The Capitals: Bude mít Německo levicovou vládu? Die Linke je připravena jednat

© EPA-EFE/ADAM BERRY

Co zajímavého se odehrává v Evropě? Přečtěte si dnešní The Capitals!


BERLÍN

Bude mít Německo levicovou vládu? Die Linke je připravena jednat. Německá levicová strana Die Linke je připravena na povolební vyjednávání o progresivní středo-levicové vládě. V rozhovoru pro EURACTIV to prozradil Martin Schirdewan, místopředseda europarlamentního klubu Die Linke.

Možnost vytvoření levicové vlády visí po propadu konzervativců ve vzduchu. Předseda sociálních demokratů Olaf Scholz v nedělní televizní debatě možnost vytvoření koalice se Zelenými a krajně levicovými Die Linke nevyvrátil. Právě sociální demokraté nyní vévodí předvolebním průzkumům.

Sporným bodem potenciální levicové vlády je zahraniční politika. Die Linke se totiž netají svým pozitivním přístupem k Rusku a kritizuje sankce, které vůči němu EU uvalila. Schirdewan však uvedl, že veškeré záležitosti včetně zahraniční politiky by mohly být předmětem povolebního jednání.

„Progresivní středo-levicová vláda by poskytla šanci změnit kurz německé politiky a evropské politiky směrem k udržitelnosti,“ prohlásil Schirdewan. (Alexandra Brzozowski a Sarantis Michalopoulos | EURACTIV.com)


PAŘÍŽ

Primátorka prezidentkou? Primátorka Paříže Anne Hidalgová bude příští rok kandidovat na francouzskou prezidentku. Sociální demokratka patří mezi velké kritiky současného prezidenta Emmanuela Macrona, který podle ní za posledních pět let rozdělil francouzskou společnost, prohloubil sociální problémy a k ekologii se otočil zády. Předvolební průzkumy dnes Hidalgové přisuzují 7 až 9 % hlasů. (Clara Bauer-Babef | EURACTIV.fr)


VÍDEŇ

Stop rozvolňování fiskálních pravidel. Osm členských států – Rakousko, skandinávské země, Nizozemsko a Česko – pod vedením prvního jmenovaného státu apelují na návrat k odpovědné rozpočtové politice. EU kvůli pandemii covid-19 rozvolnila fiskální pravidla, skupina zemí proto nyní vyzývá k jejich opětovnému zpřísnění. Informoval o tom rakouský ministr financí Gernot Blümel. (Oliver Noyan | EURACTIV.de)


VARŠAVA

Merkelová se rozloučila s Varšavou. Německá kancléřka Angela Merkelová o víkendu navštívila Polsko, kde se setkala s premiérem Mateuszem Morawieckim. „Přestože čelíme náročným problémům, diskutujeme o nich a hledáme řešení,“ prohlásila končící kancléřka. Od polských komentátorů si vysloužila uznání především za svůj pragmatismus a snahu pochopit místní pohled na věc. Polsko s Německem přitom čelí zásadním sporům, například s ohledem na dostavbu plynovodu Nord Stream 2. (Piotr Maciej Kaczyński | EURACTIV.pl)


BRATISLAVA

Papež František přijel na Slovensko. Stovky věřících, politiků a zástupců církve přivítali v neděli odpoledne na bratislavském letišti papeže Františka. Papež předtím krátce navštívil i sousední Maďarsko, kde se setkal s premiérem Viktorem Orbánem a prezidentem Jánosem Áderem. (Michal Hudec| EURACTIV.sk)


Další porci zpráv z celé Evropy naleznete na našem partnerském webu EURACTIV.com