The Capitals: Bulharská ministryně žádá zemědělce, aby mlčeli o nesrovnalostech při vyplácení dotací

© Pixabay.com

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 


BALKÁN

SOFIE

Ministryně radí, jak vyzrát na Brusel. Videozáznam zveřejněný investigativním serverem Bivol ukazuje bulharskou ministryni zemědělství Desislavu Tanevovou, jak radí pěstitelům ovoce a zeleniny, aby mlčeli o programu financovaném z EU, který je údajně plný nesrovnalostí. „Navrhuji, že s vámi budu na jedné lodi a budu tvrdit, že k podvodu nedošlo a všechno je v pořádku, jinak nám [Brusel] to [financování] zastaví,“ řekla Tanevová. (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

ZÁHŘEB

Chorvatsko je připravené na euro. Nejnovější člen EU se možná zapojí do mechanismu směnných kurzů ERM II podle plánu, tedy i přes současnou situaci spojenou s koronavirem. Chorvatsko o vstup do mechanismu pravděpodobně požádá v polovině července, a následně začne čekací lhůta 2,5 roku.

Chorvatská vláda oznámila, že splnila všech 19 cílů definovaných akčním plánem, a je tak připravené přijmout euro jako svou novou měnu. (Tea Trubić Macan, EURACTIV.hr)

LUBLAŇ

Ministr vnitra a kontroverzní zpěvák. Opoziční sociální demokraté (SD) připravují hlasování o nedůvěře ministrovi vnitra Aleši Hojsovi. Jeho rezort totiž nedávno zrušil zákaz konání koncertu kontroverzního chorvatského zpěváka, který opěvuje fašistický režim Ustašovců. (Zoran Radosavljević | EURACTIV.com)

BĚLEHRAD

Kosovo je připravené na dialog. Priština je připravená na pokračování dialogu s Bělehradem, uvedl v pondělí kosovský prezident Hashim Thaci. Dodal, že „všechny srbské výmluvy, proč rozhovory odkládat, jsou nyní překonány.“ (EURACTIV.rs  betabriefing.com)


ZÁPAD

BERLÍN

Diskuse o policejním rasismu. V Německu včera pokračovaly vyhrocené diskuse ohledně rasismu uvnitř německých policejních sborů. Ty navázaly na víkendovou sérii celostátních protestů. Místopředsedkyně sociálních demokratů Saskia Eskenová v této souvislosti vyzvala k vyšetřování policejních excesů, nadměrného používání síly a právě rasismu mezi policisty. Stejně tak žádá o vytvoření nezávislého orgánu pro vyřizování stížností.

Šéf německého policejního svazu Reiner Wendt však policisty brání a tvrdí, že uvnitř německé policie je „podstatně méně“ rasismu než ve většinové populaci. K důvěře v polici vyzývá rovněž i generální tajemník CDU Paul Ziemiak. Ten také dodal, že ani v nejmenším nelze srovnávat policejní brutalitu v USA s chováním německých policistů. (Sarah Lawton | EURACTIV.de)

VÍDEŇ

Stát zachrání aerolinie před krachem. Letecká společnost Austrian Airlines (AUA) dostane finanční injekci v objemu 600 milionů eur. Zhruba 150 milionů eur půjde z daní, 150 milionů eur poskytne mateřská společnost Lufthansa a zbylých 300 milionů eur poskytnou rakouské banky ve formě půjček. Aerolinky si tak mohou oddychnout. Do poslední chvíle totiž nebylo jasné, zda stát nechá společnost padnout, či zda ji poskytne masivní pomoc. (Philipp Grüll | EURACTIV.de)

PAŘÍŽ

Textilní roušky pro francouzské zaměstnavatele. Vláda hodlá přesvědčit soukromé společnosti, aby svým zaměstnancům poskytovaly ochranné roušky vyrobené z textilních látek namísto chirurgických roušek z dovozu. Krok francouzské vlády je reakcí na nové výrobní kapacity některých továren, které se v poslední době přeorientovaly právě na výrobu roušek.

Během koronavirové krize se pro výrobu roušek rozhodlo kolem 450 společností, a to často na úkor nových investic. Naplněné výrobní kapacity má však v současné době jen 10 % z nich, uvedl v pondělí na RTL francouzský ministr hospodářství Agnès Pannier-Runacher. (EURACTIV.FR)


SEVER

HELSINKY

Expremiér ministrem financí. Současný mluvčí finského parlamentu a expremiér Matti Vanhanen bude jmenován novým ministrem financí. Nahradí tak svou předchůdkyni Katri Kulmuniovou, která v pátek na svůj post rezignovala v reakci na zjištění, že si nechala z rozpočtu dvou ministerstev platit drahá mediální školení. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

VILNIUS

Nedělejme z toho drama. Odchod amerických vojáků z Německa by se podle litevského ministra zahraničí neměl „dramatizovat“. Řekl to poté, co zástupce Spojených států agentuře Reuters v pondělí prozradil, že Washington z Německa přesouvá 9 500 z 34 500 vojáků. Litevský ministr by stejně jako polský premiér uvítal, kdyby se někteří z vojáků přemístili do Polska. (Benas Gerdžiūnas | LRT.lt)


JIH

ŘÍM

Protesty učitelů. Italské odborové svazy vyzvaly učitele, ředitele a jiné zaměstnance škol, aby demonstrovali v reakci na nedostatečné bezpečnostní a zdravotní záruky ze strany vlády, která podle odborů nebyla schopná zajistit bezpečný návrat pracovníků do škol. Demonstrace se uskutečnily napříč celou zemí, jedna z nich se odehrála i před budovou ministerstva školství v Římě.

Protesty v oblasti školství se přitom opakují již několik let. Tradičním důvodem byl nedostatek financí, které vláda každoročně na školství vyčlení, otázka úvazků na dobu určitou či přeplněnost tříd. (Alessandro Follis | EURACTIV.it)

MADRID

Latinská Amerika novým ohniskem koronaviru. Počet případů covid-19 v Latinské Americe překročil milion případů. Region se tak stal novým epicentrem nákazy. (EFE.com)

ATHÉNY

Italský ministr zahraničí na návštěvě Athén. Do Řecka dnes zamíří šéf italské diplomacie Luigi Di Maio. Tématem budou turecké aktivity ve východním Středomoří a obnova evropského turistického sektoru. Cestování mezi Řeckem a Itálií zůstává nadále tabu, které chce Di Maio svou návštěvou Athén konečně prolomit. (Sarantis Michalopoulos | EURACTIV.com)

LISABON

Madeira opět přivátá turisty. Portugalské ostrovy Madeira a Porto Santo se od 1. července znovu otevřou turistům. Madeira se dosud mohla chlubit velmi nízkým počtem pozitivních případů. Místní úřady zaznamenaly pouze 90 nakažených, z toho 85 se již vyléčilo. (Rúben Castro | EURACTIV.com)


VISEGRÁD

VARŠAVA

Koronavirový rekord. Polsko včera zaznamenalo 599 nových případů nákazy koronavirem, což je od začátku pandemie nejvyšší počet nově nakažených za den. Zároveň byla uvolněna téměř všechna restriktivní opatření. Otevřela většina restaurací a kaváren a Poláci už nemusí nosit na veřejných místech roušky.

1,5 milionu podpisů. Nový prezidentský kandidát a starosta Varšavy Rafał Trzaskowski sbírá podpisy pro svou kandidaturu do prezidentských voleb, které se budou konat 28. června. Do pondělního večera získal zhruba 1,5 milionu podpisů. (Łukasz Gadzała | EURACTIV.pl)

BRATISLAVA

Prezidentka upozornila na hodnotící zprávu Evropské komise. „Naše ekonomika se svým výkonem přestává přibližovat evropskému průměru. Zatímco mezi lety 2003 a 2008 jsme průměr Unie doháněli, od roku 2012 už prakticky pouze stagnujeme,“ varovala prezidentka Zuzana Čaputová ve svém prvním projevu o stavu republiky.

„Komise konstatovala, že naše republika nevyužila dobré časy ekonomického růstu a zaostává v oblastech, které jsou pro budoucí prosperitu klíčové. Zaostáváme v kvalitě veřejné správy a služeb, ve vzdělávání i v digitalizaci,“ zdůraznila Čaputová. (Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)

BUDAPEŠŤ

Detaily národní konzultace odtajněny. Maďarská vláda včera večer zveřejnila detaily široce zaměřeného celostátního průzkumu. Otázky by se měly týkat nejen koronavirové pandemie a ekonomických opatření, ale také unijního plánu obnovy, migrace nebo maďarsko-amerického miliardáře George Sorose. (Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)


Více aktuálních informací o pandemii koronaviru v Evropě naleznete na EURACTIV.com.

K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.