The Capitals: Bulharsko a Řecko chystají „vodíkovod“

The Capitals přináší jedinečný přehled událostí z evropských zemí.


SOFIE

Bulharsko a Řecko chystají „vodíkovod“. Státní podnik Bulgartransgaz pracuje na několika projektech, které mají propojit vodíkové sítě mezi Bulharskem a Řeckem. Na Ekonomickém fóru III v bulharské metropoli na to upozornil výkonný ředitel společnosti Vladimir Malinov. Ten se chystá příští týden do Atén, kde bude o chystaném propojení zemí dále diskutovat. V plánu je, aby propojení dosáhlo alespoň 5 % do 1. ledna 2025, ideálním cílem je pak 10 až 15% propojení. To by mělo zahrnovat i bulharskou metropoli, vodíkovod by měl Sofii spojovat s řeckou Soluní. 

Podle Malinova je současná krize zároveň příležitostí k překonávání energetických výzev. Podle něj není zemní plyn jen ruský, není zcela nedostupný a ani není drahý. Proto si myslí, že plyn zůstane i v době ekonomické a geopolitické krize přechodovým zdrojem energie. 

Malinov věří, že od teď bude v centru pozornosti vodík. Ten bude ale spíše doplňkem nežli konkurencí zemního plynu. V budoucnu však poměr vodíku ku plynu podle ředitele státního energetického podniku poroste. (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)


BERLÍN

Zbraně z Německa dorazily na Ukrajinu. Houfnice z Německa, které čelí kritice za zpoždění v dodávkách zbraní, už dorazily na Ukrajinu. V úterý to na twitteru oznámil ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov. 

Německá ministryně obrany Christine Lambrechtová slíbila Ukrajině sedm houfnic už začátkem května, Německo tak čelilo kritice, že mu dodání techniky trvá příliš dlouho. Houfnice už jsou sice na místě, další slíbenou techniku včetně systémů protivzdušné obrany a raketometů ale Německo stále nedodalo. (Julia Dahm | EURACTIV.de)


VÍDEŇ

Nechceme měnit přístupový proces, ujišťuje rakouský ministr. Rakouský dokument k rozšíření EU, který ministr zahraničí Alexander Schallenberg a ministryně pro evropské záležitosti Karoline Edtstadlerová zaslali členským státům a místopředsedovi Evropské komise Josepu Borrellovi, skončil nedorozuměním. Schallenberg tak musel vysvětlovat, co dokumentem Rakousko myslelo. Nechceme reformovat přístupový proces, ujišťoval Schallenberg po reakcích z Evropy. 

„Reformovali jsme přístupový proces teprve před dvěma lety,“ reagovala například šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. 

„Rakouský návrh cílí jinam. Navrhujeme postupnou integraci (…) aniž by se musel měnit přístupový proces,“ řekl Schallenberg agentuře APA. (Laura Kabelka| EURACTIV.de)


STOCKHOLM | KODAŇ

Švédsko a Dánsko čelí vážnému nedostatku plynu. Švédské a dánské úřady přišly po snížení dodávek ruského plynu do Evropy s varováním před nedostatkem plynu a vyhlásily první stupeň z třístupňové výstražné škály. 

„Jsme ve vážné situaci,“ řekl Martin Hansen z dánské Energetické agentury. Dánsko je ale podle něj připraveno, protože mají plány, jak spotřebitelům plyn zajistit, a navíc se může země spolehnout na velké množství obnovitelných zdrojů. 

Ujištění přišlo i od švédského úřadu. „Zásoby v Evropě i ve švédsko-dánské části systému jsou na podzim připraveny,“ píše v tiskové zprávě. (Charles Szumski | EURACTIV.com)


VARŠAVA

Polsko by peníze z fondu obnovy dostat nemělo, myslí si skoro třetina Poláků. Necelá třetina (28 %) Poláků má za to, že Evropská komise neměla schvalovat polský plán obnovy, dokud by vláda nesplnila všechny podmínky týkající se nezávislosti justice, kterými unijní exekutiva podmínila vyplacení peněz z pokrizového fondu. 

Podle výrazné většiny – zhruba dvou třetin respondentů průzkumu United Surveys pro deník Dziennik Gazeta Prawna – by však Polsko mělo peníze dostat nehledě na stav právního státu v zemi. (Aleksandra Krzysztoszek | EURACTIV.pl)


Další porci zpráv z celé Evropy naleznete na našem partnerském webu EURACTIV.com.


Chcete dostávat The Capitals pravidelně do e-mailové schránky? Přihlaste se k odběru.