The Capitals: Bulhaři vyšli do ulic. Rezignovat nehodlám, vzkázal premiér

© EPA-EFE/VASSIL DONEV

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 


BALKÁN

SOFIE

Bulhaři v ulicích. Desítky tisíc Bulharů se v neděli vydaly do ulic, kde demonstrovaly proti vládě premiéra Bojka Borisova (GERB, EPP). Protesty vypukly po zveřejnění nahrávek a fotografií, které mají dokazovat Borisovo zapojení do korupčních skandálů. Premiér svým kritikům vzkázal, že odstoupit nehodlá, neboť „tu není nikdo jiný, kdo by zemi vyvedl ven z krize.“ (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

ZÁHŘEB

Zpátky do roušek. Chorvatské úřady zaznamenaly v sobotu (11. července) 140 nových případů covid-19, což je dosud nejvyšší denní nárůst od vypuknutí pandemie. Celkem je v zemi 1 117 nakažených. Vláda se kvůli rostoucímu počtu případů rozhodla znovu zavést povinné nošení roušek v nemocnicích, restauracích, barech, obchodech a ve veřejné dopravě. (Tea Trubić Macan, EURACTIV.hr)

LUBLAŇ

Premiér čelí kritice. Slovinský premiér Janez Janša se stal terčem kritiky kvůli kontroverznímu tweetu o srebrenickém masakru. Janša na svůj Twitter napsal, že kdyby OSN odsoudila „komunistickou genocidu“ po druhé světové válce stejně tak, jako odsoudila holokaust, k masakru v Srebrenici by nikdy nedošlo. (Zoran Radosavljević | EURACTIV.com)


ZÁPAD

BERLÍN

Kontroverzní prověření výtržníků. V reakci na sttutgartské veřejné nepokoje z 21. června, při kterých zhruba 500 osob rozbíjelo výlohy, rabovalo obchody a útočilo na policii s dlažebními kostkami, šéf místní policie oznámil, že oddělení zvažuje v rámci vyšetřování nový a zároveň kontroverzní krok. Podle informací novin Stuttgarter Zeitung chce policejní šéf prověřit a zveřejnit informace o rodinném původu podezřelých výtržníků, za což ale rychle sklidil kritiku. (Sarah Lawton | EURACTIV.de)

PAŘÍŽ

Premiér navštívil Francouzskou Guyanu. Nový premiér Jean Castex v neděli poprvé zamířil do zámoří a navštívil Francouzskou Guyanu. V doprovodu ministra pro zámoří Sébastiena Lecornua a ministra zdravotnictví Oliviera Vérana „zkontroloval zdravotní, ekonomickou a sociální situaci v regionu“. Francouzská Guyana je jedním z koronavirem nejzasaženějších a zároveň nejchudších regionů, premiér však potvrdil dobré zprávy, a sice, že se tamní „epidemiologická situace zlepšuje“. (Anne Damiani | EURACTIV.FR)

BRUSEL

Oranžový Moravskoslezský kraj. Belgie aktualizovala svůj seznam bezpečných zemí a regionů. Moravskoslezský kraj se nyní řadí do oranžové kategorie, na kterou se vztahuje doporučená 14denní karanténa. Negativní test na koronavirus je povinný pouze u tzv. červených oblastí, kde figuruje například Švédsko či některé španělské regiony. (Alexandra Brzozowski | EURACTIV.com)

LONDÝN

Nejefektivnější a nejbezpečnější hranice na světě. Britská vláda půl roku před odchodem země z unijního jednotného trhu představila plány na vybudování nové přístavní a hraniční infrastruktury. Projekt v hodnotě 705 milionů liber (800 milionů eur) má podle ministra Michaela Gova zajistit, že se obchodníci budou schopni přizpůsobit změnám a využít příležitostí „nejefektivnějších a nejbezpečnějších hranic na světě,“ které má v plánu Británie vybudovat.

Vláda chce využít 470 milionů liber na přístavní a vnitrozemní infrastrukturu, zbylé prostředky pak pokryjí náklady na IT systémy a pět stovek nových pracovníků, kteří budou po odchodu země ze společného trhu EU na konci letošního roku hlídat dodržování nových celních procedur a kontrol. (Benjamin Fox | EURACTIV.com)

VÍDEŇ

Kurzova představa víceletého rozpočtu a fondu obnovy. Ve včerejším rozhovoru s německým nedělníkem Frankfurter Allgemeine Zeitung rakouský kancléř Sebastian Kurz odhalil svou představu o unijním dlouhodobém rozpočtu, tedy tzv. víceletém finančním rámci, i pokrizovém fondu obnovy evropských ekonomik.

V předvoji summitu Evropské rady (17.-18. července) Kurz uvedl, že z fondu by měly nejvíce čerpat nejchudší členské země EU. Unijní prostředky by podle něj měly plynout do oblastí, jako je výzkum a vývoj v souvislosti s rozvojem digitální infrastruktury, nebo na ochranu klimatu. (Philipp Grüll | EURACTIV.de)

LUCEMBURK

První úmrtí za poslední dva měsíce. Lucembursko eviduje nárůst počtu případů covid-19. Za víkend zaznamenalo celkem 148 případů nákazy a první úmrtí spojené s koronavirem za poslední dva měsíce. Informovalo o tom ministerstvo zdravotnictví. Kvůli zhoršující se epidemiologické situaci nemohou lucemburští občané cestovat do některých evropských zemí, nepodívají se například do Belgie, Dánska, Norska ani Lotyšska.

Podle informací ministerstva jsou nově nakažení převážně mladí lidé okolo 34 let věku a šíření je způsobeno povětšinou kvůli návratu společenského života. (Anne Damiani | EURACTIV.COM)


JIH

ŘÍM

Maximální opatrnost. Italská vláda chce obnovit restriktivní opatření, jejichž platnost by měla zítra (14. července) skončit. Informoval o tom ministr zdravotnictví Roberto Speranza, podle kterého chce vláda postupovat s „maximální opatrností“. Počet nakažených osob ve světě totiž nadále roste, v neděli (12. července) bylo registrováno celkem 220 tisíc nových případů koronaviru. (Alessandro Follis | EURACTIV.it)

LISABON

Portugalský plán obnovy. Portugalská ekonomika by se letos mohla propadnout až o 12 %, vyplývá to z návrhu plánu obnovy z pera vládního poradce Antónia Costy Silvy. V jeho 120stránkovém dokumentu Costa Silva zdůrazňuje, že Portugalsko se bude v následující dekádě potýkat s bezprecedentní krizí. (Bruno Dias, Lusa.pt)

ATHÉNY

Řecko prosazuje sankce vůči Turecku. Řecký ministr zahraničí dnes vyzve EU k vytvoření seznamu sankcí, které by EU uvalila na Turecko v případě, že dojde k další eskalaci napětí mezi Athénami a Ankarou. Diplomatické zdroje však naznačují, že EU se kloní spíše k dialogu, než k sankcím. (Sarantis Michalopoulos, EURACTIV.com)


VISEGRÁD

VARŠAVA

Těsné volby. Vítězem včerejších prezidentských voleb je podle předběžných výsledků vládní kandidát Andrzej Duda. Výsledky jsou ale velmi těsné, svého protikandidáta Rafała Trzaskowského porazil s 51,21 % hlasů.

U volebních uren se v neděli ukázal rekordní počet Poláků, o budoucím prezidentovi rozhodlo 68 % z nich. (Łukasz Gadzała | EURACTIV.pl)

BUDAPEŠŤ

Maďarský semafor. Maďarská vláda se rozhodla rozdělit státy do tří kategorií – zelené, žluté a červené. Lidé přijíždějící do země z červených oblastí budou muset prokázat hned dva negativní testy na covid-19, u žlutých bude stačit jeden. Na žlutém seznamu je zatím Bulharsko, Rumunsko, Srbsko, Švédsko nebo Velká Británie. Červeně bylo označeno Bělorusko, Gruzie a Ukrajina. (Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)

PRAHA

Nechtěný suvenýr. Řada Čechů se po otevření hranic vydala na dovolenou do zahraničí a nyní se první z nich vrací domů. Pár z nich si s sebou přivezlo nechtěný suvenýr. „Ano, už jsme zaregistrovali první případy nákazy u osob, které se vrátily z dovolené. Ale jde skutečně zatím o jednotky, nikoli o desítky případů,“ řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch pro server Seznam Zprávy. (Aneta Zachová, EURACTIV.cz)


K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.