The Capitals: Bulharsko by mohlo vetovat zahájení přístupových rozhovorů se Severní Makedonií

© European Union

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 

///

BALKÁN

SOFIE

Bulharské veto pro Severní Makedonii? Nedostatek pokroku v práci bilaterální komise, která má na starosti řešení společné historie Bulharska a Severní Makedonie, pravděpodobně povede k bulharskému vetu unijních přístupových rozhovorů se Skopje.

Vyplývá to z pondělního exkluzivního rozhovoru bulharské redakce EURACTIV s europoslancem Andrejem Kovačevem. Podle něj Severní Makedonie pokračuje ve „falšování historie“ a hledá výmluvy, kterými se snaží nedostatek pokroku v řešení otázek společné historie ospravedlnit.

Bilaterální komisi ustanovenou mezi Bulharskem a Severní Makedonií tvoří historici, jejichž úkolem je definování společných postojů k historickým událostem. Komise podle Kovačeva musí začít fungovat do června. Europoslanec sice podotkl, že mluví sám za sebe, zároveň je však lídrem europoslaneckého klubu strany premiéra Bojka Borisova GERB. (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

Severní Makedonie „sedí v čekárně EU“ už 20 let. Dočká se letos?

Čím dál více indicií nasvědčuje tomu, že Evropská unie po mnohaletých odkladech letos na jaře konečně spustí přístupové rozhovory s Albánií a Severní Makedonií. Konkrétně druhá země „klepe na unijní dveře“ už skutečně dlouho.

ZÁHŘEB

Istrie ožívá. Od příštího pondělí (11. května) se znovu otevřou hotely a kempy v oblíbené provincii Istrie. Chorvatsko nyní očekává, zda se členské země dohodnou na otevření vnitřních hranic. (Karla Junicic, EURACTIV.hr)

LUBLAŇ

Opozice chce hlasovat o nedůvěře. Čtyři opoziční strany – LMŠ, sociální demokraté, Levica a Strana Alenky Bratušekové – vyzvaly k hlasování o nedůvěře ministru hospodářství Zdravku Počivalšekovi. Důvodem je neprůhledné zadávání veřejných zakázek na nákup ochranných zdravotnických pomůcek, za které má být právě ministr zodpovědný. (Zoran Radosavljevic | EURACTIV.com)

BUKUREŠŤ

Ze stavu nouze do „stavu pohotovosti“. Rumunsko neprodlouží stav nouze, který skončí 14. května. Hned druhý den (15. května) ale vstoupí do „stavu pohotovosti“. Změna umožní rozvolnění některých opatření, lidé však stále nebudou moci cestovat ve skupině s více než 3 osobami, řekl prezident. (EURACTIV.ro)

BĚLEHRAD

Volby se uskuteční 21. června. Srbský prezident Aleksandar Vučič oznámil nový termín srbských parlamentních voleb. Místo původního 26. dubna se volby uskuteční 21. června. Srbsko se rozhodlo volby přesunout kvůli pandemii koronaviru. (EURACTIV.rs  betabriefing.com)

ZÁPAD

BERLÍN

Kontroverzní studie hovoří o 1,8 milionu nakažených. Výsledky velmi očekávané a kontroverzní studie Heinsberg zveřejněné 4. května odhadují, že skutečný počet Němců nakažených koronavirem je desetkrát větší, než uvádí oficiální statistiky. Údajně by se mohlo jednat až o 1,8 milionu případů. Jiní experti však výsledky výzkumu zpochybňují. (Sarah Lawton | EURACTIV.de)

VÍDEŇ

Zmatky okolo trasovací aplikace. Vláda opakovaně slíbila, že rakouská trasovací aplikace „Stopp-Corona“, vyvinutá Červeným křížem, zůstane dobrovolná. Blízká poradkyně kancléře Sebastiana Kurze Antonella Mei-Pochtlerová ale v rozhovoru s Finacial Times řekla, že na stole je potenciální povinnost turistů aplikaci nainstalovat. Mohlo by se podle ní jednat o podmínku pro vstup do země. O několik hodin později však ministerstvo zdravotnictví popřelo tuto informaci a uvedlo, že o podobném nápadu se ani nediskutovalo, a aplikace zůstane dobrovolná. (Philipp Grüll | EURACTIV.de)

Aplikací k trasování nakažených přibývá. Chytrá karanténa se ale nesmí zvrhnout v chytré šmírování

Koronavirová pandemie je podle Komise ideální příležitostí Evropanům ukázat, jak užitečná mohou být volně přístupná a otevřená data a jejich analýza. Ne všichni jsou však z takových slov nadšení.

PAŘÍŽ

Stát Amazonu nepomůže. Francouzská vláda odmítla udělit státní pomoc firmě Amazon. Americká společnost musela kvůli rozhodnutí místního soudu omezit svůj provoz. Podle rozsudku totiž Amazon nebyl schopen zajistit svým pracovníkům bezpečné pracovní podmínky. Amazon se následně obrátil na francouzskou vládu s prosbou a poskytnutí mimořádné pomoci určené na podporu zaměstnanosti. Francie ale žádosti nevyhověla. (EURACTIV.FR)

The Capitals: Amazon nedbá na bezpečnost zaměstnanců a musí omezit prodej, rozhodl soud

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 

AMSTERDAM

Dvě minuty ticha. Nizozemsko si 4. května každoročně připomíná oběti válek a zahraničních misí. Letos drželi místní lidé dvě minuty ticha ve svých domovech a nizozemský král hovořil k prázdnému amsterdamskému náměstí. Občany vyzval k ochraně svobody a demokratické vlády práva. (Davine Janssen | EURACTIV.com)

SEVER

HELSINKY

Finské členství v NATO budí v Rusku stále vášně. Rusko otevřeně prohlašuje, že přirozeně záleží na Finsku, zda se rozhodne vstoupit do NATO či nikoliv. Potenciální členství by ale mělo negativní dopady na bilaterální vztahy mezi zeměmi. Vyplývá to ze studie, kterou nechala vypracovat předchozí finská vláda.

Studie upozorňuje, že se ruské zájmy směrem k Finsku normalizovaly a jsou teď méně důležitými. Finsko už není terčem či platformou pro ruskou strategickou komunikaci, protože Moskva severskou zemi nevnímá jako mocného a důležitého člena EU. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

JIH

ŘÍM

Genderovou rovností proti covid-19. Italský premiér Giuseppe Conte vyslyšel volání po genderové rovnováze v expertním týmu vlády, který má na starosti řešení koronavirové krize. Ze 17 členů byly dosud pouze čtyři ženy, což donutilo 16 senátorek k publikování komentáře v deníku Corriere della Sera. Premiér následně požadavku vyhověl.

Automobilové neštěstí. Prodeje aut v Itálii podle ministerstva dopravy v březnu poklesly o 97,55 % v porovnání se stejným měsícem roku 2019. Za první čtyři měsíce klesl počet registrací nových vozů o 50,69 %. (Gerardo Fortuna | EURACTIV.com)

MADRID

Senioři mohou nakupovat jen v určitých časech. V pondělí začaly znovu fungovat malé španělské podniky, včetně obchodů nebo kadeřnických studií. Klienti se ale musí dopředu objednávat. Co se týče obchodů, ty musí vyhradit zvláštní otevírací dobu jen pro seniory starší 70 let. (EFE)

ATHÉNY

Otevření hranic úspěšným zemím? Řecká vláda pracuje na plánu, který by měl zachránit místní turistický sektor. Jednou z možností je vytvoření mezivládních dohod se zeměmi, kterým se podařilo dostat pandemii pod kontrolu. Příkladem těchto úspěšných států je podle deníku Kathimerini Izrael, Kypr nebo Rakousko. Řecko by však preferovalo celoevropskou dohodu. (Sarantis Michalopoulos, EURACTIV.com)

Ministři EU chtějí koordinovat letní otevření hranic turistům

Země Evropské unie chtějí v příštích týdnech pracovat na tom, aby během letní turistické sezony mohli občané EU za určitých podmínek cestovat do jiných unijních států.

VISEGRÁD

VARŠAVA

Kdy budou volby? Včera v Polsku začala druhá fáze uvolňování opatření. Návštěvníkům se otevřela nákupní centra, hotely a některé kulturní instituce (knihovny, muzea, galerie). Od zítřka (6. května) také otevřou jesle a školky.

Mezitím však stále není jasné, jak to bude s  prezidentskými volbami. První kolo by se podle původních plánů mělo uskutečnit již za pět dní (10. května). (Łukasz Gadzała | EURACTIV.pl)

Jak udržet Dudu v křesle: Polsko na cestě ke korespondenční volbě prezidenta

Polské prezidentské volby se budou možná konat koronavirové pandemii navzdory podle původního plánu 10. května a proběhnou korespondenčně. Změna volebního zákona pár týdnů před konáním voleb si vysloužila kritiku.

BRATISLAVA

2 v 1. Premiér Igor Matovič včera oznámil, že Slovensko zahájí dvě fáze uvolňování opatření najednou. Může si to dovolit díky dobré epidemiologické situaci.

Slovenská ekonomika by se měla znovu nastartovat zítra. Otevřou se obchody a budou fungovat služby, bude však nutné dodržovat rozestupy mezi lidmi a hygienická opatření. Otevřít budou moci i restaurace a kavárny, ovšem pouze venkovní zahrádky. Zavřená zůstanou obchodní centra. Nepočítá se zatím ani s konáním kulturních a sportovních akcí. (Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)

BUDAPEŠŤ

Orbán píše EPP. Maďarský premiér Viktor Orbán zaslal dopis předsedům členských stran Evropské lidové strany (EPP), ve kterém obviňuje své politické oponenty i spojence ze šíření dezinformací o kontroverzním maďarském koronavirovém zákoně. Ten vládě umožňuje po nestanovenou dobu vládnout pomocí dekretů.

„Naši političtí oponenti, ale bohužel i někteří politici z EPP jsou aktivně zapojeni do šíření fake news,“ uvedl Orbán. Zdůraznil přitom, že i Evropská komise „dala nepochybně najevo, že takové útoky jsou neopodstatněné.“ (Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)

Koronavirus v Maďarsku: Využívá Orbán krizi k únosu demokracie?

Není nouzový stav jako nouzový stav. Mnohé evropské země se kvůli koronaviru uchýlily k jeho vyhlášení, ten maďarský se ale vymyká. Tamním parlamentem v pondělí prošel kontroverzní zákon, který Orbánovi podle kritiků umožňuje neomezené vládnutí.

PRAHA

Letiště ožívá. Vláda od 11. května ruší zákaz autobusové a vlakové mezinárodní dopravy. Od příštího týdne se země otevře také sezónním pracovníkům ze zemí mimo EU, kteří budou mít negativní test na koronavirus.

Mezitím se probouzí i pražské letiště. Dvě letecké společnost obnovily své pravidelné linky do Prahy. První společností je KLM, která zajištuje každodenní spojení mezi Prahou a Amsterdamem. Druhou jsou Eurowings se svou linkou Praha-Düsseldorf. (Aneta Zachová | EURACTIV.cz)

///

Více aktuálních informací o pandemii koronaviru v Evropě naleznete na EURACTIV.com.

///

K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.