističtější a dávají největší smysl. (Tea Trubić Macan, EURACTIV.hr)

BĚLEHRAD

Prezidentské jednání. Srbský prezident Aleksandar Vučić jednal se svým bulharským protějškem Rumenem Radevem, se kterým se shodl na vzájemné solidaritě a spolupráci v boji s pandemií, včetně sdílení zkušeností.

Bulharsko podle Radeva podporuje evropskou integraci Srbska a doufá, že EU Bělehradu pomůže nejen skrze okamžité poskytnutí financí, ale také později v průběhu ekonomického zotavení. (EURACTIV.rs  betabriefing.com)

ZÁPAD

BERLÍN

Opatření potrvají do 3. května. Německá vláda zachová koronavirová omezení týkající se sociálního kontaktu minimálně do 3. května. Apeluje také na nošení látkových roušek v prostředcích hromadné dopravy a v supermarketech.

Od příštího týdne začnou své zboží prodávat i malé obchody, a to za přísných hygienických pravidel. Zároveň by se měly otevřít i některé školy. Otevírání restaurací a barů zatím v plánu není. (Sarah Lawton | EURACTIV.de)

VÍDEŇ

Opozice kritizuje vládní opatření. Vládní opatření v boji s pandemií covid-19 měla doposud podporu opozice, ta ale s postupující krizí začíná tlačit na kancléře Sebastina Kurze (ÖVP). Sociálním demokratům (SPÖ) se nelíbí, že vláda vytváří specifická opatření sama a požadují větší zapojení parlamentu. (Philipp Grüll | EURACTIV.de)

PAŘÍŽ

Izolace bude brzy u konce. Většině francouzských občanů skončí povinná izolace 11. května. Předseda Vědecké rady Jean-François Delfraissy nicméně upozorňuje, že občané starší 65 let a dlouhodobě nemocní, kterých je ve Francii zhruba 18 milionů, se návratu do normálních životů dočkají až později. (EURACTIV.FR)

SEVER

HELSINKY

Země je znovu sjednocená. Finská vláda ve středu (15. dubna) ukončila karanténu provincie Uusimaa, ve které žije celkem 1,7 milionu obyvatel, a kde se nachází i hlavní město Helsinky. Šíření infekce z této oblasti se podařilo úspěšně zpomalit, a argumenty pro další omezování svobody pohybu proto neobstály. Onemocnění se navíc objevilo i v dalších regionech, izolace jedné oblasti tak ztratila na významu. Kontrola hranic provincie navíc představovala významý tlak na kapacity finských policejních složek. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

OSTROVY

LONDÝN

MMF apeluje na prodloužení brexitových jednání. Británie a EU by měly s ohledem na pandemii covid-19 prodloužit vyjednávání o nové obchodní dohodě. Vyzvala je k tomu šéfka Mezinárodního měnového fondu (MFF) Kristalina Georgievová. (Benjamin Fox | EURACTIV.com)

JIH

ŘÍM

Neshody v koalici. Premiér Giuseppe Conte se pokusil urovnat spory mezi stranami vládní koalice ohledně využití peněz z Evropského stabilizačního mechanismu. Podle Conteho se na pravidlech musí nejprve dohodnout se svými kolegy na úrovni EU. Opozice si mezitím stěžuje, že jí vláda nezapojuje do vnitrostátních rozhovorů ohledně klíčového summitu Evropské rady. Ten se má uskutečnit již 23. dubna. (Gerardo Fortuna, EURACTIV.com)

MADRID

Kritika opozice sílí. Španělsko patří s více než 172 500 potvrzenými případy a 18 000 oběťmi nákazy mezi země nejvíce postižené koronavirovou krizí. Denní nárůst počtu nově infikovaných nyní klesl na nejnižší hodnotu od vypuknutí nákazy. Stoupá však napětí na španělské politické scéně. Vládní koalice čelí čím dál ostřejší kritice ze strany opozice. (EUROEFE)

LISABON

Ekonomické dopady. Podle odhadů Mezinárodního měnového fondu (MMF) se bude portugalský veřejný dluh na konci tohoto roku rovnat 135 % HDP. Původně Portugalsko očekávalo hospodářský růst o 0,2 %, nyní odhady MMF hovoří o 7,1% propadu.

Portugalsko má v současnosti více než 930 tisíc dočasně propuštěných pracovníků. Prezident země ve středu uvedl, že pokud bude šíření nemoci COVID-19 v dubnu pokračovat podle očekávání, květen by mohl být měsícem obnovy sociálního a ekonomického života. (Lusa.pt)

ATHÉNY

Ekonomický propad. Řecký veřejný dluh se letos vyšplhá až na 200,9 % HDP. Upozornil na to ve své prognóze Mezinárodní měnový fond. (AMNA.gr)

VISEGRÁD

VARŠAVA

Doporučení ministra zdravotnictví k volbám. Ministr zdravotnictví Łukasz Szumowski představí v následujících dnech svá doporučení ohledně konání prezidentských voleb, které by měly proběhnout již 10. května. Opozice ministra kritizovala za to, že se proti jejich uskutečnění nepostavil. Szumowski je zároveň nejlépe hodnoceným polským politikem – jediným, který má větší než 50% podporu občanů. (Łukasz Gadzała | EURACTIV.pl)

BRATISLAVA

Šest obětí. Slovensko zatím hlásí pouze šest úmrtí, která mají spojitost s covid-19. Tři oběti pocházely z domova pro seniory poblíž hlavního města. Bratislavský kraj a město Bratislava budou klienty podobných zařízení testovat na vlastní náklady.

Slovenské školy zůstávají i nadále zavřené. Úřad veřejného zdravotnictví ale povolil konání maturitních a přijímacích zkoušek, a to za dodržení přísných sanitárních podmínek. (Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)

///

Více aktuálních informací o pandemii koronaviru v Evropě naleznete na EURACTIV.com.

///

K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.