The Capitals: Buď my, nebo zbytek Evropy. Německo řeší plynové dilema

© Shutterstock

The Capitals přináší jedinečný přehled událostí z evropských zemí.


BERLÍN

Buď my, nebo zbytek Evropy. Německo řeší plynové dilema. Nedostatek zemního plynu by mohl přimět Německo k omezení jeho exportu do Evropy.

Ruský státní plynárenský gigant Gazprom snížil kapacitu toku plynovodu Nord Stream I na 40 % procent. V červenci by se pak tok měl omezit na minimum, společnost totiž plánuje jeho údržbu.

Německý průmysl se nyní obává, že dodávky plynu se do starých kolejí již nevrátí, což by mohlo postavit Berlín před náročné dilema. Vyhnout se nedostatku plynu by totiž bylo „možné pouze za předpokladu, že nebudeme posílat plyn z našich zásob do sousedních evropských zemí.“ Informoval o tom německý ministr hospodářství a klimatu Robert Habeck.

Nedostatek by mohl podle německých expertů nastat zhruba začátkem února 2023.(Nikolaus J. Kurmayer | EURACTIV.de)


ZÁPADNÍ BALKÁN

Země západního Balkánu jsou zklamané. Zatímco evropští lídři oslavují dohodu nad udělením kandidátského statusu Ukrajině a Moldavsku, politici ze západního Balkánu jsou rozčarováni. Jednání o rozšíření EU jejich geografickým směrem totiž zůstávají na mrtvém bodě.

„Plýtváme drahocenným časem,“ prohlásil ve čtvrtek 23. června v Bruselu předseda vlády Severní Makedonie Dimitar Kovačevski. (Alexandra Brzozowski, Alice Taylor | EURACTIV.com)


MADRID

Španělská levice podporuje NATO. Nový průzkum veřejného mínění ukázal, že voliči španělské levice začali kvůli válce na Ukrajině podporovat NATO. Dříve přitom byla levice spíše proti této bezpečnostní alianci.

Obecně podporuje NATO 83 % dotázaných. Šetření think tanku Real Instituto Elcano pak ukazuje, že za podporou NATO stojí 91 % příznivců konzervativců a překvapivě také 66 % levicových voličů, což je historické maximum. (Fernando Heller | EuroEFE.EURACTIV.es)


VARŠAVA

Polský parlament zamítl návrh zákona na liberalizaci potratů. Hlasování polských poslanců o rozvolnění potratového zákona přinesl nepřekvapující výsledek. Návrh byl zamítnut.

Polsko tak prozatím zůstane zemí, kde je provedení potratu téměř ilegální. Liberalizaci přitom podle průzkumu společnosti IBRiS podporuje až 61,8 % Poláků. (Bartosz Sieniawski | EURACTIV.pl)


BRATISLAVA

Slovensko je po Chorvatsku druhé nejhorší v čerpání fondů EU. Slovensko se umístilo na předposledním místě v čerpání prostředků z fondů EU. „Porazilo“ ho pouze Chorvatsko. Podle slovenské centrální banky je neschopnost země využít evropské prostředky promarněnou příležitostí.

Slovensko má s čerpáním prostředků z fondů EU problémy dlouhodobě. Na konci předchozího programovacího období 2007-2013 se umístilo na posledním místě. (Michal Hudec | EURACTIV.sk)


Další porci zpráv z celé Evropy naleznete na našem partnerském webu EURACTIV.com.


Chcete dostávat The Capitals pravidelně do e-mailové schránky? Přihlaste se k odběru.